Skrýš

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Pro nový začátek udělám cokoliv.

Masasumi Kakizaki je talentovaný tvorca, ktorý má na konte kúsky, akými sú westernové Green Blood, akčné fantasy Tódžúši z doby rímskych gladiátorov, a fanúšikovia anime i mangy určite už počuli o jeho najznámejšom počine, rozsiahlej mange Rainbow, v ktorej sa postaral o kresbu. Tá bola aj adaptovaná do úspešného anime s rovnakým menom v roku 2010 a má 26 dielov. V mange HIDEOUT, teda česky Skrýš, nám rozpráva temný príbeh o manželskom páre, ktorý prišiel o syna.

O syna síce prišli, každý to ale berie inak. Troskotajúce manželstvo Seiičiho Kirišimu deptá a rozhodne sa preto o nový začiatok. Spolu s manželkou zamieria na južné ostrovy za dovolenkou. Okrem krásnych pláží a rajskej pohody je ale tento ostrov plný tajomstiev a ľudských kostí. V daždivej noci tak Seiiči nasadá s manželkou do auta a vydávajú sa na výlet. Výlet, na ktorom Seiiči plánuje zmeniť svoj život… zabitím svojej manželky…

A v tu chvíli…
Veškeré pochybnosti, které jsem ještě měl…
Prostě zmizely…

Kresba Skrýše je nádherná a originálna. Síce je to stále manga štýl, autor však využíva techniky, ktoré kresbe dodávajú svojskú unikátnosť. Detailnosť tieňovania pomáha čitateľovi ponoriť sa do špecifickej atmosféry a využitie geometrie, v tomto prípade predovšetkým rôznych čiar a liniek, pripomína poškrabanie na filmovej páske. Na mnohých stranách nájdete nádherne desivé ilustrácie cez celé strany. Pokiaľ vás z rôznych dôvodov náhodou nechytí príbeh, držať vás až do samého konca môže práve kresba.

Autor využíva aj retrospektívne scény, ktoré pomáhajú dotvoriť celý príbeh. Bez nich by to bol len ďalší obyčajný krvák v hororovej scéne. Veľmi rýchlo by tak zapadol prachom. Nikto by sa oň nikdy neobtrel, a to aj napriek tomu, že vizuálna stránka je jednoducho skvostná! Všetky tie krátke kľúčové scény zo života však dávajú činom hlavných hrdinov novú hĺbku a čitateľom prinášajú isté porozumenie, akúsi empatiu, s ktorou môžu počas čítania ľubovoľne pracovať. Že milujúca manželka nie je zrejme taká svätá, akoby jeden očakával, a nesnaživý manžel sa snažil viac než ktokoľvek z nás, tak to je úplne všeobecný fakt. Lenže tento vstup do príbehu, ukrýva oveľa desivejšie tajomstvo, ktoré sa v medziach solídneho hororového klišé pokúsime spolu s autorom odhaliť. Niektoré postupy, reakcie na problémy, s ktorými sú hlavní hrdinovia konfrontovaní, ale aj zvolené kroky odhaľovania minulosti a skrytých strašiakov v skriniach, sa dajú jednoducho predvídať. Nakoniec, text v tomto prípade tvorí iba sprievodný prvok, dôležitá je kresba. Práve tá dotvára celú atmosféru, šokuje čitateľa a dovoľuje mu báť sa v ten správny okamih! Koniec koncov, scenárov, kde postavy zavítajú na rajské ostrovy, ktoré majú neprebádanú džungľu plnú nebezpečných tajomstiev, je viac než dosť. Či už hrdinovia natrafia na skrytú kultúru kanibalov, alebo plánujú využiť temný prales na skrytie vlastných ohavných činov, či nebodaj oboje, Japonské spracovanie to zachraňuje svojím špecifickým rozpracovaním deja cez ilustrácie. Aj keď si poviete: „To som už niekde videl,“ stále budete čítať ďalej, pretože narácia má skutočne výborný spád.

Napísať dobrý horor nie je jednoduché. Studnica nápadov je prakticky vyčerpaná, prísť s niečím originálnym je neskutočne ťažké. Keď ste však majster vo svojom obore, aj podanie už „otrepaného príbehu“ môže byť stále zábavné a dych berúce.

Skrýš je uzatvorená manga, ktorú si môžete užiť bez zahryznutia sa do ďalšej dlhočiznej série. Vďaka tomu je ideálna pre široké spektrum čitateľov, a to hlavne tých, ktorí obľubujú dobrý horor.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Masasumi Kakizaki
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 224
  • Rozmer: 145 × 210 mm
  • Rok vydania: 2017
  • ISBN: 9788074495908

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.