Irija no Sora, UFO no Nacu

Gundam
0 komentárov

Asaba Naojuki v posledný večer letných prázdnin pátral po UFO blízko vojenskej leteckej základne a nakoniec sa rozhodne zaplávať v školskom bazéne. Tam, pod jasnou, hviezdami pokrytou nočnou oblohou stretne neznáme dievča, ktoré ho na prvý pohľad očarí – Iriju Kanu. Nie je to však jediný a ani poslednýkrát, čo ju uvidí, keďže na ďalší deň prestúpi do jeho triedy nová žiaka, tajomná a uzavretá Irija, ktorá sa nechce s nikým baviť, a ktorá zjavne Asabu pozná, ako sa to javí ostatným jeho spolužiakom. Naojukiho však trápia iné otázky. Čo znamenajú strieborné metalické ovály na vnútornej strane Kaniných predlaktí a kto je jej údajný starší brat Enomoto? Prečo jej tak často cez školský rozhlas oznamujú volania? Kto je nová zdravotná sestra Šína Majumi? Čierny aerodynamický objekt vysoko na oblohe, od ktorého povrchu sa trblietavo odrážajú slnečné lúče, rozráža vo vysokej rýchlosti biele oblaky, oznamujúc príchod nečakaných udalostí leta UFO. Začiatok leta Irije a Asaby…

Postavy

Kana Irija
Nevinná, mnohých vecí okolo seba neznalá a záhadami obklopená Irija žije na neďalekej vojenskej leteckej základni. Plachá a poznačená mnohými tragédiami, nemajúc záujem o svojich spolužiakov, sleduje iba Asabu.

Naojuki Asaba
Stredoškolák a člen školského novinárskeho klubu, ktorý strávil celé letné prázdniny pozorovaním neďalekej vojenskej základne spolu s Suizendžim Kunihirom, predsedom klubu. Aj keď sa rýchlo spriatelí s Irijou a pomáha jej, ako sa dá, často kolíše medzi nedostatkom odvahy, pochybnosťami a oddanosťou k dievčaťu, ktoré tak nečakane stretol posledný deň letných prázdnin.

Enomoto
Často vyčerpane pôsobiaci a priateľský, tajomný Kanin „starší brat“ sa objavuje v tých najneočakávanejších momentoch. Robí si však o svoju údajnú mladšiu sestru iba starosti, alebo sleduje iný cieľ…

Majumi Šína
Nová zdravotná sestra, ktorá začala na škole pracovať v ten istý deň, ako tam prestúpila Irija.

Kunihiro Suizendži
Energiou sršiaci predseda trojčlenného Sonoharského elektromagnetického novinárskeho klubu sa zaujíma o všetky možné informácie z tak rôznych oblastí, „ako je slnečná  sústava široká“, momentálne o tajomný objekt spozorovaný nad Sonoharskou vojenskou základňou.

Akiho Sudó
Posledný člen novinárskeho klubu, hlučná a sebaistá Akiho, nemá Iriju rada, lebo sa jej zdá, že jej Asaba venuje až priveľa pozornosti.

Tvorcovia a štáb

Predlohou 6-dielneho sci-fi OVA Irija no Sora, UFO no Nacu je v tomto prípade séria štyroch populárnych noviel napísaných Akijamou MIZUHITO, ktoré boli nominované v kategórii „Najlepší román roka“ v prestížnom japonskom ocenení pre spisovateľov science-fiction Seiun Award, a ktoré sú doplnené kresbami od známeho japonského výtvarníka Édžiho KOMACU.

Samotné anime vyšlo z dielní štúdií Toei Animation a Happinet Pictures vo februári 2005. Medzi personál, ktorý sa podieľal na jeho tvorbe, patrí ešte pomerne režisér Naojuki ITÓ, a viac než skúsený Mičiko JOKOTE (scenár), ktorého meno sa spája s tak populárnymi seriálmi ako Bleach, Cowboy Bebop, Naruto a mnohými ďalšími. Medzi ďalších významných ľudí patrí ešte Hiroši TAKAGI (hudba) a Takejasu KURAŠIMA (dizajn postáv).

Všetci seijú, ktorí sa podieľali na dabingu postáv patria k veľmi skúseným dabérom, ktorí za sebou majú bohaté skúsenosti a nespočetné množstvo anime a postáv, ktorým prepožičali svoje hlasy. Sú to Ai NONAKA, ktorá dabovala Iriju, Daisuke NAMIKAWA za Naojukiho, Hiroši KAMIJA za Suizendžiho, Hóko KUWAŠIMA za Šínu, Kazuhito INÓE za Enomota a Saeko ČIBA za Sudóa.

Gundamov kútik

Irija no Sora, UFO no Nacu je vynikajúce anime, odohrávajúce sa na pozadí náznakmi vykresleného konfliktu a vojny medzi mimozemšťanmi a ľuďmi, ktorí, aj keď zohráva svoju dôležitú úlohu, je načrtnutý fakt iba veľmi všeobecne a hrubo, dozvedáme sa o ňom iba z aktuálneho rozprávania zaujatých postáv. Hlavný dej anime sa točí takmer výlučne okolo hlavnej dvojice a ich vzťahu, ktorý sa samozrejme vyvíja vzhľadom k 6 epizódam pomerne rýchlo a nechýbajú mu ani dramatické či romantické momenty, vykreslené zakaždým s citom a naplnené emóciami. Láska, pochybnosti, priateľstvo, tragédia, bezmocnosť sú prepletené dokopy a neustále nás sprevádzajú, od prvých dielov, podaných v ľahšom štýle, nad ktorým sa občas usmejete, až po koniec, ktorý dramaticky vrcholí a graduje až k nevyhnutnému záveru a odhaľuje nám mnohé veci z minulosti Irije. Splieta dokopy vlákna príbehu, odhaľujúc a vysvetľujúc mnohé nevysvetlené záhady. Na konci nás necháva iba premýšľajúcich. Tragédia či láska a nádej v budúcnosť, koniec či začiatok, vyrovnanie či očakávanie… To si už musí každý zodpovedať sám za seba.

Čo sa výtvarného spracovania týka, keď zvážime fakt, že sa jedná o OVA a bolo vydané v roku 2005, grafika nie je až tak nadpriemerná, čo však vôbec nebráni tomu, aby sme sa netešili z nádherne, kvalitne a detailne nakresleného prostredia a postáv a najmä spôsobu, akým tvorcovia dokázali vykresliť viaceré scény. Tajomné UFO vznášajúce sa na oblohe či emocionálne podaný tanec medzi nebom a zemou, kresba mimoriadne umocňuje mnohé dôležité momenty a podáva nám ich v pestrom, s citom namiešanom spektre farieb, spolu s vynikajúcou hudbou dokonale vystihujúc atmosféru momentu.

Hudobné prevedenie tiež nezaostáva a veľmi pekne a výstižne dokresľuje mnohé zábery, podtrhuje príbeh a pracuje v súlade s atmosférou, posúvajúc ju zakaždým o úroveň vyššie, tvoriac spolu s grafickým prevedením kompaktný, veľmi kvalitne pôsobiaci celok. Podobne nesklame ani pomalší a jemnejší otvárací song „Forever Blue“ od Imai Čihiro, ktorého, aj keď jednoduchšia, kompozícia pôsobí v súlade s anime a pripravuje nás na to, čo nám poskytne samotný dej.

Čo už dodať na záver. Irija no Sora, UFO no Nacu sa vám síce nebude musieť páčiť, ale rozhodne stojí za to dať mu šancu, pozrieť si ho a veľmi pravdepodobne tak naraziť na veľmi kvalitné, romanticko-dramatické sci-fi o osude tajomného dievčaťa menom Irija…

Japonský názov: イリヤの空、UFOの夏
Anglický prepis: Iriya no Sora, UFO no Natsu
Anglický názov: Sky of Iriya, Summer of UFO
Počet epizód: 6 (OVA)
Rok vydania v Japonsku: 2005

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.