Šósecu Tonari no Totoro

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Veľký, huňatý a priateľský duch lesa Totoro nie je nikomu neznámy. Vďaka jeho obrovskej popularite sa dostal až na logo štúdia Ghibli, kde ho stvoril legendárny režisér Hajao Mijazaki. Dúfam, že nikomu nemusím hovoriť, o čom film je. Pokiaľ to neviete, okamžite sadnúť a pozrieť!  Výhovorky sa neprijímajú.

Trošku o filme

Môj sused Totoro či Tonari no Totoro  (となりのトトロ), je film z roku 1988.  Mijazaki sa snažil Totora pretlačiť ako nápad u vydavateľa  Tokuma Shoten Publishing Co., Ltd. pod ktorým štúdio Ghibli pôvodne vydávalo filmy až do roku 2005. V 80. rokoch však Mijazaki ešte nebol tak slávny a Tokuma Shoten jeho myšlienku pôvodne zamietol. Dôvodom bol príbeh o dvoch malých dievčatách a príšere, ktoré neprišli vydavateľstvu adekvátne. Kameňom úrazu bol tiež svet, v ktorom sa príbeh odohrával. Bol to prvý film, ktorý nebol vo fiktívnom fantasy svete, ale v reálnom Japonsku v 50. rokoch minulého storočia. Totoro teda nemal bežnú mágiu ani superhrdinské postavy, bol teda považovaný za nudný projekt bez šance na vysokú predajnosť.

Ako teda film pretlačili do produkcie? V tom mal prsty Tošio Suzuki, dlhoročný Mijazakiho kolega, producent a spoluzakladateľ štúdia Ghibli. Pán Suzuki presvedčil investorov, aby bolo Totoro uvedený do kina zarovno druhého veľkého filmu – Hrobu svetlušiek. Po dramatickej tragédii tak Totoro slúžil ako odľahčenie nálady. Úspech však nezažil, ten prišiel až keď ho odvysielali v TV. Dnes je Totoro ikonou anime priemyslu a o jeho ťažkých začiatkoch vie len málokto.

Totoro očami novelistky pre deti

Cugiko Kubo pochádza z Kanagawy a pôvodne hrala v divadle, odkiaľ neskôr presedlala na písanú  tvorbu pre deti. Šósecu Tonari no Totoro je jej jediné dielo, ktoré bolo preložené do anglického jazyka.

Malinká knižka prekvapí detailnosťou. Je tu väčší dôraz na rodinu, obe sestričky majú viac interakcií s rodičmi. Rodinné strasti, radosti a krásne vyobrazený vzťah medzi sestrami sú hybnou silou rozprávky. Vo filme sú Sacuki s Mei rovnocenné, v novelizácii uprednostnila autorka staršiu sestru, ktorej očami príbeh budete čítať. Dozviete sa Sacukine vnútorné pocity a monológy. Dievčatko je vyspelejšie než vo filme, ale nebude všetkými obľúbená – často má totiž konfliktné myšlienky o jej sestre. Súrodenectvo nie je jednoduché, starší súrodenec sa musí často starať o mladšieho a keď je vaša maminka chorá a otec zaneprázdnený, je to o to ťažšie. Mei je príliš malá, aby chápala Sacukine prosby, takže často sa Sacuki dostáva do situácie, kedy jej Mei komplikuje život. V tomto smere bol film proste milší, jednoducho rozprávkový a bezproblémový a to bola jeho krása.

Príbeh samotný nebol veľmi pozmenený, občasne kde tu nejaký ten detail. Sklamaním je snáď len chýbajúce stretnutie Mei s Totorom. Asi najkrajší filmový moment je v knihe podané len retrospektívnym rozprávaním. Chceme viac Totora! Fantastický celok zaostáva, za to dostávate v knihe solídne okienko do japonského života 50. rokov. Deti zo západu tak pravdepodobne nebudú chápať niektoré dejstvá, pre dospelého znalého japonskej kultúry (alebo ochotného googliť) ponúka zaujímavý pohľad na Japonsko. Ťažký život na dedine v polovici minulého storočia je vyobrazený skvelo. Ani vo filme ani v knihe sa toho vlastne veľa nestalo, autorov zámer nebol zložitý príbeh, ale ukážka detskej nevinnosti.

Kniha prichádza s novými ilustráciami priamo od Mijazakiho. Na začiatku je parádna farebná mapka prostredia, ktorá vám pomôže v orientácii. Zvyšné obrázky sú jednofarebné, ale na kúzle im vôbec neuberá. Obálka je veľmi pekná a viazanej väzbe sa nedá nič vytknúť. Materiál obálky je však citlivý, aj po opatrnom nosení sa značne viditeľne ošúchal, čo mi osobne spôsobilo nemalý smútok.

Nestáva sa často, aby sa film adaptoval do knihy a z mojej skúsenosti bývajú tieto adaptácie často veľmi ošemetné. Útla knižka je perfektná pre nových čitateľov aj skalných fanúšikov tejto Ghibli klasiky. Ak Totora milujete, kniha je skvelým prídavkom do zbierky. Dokonca sa niečo nové z Totorovho sveta aj dozviete, napríklad to, čo sa deje s maminkou a prečo vo filme nie je veľmi prítomná. Ale predsa len, ak s Totorom nemáte skúsenosti, dajte prednosť filmu, neoľutujete!

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media
  • Autor: Hajao Mijazaki (originálny príbeh, ilustrácie), Cugiko Kubo (novela)
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán:
  • Rok vydania: 2021 (9. edícia)
  • ISBN: 978-1-4215-6120-2

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.