Animefest 2022

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Slávnostne oznamujem, že pandémia skončila! Až do víkendu 20. – 22. mája som si túto skutočnosť vôbec neuvedomovala. A len vďaka Animefestu som zistila, že život dokáže byť znovu fajn a ľudia nezabudli, ako sa baviť.

Program

Organizátori dokázali, že počas kovidovej prestávky nezabudli ako organizovať. Program bol vyslovene narvaný od skorého rána až do noci a obišiel sa bez väčších komplikácií. Akékoľvek zmeny a posuny boli okamžite hlásené, nikto neostal v nevedomosti. Vyplatilo sa mať mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej ste si program mohli ľahko pozrieť, vyznačiť vašich favoritov a zistiť, kde sa prednáška odohráva. Bez appky si to už ani neviem predstaviť, cony sa vďaka mobilom stali príjemnejšími.

Prednášky sa venovali rôznym témam, mimo anime a mangy sa návštevníci mohli dozvedieť veľa zaujímavých vecí z cosplayu, zbierania mangy, bojových umení, počítačových hier, hier na hrdinov až po čínske boys love. Pre aktívnejšie povahy nechýbal stan bojovníkov či workshopy, prípadne ste si mohli zahrať stolné hry ako vždy. Jednoducho povedané, každý si niečo našiel a koncept nudy tieto tri dni vôbec neexistoval.

Otvorenie conu v rotunde malo mimo otváracej reči od organizátora Adama Rambouska a excelencie japonského veľvyslanca Hideoa Suzukiho aj vystúpenie od skupiny Wadaiko Yosa Yosa, ktorí boli na AF prvýkrát. Ak ich nepoznáte, určite si ich vyhľadajte, ich vystúpenia sú naozaj skvelé. Potom predviedla svoj hlas cosplayerka a speváčka Shiroku z Nemecka. Krstila sa tiež ďalšia zbierka Vějíř. Toto otvorenie jednoznačne nebolo suché.

V sobotu bola najväčším lákadlom pochopiteľne cosplay súťaž. Nebudem tu omieľať, ako skvelí súťažiaci boli, tak tu máte aspoň výsledky:

Cosplay debut
najlepšie šitie: Teya – Snehulienka
najlepší craft skill: Ikaran – Goblin Slayer
najlepšie vystúpenie: Akimi Lupixa
Cosplay – Lady Dimitrescu
cena divákov: Akimi – Lady Dimitrescu
cena poroty: Ukalik – Katara, Black Rook Cosplay – Skeleton King, Ady Flygonna – Demoman

Cosplay súťaž – jednotlivci
1. Amathys – Brigitte Lindholm
2. Mary Odison – Tiny Tina
3. Just Jay – Thorin Oakenshield
cena divákov: Mary Odison – Tiny Tina
kvalifikácia skupiny na Clara Cow Cosplay Cup: Kaya + Mezarushi – Zelda a Link

Cosplay súťaž – skupiny
1. Kate + Tery – Erika a Aneliese
2. Quee + Julianet – Scarlet Flandre
a Scarlet Remilia
3. Celeby + Kisaki Gina – Starlight a Queen Maeve

Stánky

Ani tento rok nemohla chýbať haly A1 a A2 s tonou stánkov. V Hale A2 ste našli množstvo skvelých umelcov a samozrejme cosplay stánky, našli ste tam stálice ako je napr. skvelá Dragarta, ako aj zahraničného hosťa Kabujiro (zatiaľ jedny z najkrajších vecí ktoré som videla boli od tohto sympatického tvorcu).

V A1 nechýbali vendori predávajúci množstvo rozličných vecičiek od plyšákov po sladkosti. Bohužiaľ, najviac návštevníkov mali stánky s bootlegmi. Na prvý pohľad prijateľné ceny za tovar s vašou obľúbenou postavičkou podávajú ruky mnohým ľuďom. Cieľovým publikom sú násťroční študenti s malým príjmom, ktorým nižšie ceny v porovnaní s originálmi apelujú. Je to smutné, pretože ako vraví jeden z mojich známych: „Nie som tak bohatý, aby som mohol kupovať lacné veci“ – výrobná cena bootlegov je prakticky len pár korún, kým predajcovia ich predajú za desaťnásobky. Áno, je to stále lacnejšie ako originálny dovoz, ale takto sa len škodí trhu, nehovoriac o tom, že platíte za hroznú kvalitu. AF sa dlhodobo snaží tieto stánky eliminovať, čaká nás však ešte dlhá cesta. Ale nebudem tvrdiť, že som si nič nenakúpila, pretože to by bolo klamstvo 🙂

(NE)Ľudia

Bolo nesmierne osviežujúce znovu vidieť toľko strelených ľudí v dobrej nálade. Ako naposledy, aj tento rok som videla Ježíša, takže údel splnený. Doba sa mení, Naruta a Sword Art Online ubudlo, pribudol Genshin Impact a podobne. Kvalita cosplayu návštevníkov neklesla ani o kúsoček, na každom kroku ste videli veľmi podarené cosplaye. A kým niekto to bral vážne, niekto iný si z toho robil srandu. A potom pri preberaní fotiek priestoru u stánkov narážate na zaujímavé momentky, ako sú toto:

Ďakujem pánom za prvotriedny smiech!

A obrovské plus navyše: Tento rok nikto otravne nevypiskoval píšťalkami – čo bol problém posledného ročníku AF19 – a free hugeri tiež neboli doterní. Myslím, že sme práve dosiahli stavu ZEN.

Zase až o rok

Neviem či to je tým uvoľnením reštrikcií a vlnou endorfínu tým spôsobenou, avšak 17. ročník AF22 bol pre mňa zatiaľ tým najlepším. Nálada skvelá, program nadupaný, počasie vyšlo. Tri dni boli málo, ani neviem ako sme zase odchádzali smer Praha. Bez problémov by som si dala päťdňovú akciu, pretože tento rok bol tak skvelý, že ušiel príliš rýchlo!

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.