Animefest 2019

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Tie roky neskutočne rýchlo letia. Ani neviem ako a už zase tu bol máj a s ním pre mňa môj tretí Animefest. Šestnástemu ročníku sa podarilo vychytať počasie a aj nejaké tie mušky minulých ročníkov. Ak sa ma niekto spýta, prečo chodím na tieto akcie, tak sú to jednoznačne tie zážitky. Na chodbe som stretla ovládačom ovládaného R2D2, ktorý sa na prvý pohľad sám prechádzal davom. Usmieval sa na mňa lego panáčik v životnej veľkosti s plne rozoberateľnými časťami (ktorý bohužiaľ Animefest neprežil a skončil v kontajneri) alebo som videla Saurona bez helmy, ako si vychutnáva cigaretku.

Who are you this time? 「(゚<゚)゙??

Frakcie boli znovu štyri a orientovali sa tematicky na určité povahové črty návštevníkov a to cez RPG prvky. Či už to bolo brané cez anime, videohry alebo hry na hrdinov, alebo proste len z reálneho života tentokrát to bol „hero“ alebo „heroine“ . Si Živel, Patrón, Rytier alebo Vedma? Kvíz vám ľahko napovedal. Aj keď, tento rok boli otázky stavané horšie ako minulý. Na mnoho otázok mi nesedela odpoveď a vraj som nebola jediná. Z jednej strany som stále strčená v knihách a mám v nich prehľad ako Vedma, ale že by som musela trebárs mať prehľad aj vo všetkých TV sériách a filmoch? A počítať s tým, že niekto bude mať obľúbenú postavu v Hre o tróny (alebo druhá možnosť je ak ju nemá že to nikdy nevidel!) tiež nie je najlepšia taktika. Prípadne: „V první třídě ses chtěl(a) stát:“ Alebo: „Ktorá postava z Protivných sprostých holek jsi?“ Či klasicky problematická: „Nejlepší anime všech dob?“ Alebo: „Až půjdeš dneska spát:“ (Mimochodom, všetky odpovede sa zakladali na možnosti že nikto nespí)

Prípadne, ak bola otázka bez problémov, jej odpovede boli zvláštne. Snáď to budúci rok bude lepšie.

Get rid of the bad, improve the good (*•̀ᴗ•́*)و ̑̑

Jednu zmenu zaznamenali VIP návštevníci ešte pred AF-kom. Zdvojnásobila sa cena vstupného, čím sa znovu pretriedil dopyt a urobili sa organizačné zmeny. To všetko preto, že kto na AF chodí často si musel všimnúť, že miestnosti sú bohužiaľ menšie než by všetci chceli. Počet návštevníkov stále rastie, nafúknuť prednáškové haly bohužiaľ organizátori zatiaľ nevedia. Navyše sa tak eliminoval problém zdvihnutia vstupného celoplošne.

Stánky s merchandise sa už veľmi nemenia, proste sú tu zabehnuté stálice, ktoré majú zaistené predaje vďaka ich výberu. Plyšáky, repliky, manga, figúrky, tričká… proste čokoľvek tematického s nerd kultúrou. Zdá sa však, že postupne pribúdajú stánky určené trochu staršej vekovej kategórii. Za všetko spomeniem stánky predávajúce klasické pásikavé nohavičky, ale to je ešte v rámci medzí. Otázniky vo mne vyvolal stánok obslúžený tromi latexovými maidkami priamo všetkým výstredne na očiach s nemenej zaujímavým tovarom na predaj. AF je festival so širokou škárou vekových kategórií, a tá neplnoletá časť návštevníkov tvorí naozaj veľkú časť z nich. Nehovoriac o tom, že častejšie a častejšie na cony chodia už aj rodiny s menšími deťmi, ako generácia prvej vlny otaku postupne starne. Je síce veľmi ťažké určiť hranicu, čo je prijateľné a čo už nie, ale aj tak sa mi v hlave usadila myšlienka, či by nebolo lepšie nejak zoskupiť predávajúcich s tým diskutabilnejším tovarom nejak spolu na jedno miesto a označiť ho, prípadne rovno nejak kontrolovať návštevu aspoň tými, ktorí očividne nemajú zrejme ani občiansky. Nejaký taký „red district“ 😀

Niektoré sekcie sa po minulý rok tešili obrovskej popularite, takže sa organizátori rozhodli vyjsť návštevníkom v ústrety a rozšíriť ich. Vďaka tomu bola rozšírená herňa a Dračí doupě sa presunulo do zvlášť miestnosti, kde namiesto jedného stolu pre družinu boli stoly až štyri. Naozaj vítané zlepšenie. A zlepšilo sa aj občerstvenie. Minulý rok ma sklamalo jedlo, ramen bola len obyčajná hnusná polievka a väčšina stánkov bola strašne drahá. Tento rok však bol super. Ceny klesli, výber sa rozšíril, nemám čo vytknúť.

A inak, tento rok sa namiesto kľúčeniek dávali magnetky! Pre mňa splnený sen. Vraj sa časom spraví celá brnianska kolekcia, jej 🙂

People ruin everything (⌯˃̶᷄ ﹏ ˂̶᷄⌯)゚

Ku conom už akosi aj patria „free hugeri, toto, hmm, nazvime to trebárs hnutie, slávilo vo svete tento rok 15 rokov. Popularite sa očividne stále teší, a niekedy to priam vyzerá, že sa ľudia s týmito ceduľkami množia rovno pred očami. Kedysi mi nevadilo, ale čím je ich viacej, tým je to otravnejšie. Viete, asi ako hmyz. Jedna mucha človeku nevadí, ale keď ich je 50, tak to už vyťahujete biolit. Zakazovať mi to však príde absurdné, ale bolo by lepšie, keby svojim postávaním neblokovali vnútorné priestory a objatia limitovali len na vonkajší areál. Nie je nič horšieho, keď sa 20 spotených ľudí začne navzájom objímať v strede chodby. A i tak sa objímajú navzájom, tí bez ceduliek majú radi osobný priestor… Ale aspoň sa mi tento rok nestalo, že by ma niekto chcel objať nasilu. Alebo som sa možno naučila byť obratnejšia. 

Dajme tomu, že na objatia sme si svojím spôsobom zvykli. Kto nechce, ten si žije svoj život, „hugeri“ zase o tie objatia neškemrajú a neotravujú, spoločnosť proste nejak funguje ďalej. Ale, koho diabolský nápad boli tie pískatká? Minulý rok som to videla snáď len u dvoch furry postáv, čo mi prišlo svojím spôsobom zaujímavé a roztomilé, byť názory na furry sú rôzne. Tento rok sa však nedalo ani pohnúť bez toho aby vás neprenasledoval piskľavý zvuk neviem ani čoho. Akási mini píšťalka medzi perami vydávajúca zvuky. Stačí si dať rúšku a nikto ju neuvidí. Gratulujem, práve ste dosiahli novú úroveň otravnosti. Ak mi niečo neskutočne liezlo na nervy tak to neustále pišťanie je presne ono. Hluk z davu ku všetkému proste patrí. Čím sme si ale zaslúžili, že jeden ide ohluchnúť a musí sa prekrikovať, pretože nejaké deti namiesto verbálnej komunikácie radšej pískajú? Neviem či začínam proste starnúť, ale tá migréna, kvôli ktorej som odchádzala v sobotu z AF skôr ako som pôvodne zamýšľala a následne som sa zvalila do postele a spala asi 14 hodín… to som si snáď nezaslúžila. Veľmi by ma zaujímal názor ďalších osôb na tento nový fenomén. Mimo toho že to vyzerá dosť nebezpečne, (veď prečo nemať medzi perami niečo veľmi malinké a následne s tým utekať a kľučkovať v dave, čo by sa také asi len mohlo stať), počúvať to kompletne celý deň od rána do večera je to vskutku otravné.

Program (๑★ .̫ ★๑)

V piatok sme ešte stihli workshop Boja nožom a dýkou, takže kto mal potrebu niekoho ubodať alebo naopak mal pocit, že ho niekto chystá zabiť mal možnosť sa naučiť aspoň základné manévre. Prednáškovo sme príliš nechodili tento rok, ale podľa programu to vyzeralo skvelo.

Na hlavný program, ako je cosplay súťaž, si museli ľudia mimo VIP v sobotu ráno vystáť radu a kúpiť za menšiu sumu vstupný lístok. To je, si myslím, dobrý ťah. Bohužiaľ ale lístky neboli limitované na osobu, takže ak sa našiel jeden, kto vystál radu pre piatich kamarátov, tak lístky dostala celá skupina. Radu si prišla vystáť aj moja kamarátka s kamarátom, ktorí bohužiaľ lístky nedostali presne z tohto dôvodu. Niekto posledný pred nimi vybral viac ako ich tam reálne stálo a že to nebola jediná osoba s touto technikou. Tu je naozaj vidieť klasická mentalita nás Čechov a Slovákov a na ďalší ročník určite navrhujem, aby sa limitoval lístok na osobu, proste aby si to prišli vystáť všetci.

Cosplay súťaž tento rok prebiehala trošku inak. Mala dve kolá a to prvé bolo pred rozhodcami samotnými, ktorí vyradili prvých nešťastníkov. Tí druhí potom predstúpili pred publikum s ich scénkami. Tí, ktorí nepostúpili sa stále ukázali pred publikom, i keď bez scénky. Niektorí cosplayeri vsádzali na humor, iný na epickosť alebo na city. Rôznorodosť bola široká, zasmiali sme sa u Diabla v sprche, úctyhodne pokývali hlavami nad perfektnou synchronizáciou súboja z RWBY, spravili také to „aaawwww“ pri vystúpení Štikúta a Astrid, vrátili sa do detstva na Atlantídu od Disney a dokonca sme skúšali komunikovať znakovou rečou. A to som zďaleka nepokryla všetkých súťažiacich. Ale, zlatý klinec, ktorý si získal srdcia divákov skôr, ako bola odohraná scénka bola jednoznačne Popoluška. Vlastne „Popelky boli rovno dve a k vlne potlesku im stačilo rýchle prebehnutie cez pódium pred ich vystúpením. A že mali aj špeciálne filmové efekty!

Záver a galéria fotiek ☆(>ω・)

Kvíz možno trochu nevyšiel, ale frakcie boli vydarené, hlavne graficky. Aj dizajn pások je tuším rok od roku krajší a krajší. Počasie nám vyšlo, v týchto smeroch je to všetko len a len spokojnosť. Programovo bez nejakých viditeľných (ak vôbec) sklzov a prednášky či workshopy si stále držia svoju vysoko nastavenú latku. Sú pútavé, zaujímavé a hlavne kvalitné. To isté sa dá povedať aj o cosplayoch návštevníkov aj súťažiacich. Každý rok Vás prekvapí niečo zaujímavé a nové, pre mňa je to jeden z najobľúbenejších dôvodov chodenia na cony. Z organizátorského hľadiska by som odporučila riešiť predaj miesteniek, ako už som spomínala hore a možno sa pozrieť aj na šteklivejší obsah niektorých stánkov. A otázka je, či organizátori majú možnosť zobrať o úvahy aj ten piskľavý neduh. Nie som si istá, či je to proste prosba na návštevníkov, ktorá ostane nevypočutá, ale prosím, zvážte ľudia do úvahy aj ostatných… Inak je viditeľné zlepšenie každým rokom, preto kto na AF 19 ešte stále nebol, už by tak mal spraviť, pripravuje sa o obrovské množstvo zábavy!

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.