Jak jsem se reinkarnoval coby sliz 2

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Sliz Rimuru hľadal remeselníkov, ktorí by mu pomohli vystavať malé mestečko pre jeho goblinovských spojencov. Vydal sa tak do kráľovstva trpaslíkov, len aby sa nedopatrením dostal až pred súd samotného kráľa. Za všetko mohla malá roztržka s ministrom Vestom. Misky váhy osudu nie sú naklonené priaznivo, uvidí sa, aký rozsudok kráľ vynesie!

Rimuru na sebe prvýkrát pocíti zrak mocného oponenta od opustenia Veldorovej jaskyne. Kráľ sa rozhodol, sliz sa bude musieť podmieniť rozsudku. Celá záležitosť nebola príjemná ani sa neobišla bez následkov. Keď sa nasledovne vráti späť do lesa, čaká Rimuruho ďalšie veľké prekvapenie – jeho goblinia populácia z ničoho nič narástla! S tým prichádzajú ďalšie komplikácie, neostáva mu nič iné, len zapojiť hlavu a všetky možné ruky k práci. A aby sa náhodou nenudil (nie že by to s tou prácou bolo vôbec možné), jeho osudové stretnutie sa udeje podstatne skôr, než by čakal.

Perfektný manažment

Chcela by som mať tento sliz za šéfa. Dokáže delegovať ľudí, nemá problém viesť konverzáciu… Hovoríte si, že to by mal byť bežný predpoklad pre šéfa/manažéra? Bohužiaľ, mäkké zručnosti, predovšetkým potom tie týkajúce sa ľudských zdrojov, mnoho ľudí na vedúcich pozíciách nemá. Je to smutné, ale je to realita. Veľké množstvo ľudí z vyššieho manažmentu nedokáže jednať s ľuďmi na profesionálnej úrovni. Možno sú skvelí vo svojej práci, pokiaľ však zamestnanci strácajú motiváciu, či nevedia čo majú robiť, chyba je u nich.

Zoberte si, že taký radový salary man z Japonska v podobe slizu oplýva skvelým analytickým myslením, vedúcimi schopnosťami, je priateľský a úprimný. Dokáže si vydobyť rešpekt a svoje verné subjekty dokáže inšpirovať za hranice bytia. Určite je to jeden z dôvodov, prečo je modrá gulička Rimuru tak obľúbená. Má všetko to, čo by sme chceli mať aj my – pocit bezpečia, patričnosti, dokáže viesť aj poslúchať a ostáva pozitívny bez ohľadu na situáciu. Proste dokonalý prototyp!

(Ne)urýchlený dej

Fanúšikovia tejto série sa dajú rozdeliť na dva tábory. Jeden hovorí, že dej sa ťahá, zatiaľ čo ten druhý zase že príliš letí. Pravda je tak trochu uprostred, záleží od uhlu pohľadu. Tí, ktorí tvrdia že manga je pomalá, tak tvrdia hlavne pre to, že zatiaľ nie je jasné kam príbeh smeruje. Ani po dvoch knihách nevieme odhadnúť, čo sa bude diať ďalej. Koniec druhého zväzku konečne predstavil prvého možného záporáka, ale nedal k nemu žiadne informácie. Rimuru sa tak trošku tralaláka okolo, problémy rieši ako mu prídu pod ruku, ale nemá žiadny jasne stanovený cieľ. To môže do istej miery frustrovať ľudí preferujúcich akčnejší dej plný silných emócií tak typický pre šónen a isekai série.

Ja osobne sa radím k druhému táboru. Kým prvá kniha mi prišla menej unáhlená, dvojka je rozbehnutý šinkansen. Nevadí mi nejasná dejová linka, pre mňa má všetko svoj čas. Pre mňa všetko mohlo ísť ešte o 50% pomalšie, autor priberá veľké množstvo postáv a mení prostredia, ale nestíha k nim podať to podstatné. Rimuru sa v dvojke pustí do stavby príbytkov pre príšery, ale skoro všetko prebieha mimo scény. Stačí pár stránok a majú skoro hotovo. Toľko strateného potenciálu pre ukázanie zaujímavej architektúry, stavebných techník či dynamiky spolupráce postáv.

Nasledovne príde ono osudové stretnutie naznačované v prvej knihe. Myslela som si, že unáhlenosť bola problém len anime série, ale očividne som sa mýlila. Ak je to skutočne osudové, malo by mu byť dopriané viac času. Miesto toho celá záležitosť pôsobila uponáhľane a nakoniec si z toho odnesiete len málo.

Stojí za to sliz čítať?

Myslím si, že áno. Ale veľmi záleží od toho čo očakávate. Premýšľavé typy by určite mali zvoliť inú sériu, pokiaľ si zrovna neprajú oddýchnuť. Dobrodružstvá modrého slizu sú skvelé pre vypnutie mysli. Čitateľ dostane jemnú dávku roztomilosti, občasný humor, peknú kresbu, optimistické postavy aj nejakú tú akciu. Určite bude apelovať mladistvým čitateľom a samozrejme fanúšikom šónenu a isekai žánru. Koniec koncov, túto slizovú guľku si nemôžete neobľúbiť.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Jak jsem se reinkarnoval coby sliz (vychádzajúca séria)
  • Autor: Fuse (príbeh), Taiki Kawakami (kresba)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 188
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9788076792425

Ďakujem vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.