Yashahime: Princess Half-Demon 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Roky rokúce existovali fanúšikovské teórie o budúcnosti obľúbených postáv zo série Inujaša. Niektorí si mysleli, že Inujaša a Kagome mali deti s uškami ako jeho otec, iní fantazírovali, že sa z Kagome stal čiastočný démon… A samozrejme, čo sa asi tak stalo s Rin a Sesšómarom? Bola to láska, alebo len otcovsko-dcérsky vzťah? Teraz už polemizovať nemusíme. V roku 2020 z nenazdania prišlo anime Hanjó no Jašahime: Sengoku Otogizóši, či anglicky Yashahime: Princess Half-Demon ktoré všetky tieto otázky zodpovedalo.

Hovoríte si, preboha, druhý Boruto? Bude Inujaša ďalší obyčajný tatko neschopný vybalancovať svoj život s rodinnými povinnosťami? Dovolím si tvrdiť, že Jašahime je na tom podstatne lepšie, než Borutov otec…

Príbeh

Polodémonské dvojčatá Secuna a Tówa spolu šťastne žijú v lese feudálneho Japonska. To sa ale rýchlo zmení pri lesnom požiari, kedy sa Tówa dostane z ničoho nič do moderného Japonska. Bez možnosti návratu, Tówa je adoptovaná Sótom Higurašim. O desať rokov neskôr Tówa relatívne zapadá do spoločnosti. Má síce problémy s jej výzorom – biele vlasy a zvláštne oči priťahujú príliš veľa pozornosti medzi študentami a tak trochu je aj bitkár, mimo toho ale žije spokojný život.

To sa všetko rýchlo zase zmení, keď je napadnutá démonskou stonožkou. Hneď za ňou sa navyše vynorí Moroha – lovkyňa odmien a zároveň štvrtinová démonka a Secuna, lovkyňa démonov a Tówina stratená sestra. Tri mladé dievčatá tak začnú osudové dobrodružstvo dúfajúc v odkrytie záhad minulosti.

Zmeny k lepšiemu

Jašahime séria vznikla ako priame pokračovanie televízneho anime. Nenadväzuje teda úplne na mangu. A kým prvá séria bola mierne roztopašná, druhé pokračovanie zvládlo chyby napraviť. Inujaša sa tak dočkal naozaj dôstojného pokračovania. Z toho teda vyplýva, že Jašahime anime je originálny kúsok, manga vznikla až potom. Takýchto prípadov je málo, a šanca, že manga adaptácia bude za niečo stáť je obyčajne dosť malá. Keď ale poviem, že manga mi príde lepšia, nepreháňam. Prekvapivé? Možno. Teda, pravdepodobne áno. Je to zatiaľ len prvá kniha, skaziť sa tak môže ešte veľa, ale zatiaľ si z čítania odnášam len pozitívne pocity.

Začnem rýchlym porovnaním anime a mangy. Na televíznych obrazovkách bola Tówa v chlapčenskom oblečení ako jediná na celej škole. Dievčatá mali klasické sukňové uniformy, ale to o hlavnej hrdinke neplatilo. Školské pravidlá v Japonsku sú veľmi prísne, je zvláštne, že by to nikto neriešil. V mange, naopak, má Tówa na sebe bežnú školskú uniformu a učitelia nie sú úplne šťastní čo sa týka jej farby vlasov. Takaši Šiina sa rozhodol viac sa ponoriť do Tówiných pocitov a rodinnej situácie. Jej vzťah s rodinou Higurašiových je podrobnejšie ukázaný, vďaka čomu pôsobia všetky postavy dôveryhodnejšie a nielen do počtu.

Manga mení aj niekoľko ďalších záležitostí, kľúčovou zmenou je démon Ne no Kubi (anglicky root-head). Autor sa rozhodol tohoto démona úplne vypustiť z príbehu a bolo to najlepšie rozhodnutie, ktoré pre sériu mohol spraviť. Tento antagonista pôsobil v anime stupídne a tuctovo, nebol vôbec unikátny.

Ďalšou dôležitou zmenou sa týka Secuny, Tówinej sestry. Secuna bola nešťastne prekliata, v anime jej prekliate spôsobuje nespavosť, resp. nemôže vôbec spať a teda ani snívať. Pre démona je niečo také vlastne slušným benefitom, hlavne keď vám stále ide niekto po krku. V mange je kliatba skutočne kliatbou, jediný pocit, ktorý môže cítiť je hnev. Šťastie či láska sú pre ňu kvôli kliatbe neznáme. Neustále rastúci hnev je veľmi nebezpečný, hrdinky si to jasne uvedomujú a príbeh tak dostáva urgentnú atmosféru.

Tým zmeny nekončia, pripomína sa aj minulosť s obľúbenými postavami Kaede či Džakena, ktoré v anime nedostali toľko priestoru. V rýchlosti sú predstavené aj pôvodné hlavné postavy, pokiaľ po mange siahne čitateľ neznalý Inujašovho univerza, nebude tápať v tme.

A hlavne to (pre mňa) najlepšie? Hrdinky zaujíma, čo sa stalo s ich rodičmi hneď od začiatku! Nielen, že dostávame slušný náhľad čo sa stalo, ale je vidieť, že deti chcú byť znovu so svojimi rodičmi. To mi v anime nešlo do hlavy, Moroha o svojich rodičoch na začiatku vôbec nehovorila a nevyzeralo to, že by ju to trápilo. Ktoré dieťa by nezaujímalo, kde sú jeho rodičia?!

Takaši Šiina a Rumiko Takahaši – prekvapivé kombo

Prvá do očí bijúca vec je obálka. S pôvodným Inujašom nemá spoločné vôbec nič. Štýl kresby viac pripomína šódžo mangu pre veľké oči s výraznými mihalnicami. Farby sú veľmi sýte a majú akýsi ružový odlesk, podobný instagramovému filtru. Prvá vnútorná ilustrácia zase vyzerá ako deväťdesiate roky, kedy fičal Sailor Moon. Po pár farebných ilustráciách sa konečne ukáže samotný obsah. Kresba prekvapí čistými precíznymi linkami a detailnosťou. Autorovi sa podarilo zachovať čo najviac z dizajnu postáv a pôvodných prostredí, zatiaľ čo do diela vdýchol svoj osobitý ráz.

Postavy sú dokonale zvládnuté, každá je unikátna, nepôsobia umelo. Staré známe charaktery sa správajú tak, ako si ich pamätáme (paní Takahaši dala Šiinovi pár cenných rád) a tie nové sa im dokážu vyrovnať. Tówa dokáže zapadnúť do novej éry, čo sa v anime veľmi nedarilo. Mladší brat Kagome, adoptívny otec Tówy stále myslí na svoju sestru aj jej partnera. Páči sa mi, že manga sa nesnaží minulosť vymazať, ale práve naopak, približuje minulé postavy priateľským spôsobom bez toho, aby prišli o čitateľovu pozornosť tie nové.

Malý odstavec na záver

Je jasne vidieť, že manga ma zaujala viac než TV séria. Samozrejme by som bola radšej, keby mangu mala pod svojimi krídlami Rumiko Takahaši, ale aj pán Šiina dokázal veľmi milo prekvapiť. Bála som sa grafickej zmeny, ktorú autor priniesol, pamätám si, ako som videla obálku pri predstavení od VIZ Media a stuhla som nepríjemným prekvapením. Miesto znechutenia sa nakoniec dostavil blažený pocit spokojnosti, autor sa skutočne snažil a kresba je krásna. Inujaša má stále čo ponúknuť pre starú aj novú generáciu, na dobrodružstvo Morohy, Secuny a Tówy sa otvorene teším.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: VIZ media
  • Séria: Yashahime (vychádzajúca séria)
  • Autor: Takaši Šiina (príbeh a kresba), Rumiko Takahaši (dizajn postáv)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 200
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 9781974732654

Ďakujem eshopu nekonecno.sk za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.