Hrob světlušek

Hawkeye
0 komentárov

Počas každej vojny prinášajú médiá ľuďom informácie o úmrtiach na frontoch. Mohlo by to byť napríklad takto:
„Bolo zabitých päť vojakov „dobrej“ armády, sedem vojakov „zlej“ armády a počas bojov zahynulo päťdesiat civilistov.“

Nevinných civilistov, medzi ktorými prevládajú starci, ženy a deti. Malé bezbranné deti, ktoré za svoj život nikomu nič zlé neurobili a predsa musia trpieť. Takéto deti vystupujú aj v tomto príbehu. V príbehu štrnásťročného Seity a jeho malej iba štvorročnej sestričky Secuko, ktorým druhá svetová vojna zobrala rodičov a ktorí sa museli predierať životom takmer sami, pretože v tých ťažkých časoch myslela väčšina ľudí len na seba a na svoju záchranu. Dokonca aj posledná rodina, ktorá im zostala, využívala tieto deti a tým im len sťažovala ich už aj tak dosť ťažkú situáciu.

Pri sledovaní Hotaru no Haka patria slzy k povinnej výbave, pretože príbeh, ktorý vás dojme, znechutí a zároveň vás prinúti zamyslieť sa nad utrpením detí vo vojne, sa trávi dosť ťažko a ešte dlho po dopozeraní vám budú v hlave víriť myšlienky a repliky odznievajúce v tomto filme.

Hotaru no Haka patrí jednoznačne ku klenotom svojho žánru a v mnohom ďaleko predbehne aj hrané filmy s podobnou témou. Kvalitu nám zaručuje už len meno Isao Takahata, ktorý stál pri zrode mnohých úspešných anime filmov a seriálov (napr. Lupin III.) a ktorý bol v niekoľkých projektoch spolupracovníkom legendárneho Hajaa Mijazakiho (Mononoke Hime, Sen to Čihiro No Kamikakuši, How no Ugoku Širo). Pri tomto filme si však Takahata zasadol na režisérsku stoličku. Jeho meno figuruje aj pri scenári, ktorý vychádzal z rovnomennej knihy Akijukiho Nosaku. Nosaku v knihe opísal vlastné zážitky z detstva a preto niet divu, že scenár je tak pútavý a realistický.

Dokonalý dej príjemne a v správnej miere podfarbuje hudba, ktorá znie vždy v tej pravej chvíli. Počas trvania filmu sa vám hudba nevnucuje a iba po opätovnom vzhliadnutí by ste zistili, že bez nej by to nebolo ono.

Kresba v tomto anime nádherne dotvára dej. Aj keď možno nevyhovuje dnešným požiadavkám dokonalej animácie, treba si uvedomiť, že Hotaru no Haka vyšlo v roku 1988, a teda, že v tej dobe to bola kresba hodná takéhoto veľdiela.

Tvorcovia brnkli na správnu strunu, keď si vybrali ako predlohu pre svoje budúce anime knihu Akijukiho Nosakuho, pretože utrpenie malých a nevinných detí dojme každého normálne zmýšľajúceho človeka. Možno by si mali tento film pozrieť všetci tí diktátori, prezidenti a generáli, ktorí vedú dnešné vojny, aby sa potom zamysleli nad tým, či má vôbec význam v dnešnej dobe viesť vojny a či tie vojny vôbec stoja za to, aby takto trpeli nevinní civilisti. Viem, že aj keby to urobili, ich názor by to nezmenilo, pretože takú silu film nemá, ale keby áno, určite by sa zo Zeme stalo lepšie miesto, pretože aj v týchto chvíľach na nej žije mnoho osirelých súrodencov, ktorým by ukončenie vojen určite zachránilo život.

Japonský názov: 火垂るの墓
Anglický prepis: Hotaru no Haka
Anglický názov: Grave of the Fireflies
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 1988

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne uverejnené 21. februára 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.