Akicon 2018

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Víkend 26.-28. 11. 2018 sa v Prahe slávilo výročie 100 rokov republiky. Fanúšikom anime a mangy v pamäti utkvie ale ešte jedna akcia, pätnásty ročník festivalu Akicon 2018.

V blízkosti obchodného centra Chodov, kde som naposledy bola pred tromi rokmi, a to ešte nebolo dostavané, len pár minút peši je Kulturní Centrum Zahrada. Je to relatívne malý komplex z vonku pripomínajúci školu a z vnútra sa od nej tiež veľmi nelíši. Inokedy možno nie veľmi impozantný, teraz v sebe kultúrny dom ukrýval bohaté množstvo programu týkajúceho sa anime, mangy a Japonska.

Najväčším lákadlom conov bývajú okrem rôznych stánkov a prednášok samozrejme cosplaye. Pofotiť sa s kamarátmi, nachvíľu zabudnúť na realitu a preniesť naše obľúbené 2D postavy do 3D. Cosplay súťaž bola zvládnutá na jednotku. Síce sa na jej začiatok čakalo o nieco dlhšie, bol to jednoznačne zlatý bod programu. Okrem toho, že jej predchádzal predvýber, takže sa na javisku ukázalo len tých desať najlepších, nápad a prevedenie, ktorým bola súťaž pojatá bolo vynikajúce. Mnohokrát sa sama chytím, ako sa u súťaží miestami nudím. Bývajú dlhé, moderátori „nemastní-neslaní“ a tak to niekedy úplne nezachránia ani nádherné cosplaye s dobrými scénkami. Súťaž bola robená formou marketingovej propagácie kutilských pomôcok. Nechýbala tak vŕtačka, štetce, lepidlá… Cosplayeri sú predsa tiež kutili, tvoria predsa cosplaye. Takže po každej scénke ich čakala výzva, v ktorej predviedli v rýchlosti svoje umenie. Že sa jednalo o naozajstný sitcom snáď naznačovať nemusím 🙂

Medzi stánkami samozrejme nechýbala populárna Japonská domácí cukrárna s priamym dovozom krásnych misiek a iných drobností priamo z Japonska. Kto si nejaké to jedlo kúpil, mohol si ho na druhý deň nachystať do krásnych bentó boxov od yapko.cz. Klasicky nechýbali samozrejme stánky s plyšákmi, odznakmi, hrnčekmi a plagátmi. V poslednej dobe ma ale najviac zaujíma predovšetkým japonský dovoz sladkostí a iných dobrôt, na ktoré sa mi hneď zbiehajú slinky.

Priestory sú všeobecne malinké, ale za to asi najkrajšie zo všetkých conov naokolo. Koniec koncov, KC Zahrada je z vnútra nová a moderná. Pôsobí teda príjemne, aj dobrým dojmom. Bohužiaľ sú však chodby úzke a všeobecný priestor malinký. Keďže cony sa stávajú populárnejšími a Akicon už je svojím spôsobom zabehnutý, nápor návštevníkov v súčasnosti tieto priestory zvládajú len tak tak. Aj napriek počasiu, ktoré nebolo cez víkend najteplejšie, sa však početná populácia návštevníkov zdržiavala vonku (počula som, že vraj to boli Ostraváci, ale neviem čo je na tom pravda :D), takže to vnútri nebolo tak preplnené. Problémom je však nedostatok možného posedenia. To má každý con ošetrené inak, u veľkého brnianskeho Animefestu sú v halách premietania s početnými stoličkami, Comics Salón s Anime Show majú relax zónu s vakmi, letný Natsucon má zase možnosť sedenia vonku. Akicon v októbri veľa možností však nemá, v hlavných priestoroch je len pár stolov pri občerstveniach a tie sú beznádejne zabrané. Návštevníci tak mohli prevažne len postávať, vyhľadávať široké parapety okien alebo sa proste uvelebili priamo na chodbách. To je práve jeden z kameňov úrazu, pretože chodby boli úzke a tak blokovali plynulý prechod návštevníkov, ako i z bezpečnostného hľadiska, ak si môžem rypnúť, to nie je ideálne. Ja som väčšinou s kamarátkou postávala u zábradlia na poschodí a sledovala dianie pod nami.

Súčasťou programu bola samozrejme aj tvorivá časť. Mohli ste si kresliť na tabletoch, alebo si nechať niečo na zákazku nakresliť, či zakúpiť už zhotovené diela od viacerých autorov. Všetky peniaze šli na charitu, autori si nenechávali nič a je to vskutku krásne gesto. Sedela som pri kamarátke Philippe Daniel a videla tak ako sa taký obrázok tvorí od prázdneho papiera až po poslednú linku. Fascinujúca to vec 🙂

Na prednášky som sa nezastavila, postretávala som mnoho známych tvárí a tak mi na ne neostal čas! Akicon bol ale aj napriek tomu jednoznačne príjemným spestrením chladného a trochu opršaného víkendu. Skvelí ľudia, dobrý program, výborný cosplay a organizácia zvládnutá krásne hladko. Čo viac by človek chcel.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.