Královská Hra 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ďalšia manga v podaní vydavateľstva CREW patrí k tým kratším dielam. Ósama Game, či v češtine Královská hra pôvodne vychádzala v rokoch 2010 až 2012 a bola aj zadaptovaná do anime série v roku 2017. Dokopy krátkych päť zväzkov rozpráva príbeh o stredoškolákoch z jednej triedy, ktorí sa nechcene ocitnú v hre neznámeho „Kráľa.“ Vražedná hra môže začať. Každý deň príde zadanie cez SMS a kto ho nesplní, ten sa pravdepodobne môže rozlúčiť so životom…

Na začiatku je to všetko len neškodná hra, postupne sa ale úlohy zhoršujú a keď príde prvý trest, prepadnú žiaci panike, strachu a beznádeji. Úlohy prichádzajú každý deň a musia sa splniť do polnoci. Ich rapídne tempo zamestnáva školákov podobne ako nás, čitateľov. Napätie sa stupňuje a s ním aj tempo čítania. Čo by som robila v ich prípade? Riešila by som to takto, či by som sa zrútila už na začiatku? Aj takéto otázky vás môžu potrápiť.

Chápem, že sa jedná o Battle Royale, je však škoda, že samotná polícia sa správa nelogickejšie ako by bolo treba. Zaoberáme sa síce hlavne pubertálnymi študentmi strednej školy, ale že by polícia spravila len pár výsluchov a nebola napríklad prítomná pri prijímaní SMS správ, alebo sa rovno nesnažila pôvodcu týchto správ stopovať mi príde trochu ako nedotiahnutá práca. Dej by tak však asi skončil skôr vypátraním psychopatického Kráľa alebo by vyústil v dve možné dejové línie a to autor nechcel. Ale nevravte mi, že sa tam nedala dať malá vsuvka do deja s lepším policajným pátraním.

Obálka sa vôbec nezhoduje s kresbou vo vnútri. Vedela som, že ide o skôr krvavú záležitosť, očakávala som skôr nejaký ten akčný šónen a nie Battle Royale. To z obálky naozaj nevyčítate. Dizajnovo je obsah samotný veľmi dobre zvládnutý. Študentov je síce obrovské množstvo, aj napriek tomu ich dokážete jednoducho rozoznávať a nie je to len vďaka tabuľke s ich portrétmi na začiatku knihy. Každý žiak má iný účes (u tých to najčastejšie stroskotáva a potom vyzerajú všetky postavy podobne ako vajce k vajcu) a hlavne má aj živú osobnosť. Všeobecne hodnotím kresbu za vydarenú.

Koniec sa uzatvára cliffhangerom, posledná úloha sa zdá byť postavám takmer neriešiteľná, časový limit je príliš krátky. Čitateľ ale mohol nájsť technické riešenie hneď. Nebudem prezrádzať dej, ale poviem, že zvolený plniteľ ďalšej úlohy mohol údel splniť s ďalšími dvoma postavami na mieste, miesto toho ale rozmýšľali, koho  zohnať či ako úlohu splniť bez penalizácie. Prikláňam sa však aj k možnej teórii, že dané riešenie naozaj príde, len autor ho naschvál nedával na posledné stránky.

Uvidíme kam nás nakoniec táto séria zavedie. Battle Royale je zaslúžene veľmi populárny koncept a navyše tu máme otázku, kto tento Kráľ vôbec je. Už len táto záhada vám ponúka ďalší dôvod pokračovať v čítaní a zistiť kam mladí pubertiaci dokážu zájsť pod tlakom ohrozenia vlastného života.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Královská hra (5 zväzkov)
  • Autor: Kanazawa Nobuaki (príbeh), Renda Hitori (kresba)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 388
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 9788074497278

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.