Comics Salón 2022

Aneta "Youko Akira" Jones
2 komentáre

Ako inak si spríjemniť škaredé studené dni, než zapadnúť medzi svojich? Bolo treba zahodiť negativizmus a navštíviť 35. ročník Comics Salónu 2022. Pre mnohých je to udalosť roka, kedy sa môžu vyblázniť, nakúpiť merch z obľúbených sérií, vypočuť si zaujímavé prednášky a zabudnúť na denné strasti, či už je to škola alebo práca. A tak som sa aj ja ocitla po dlhej dobe v Bratislave, aby som znovu a raz vstúpila do Domu kultúry Ružinov v atmosfére utvorenej samými divnoluďmi.

Program

Tento rok som nemala šťastie na cosplayerov, nejak sme sa obchádzali. Pritom viem, že ich bolo dosť, videla som ich minimálne na iných fotkách alebo z diaľky. Neviem, asi som chodila po zlých cestách, alebo mi proste karma nepriala. Tešila som sa na nich samozrejme! Z časti za to môže aj program, keď zaleziete na prednášku tak sa šance na stretnutie ľudí zužujú. Nevadí mi to, pretože tie prednášky stály za to. Od tradičnej japonskej kultúry, cez tú modernú až po západný komiks, hry, fantasy, sci-fi, bojové umenia… každý si niečo našiel.

Prednášky boli kvalitné, prezentujúci vedeli rozprávať pred ľuďmi, nezajakávali sa, ako sme si naposledy všimli na Comic Cone 2021, ktorý nás kvalitou prednášok neskutočne sklamal. Manžela najviac zaujala prednáška Prečo je session O  najdôležitejšou session D&D Kampane od Throra. Bola vtipná, k veci, a Thror jednoznačne nemá problém divákov zaujať. Kvality, ktoré sa od skúseného rozprávača dajú očakávať. Hry na hrdinov jednoznačne zažívajú boom, dokazovala to aj úplne plná sála. Mňa zaujala netypická prednáška z medicínskeho prostredia v nedeľu – Inšpirácie z medicínskej histórie nielen pre fantasy od Lívie Hlaváčkovej. Vyštudovaná patologička a autorka knižnej série Gwind priniesla mnoho vtipných aj hrozných prípadov liečenia z minulosti.

Jediný väčší zádrhel bol u Sci-fi salónu, ktorý bol umiestnený vonku. No ták, nerdi predsa prírodu nemusia! Ešte k tomu, keď je tá príroda hnusná. Víkend bol riadne studený, v nedeľu sa pre počasie prednášky vonku museli aj rušiť. Keby tak boli tie vnútorné priestory väčšie, nebol by to problém, krucinál Bratislava, prečo nemáš poriadne kultúrne domy…

Trošičku si rypnem do ozvučenia prednášok ešte. Občasne bolo horšie, nie každý prezentujúci používal mikrofón, v zadných radách nebolo veľmi dobre počuť. To nebol ani tak problém techniky a organizácie, ako preferencie prezentujúcich. Veľmi vás preto prosím, ak ten mikrofón máte, použite ho, zadné rady vám budú vďačné.

Stánky

Predajcovia kypeli rôznorodosťou. Medzi knihami a mangou dominovalo nekonecno.sk spolu s Artis Omnis stánkom, nechýbala 3D tlač, roztomilí plyšáci, odznaky, podložky k počítaču, mikiny a tričká či figúrky na wargaming, konkrétne Warhammer. Každý si našiel niečo svoje, malý či veľký suvenír (alebo veľa suvenírov 😀 ) na potešenie srdiečka. Artist alley bola ako vždy bohatá, našli sa medzi nimi stálice ako napr. Saniika ale aj úplne nové šikovné tváre zo Slovenska aj Česka. Nechýbala samozrejme ani Yuffie, ktorá je už dlhodobo našou lokálnou celebritou 🙂

Našiel sa tu aj stánok s mystery boxami. Osobne som na mystery boxy maximálne alergická. Táto biznisová stratégia mi proste ide proti srsti. Na(ne)šťastie mám skúsenosť a aj pocit, a vlastne v to dúfam, že tí, ktorí si kúpili mystery box raz si ho už druhýkrát nekúpia. Každým rokom na každom cone pozorujem menej záujemcov o tento typ gamblingu. Jedna skúsenosť väčšinou stačí, aby ľudia zistili, že škatuľa neskrýva žiadne veľké prekvapenie. A vždy keď vidím niekoho tento box otvárať, nevidím danú osobu sa usmievať, skôr naopak, väčšinou vykazuje aspoň malé príznaky sklamania. Predajcom týchto škatúľ tak časom snáď dôjdu potenciálni zákazníci, až si ľudia uvedomia, že ich ťažko získané peniažky môžu ísť niekam inam.

(Ne)Ľudia

Najkrajšia vec na všetkých conoch sú ľudia. V minulosti to bol pre mňa jediný spôsob, ako stretnúť ľudí z internetu v realite raz-dvakrát za rok. Určite to pre mnohých návštevníkov platí doteraz. Aj ja som stretla ľudí, ktorých som nevidela roky. Dokonca som na chvíľku spomienkami omladla, keď som znovu po dekáde stretla úplne nové osoby, ktoré som poznala len cez sociálne siete. V tom je krása týchto udalostí.

Na conoch môže byť každý sám sebou, či dokonca postavou, ktorou by chceli byť. Tešili ma zástupy podomácky robených jednoduchých cosplayov a očividne šťastných ľudí s dobrou náladou. Super boli aj cosplayeri z „retro“ anime napr.  Daisuke Džigen z Lupin III, Xenos zo Slayers alebo Dark Magician z Yu-Gi-Oh! Ach, aké je to pre mňa zvláštne nazývať anime môjho detstva retrom…

Klasicky sa muselo objaviť aj to horšie ako ľudia  nemysliaci na druhých. Vôbec ma to neprekvapuje, ale je to škoda. Veľkým hitom v arkádovej časti bola novinka Taiko no Tacudžin. Jedná sa o rytmickú hru s taiko bubnami pre dve osoby. Arkáda bola spolu s DDR vyťažená neustále. V sobotu sa u nej krásne ľudia striedali po pesničke, rada sa rýchlo hýbala. V nedeľu ale napadlo pár ľuďom spraviť iný trend. Prečo si nezahrať čo len chceme a ako dlho chceme? Rada za nami asi neexistuje… Keď sme boli už 20 minút druhí v rade, prestalo nás čakanie fakt baviť. Našťastie po asi šiestich pesničkách a dvoch tutoriáloch boli konečne spokojní a pustili k arkáde dievčatko za nimi. Toto správanie samozrejme spustilo dominový efekt: „Môžu oni? Môžem aj ja.A tak zrazu každý trávil za arkádou koľko len chceli a na iných nepozerali. Pritom predtým bolo striedanie všetkých tak na 5 minút. Zahrám si pesničku a idem zase na koniec rady. To je to tak ťažké? 🙁 Ani v zábavných parkoch nemáte možnosť voziť sa dokola, tak prečo sa to nerešpektuje aj na conoch?

Verdikt?

Všeobecne som si CS’22 užila na výbornú. Počasie človek nenadiktuje, občasné prešľapy sa dajú odignorovať. Comics Salón dlhodobo čelí úbytku dobrovoľníkov, bez ktorých veci neklapú ako by mali. Toto nemá byť reklama, ale je to skutočný trend. Ak môžete a chcete pomôcť super veci, určite sa im prihláste na Anime Show 2023, organizátori budú určite extrémne radi 🙂 Comics Salón sa snaží zlepšovať aj napriek takýmto spomaľovačom. Con je robený od fanúšikov pre fanúšikov a je to z neho cítiť. Atmosféra je super, program je pre každého a stánkom sa nedá odolať. Dokonca aj môj muž, ktorý bol na CS prvýkrát, je to jeho tretí con v živote, si CS veľmi užil. A to nie je veľký anime fanúšik! Kým k predošlým conom mal výhrady, CS z jeho pohľadu úplného nováčika prakticky mimo počasia nemal chybu. A verte, je to náročný návštevník… Takže, kto sa nemohol staviť, určite sa stavte na ďalší ročník, oplatí sa.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

2 komentáre

saniika 30. septembra 2022 - 19:45

Oh nice, dakujem za mention 🙂 moj nick sa pise saniika (dve i), ale to velmi nevadi. Rada som si s vami pokecala – ten chrobak v hlave ostal, co sa tyka prednasky. A inak…konecne to niekto povedal: mystery boxy ach jaj. Ohen a benzin na to 😀 no co uz. Mozno artist alley si moze vziat priklad….

Odpovedať
Youko Akira 30. septembra 2022 - 19:50

Meno opravené, pardon, bol to preklep 🙂 Tak chrobáčika treba priživiť, prednáška by bola super 😉 A inak na Animefeste som zažila už aj mystery bag od artistov 😀 Našťastie na CS tých mystery boxov nebolo toľko, napr. na Comic Cone v Prahe ich bolo tuším až 5 tých predajcov len s boxami :/ Pohrávam sa s nápadom, že o tom spíšem článok aký je to vlastne scam.

Odpovedať

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.