Najčastejšie klišé v anime/mange, ktorých máme už dosť

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Už tu boli klišé, ktoré ničia príbeh, ale čo tie zvyšné nenápadné drobnosti, ktoré na príbeh príliš nevplývajú ale sú naďalej okaté? Povedzme si na rovinu, vtipy, ktoré zopakujete veľakrát, už nie sú vtipné. Podobne to je aj s určitými javmi v anime. Ale keď tá formulka fungovala predtým, prečo by podľa tvorcov v anime/manga priemysle nemohla fungovať aj naďalej? A tak sa kravička dojí a dojí, až kým toho nemajú všetci dosť.

Hlavná postava v škole často sedí pri okne

Ideálne ešte k tomu v zadných radách, nejaká tá predposledná lavica. Nezabudnime na hlasité rozmýšľanie kým sa postava pozerá z okna na slnkom oslnené listy najbližšieho stromu. Že by teda tento nápad vznikol za účelom jednoduchého náhľadu do myslenia postáv, kým nemusia animátori kmitať ceruzkami pri zložitejších scénach zobrazujúcich ďalších študentov? Pravdepodobne to je jedna z hlavných príčin. Tvrdé termíny uzávierok a nedostatočné platy animátorov by to len potvrdili. Ale mimo toho nezabúdajme aj na ďalšie situácie. A teda, najčastejšie to vyzerá v týchto scénach nejak takto:
1. postava sa nudí
2. postava sleduje niekoho iného (pri hraní na ihrisku či výjave lásky napr.)
3. postava používa okno ako akčné dvere = vyskočiť či otvoriť ho z vonku je pre ne hračka

Za všetko spomeniem anime ako sú Suzumija Haruhi no Júucu, Angel Beats, Clannad, Death Note, Watamote, K-On!, Sakamoto Desu ga?, Kimi ni Todoke… myslím, že príkladov som dala dostatok.

Hótaró Oreki, Hjóka

Predseda triedy je vždy dievča

Japonsko je národ, ktorý má problém so sexizmom. Situácia sa síce pomaly lepší, ale porovnaní so západom, predovšetkým Európou a Amerikou ešte majú čo robiť. Prekvapivo, zrejme aj vďaka orientácii na divákov mužského pohlavia, predsedom, či ak chcete, prezidentom, triedy bývajú takmer výlučne dievčatá. Sú to často silné povahy, ktoré vyriešenia akýkoľvek problém s chladnou hlavou, ale v prvom rade podporujú všetkých naokolo. Vďaka tomu často zanedbávajú samých seba. Je skvelé mať silné postavy nežného pohlavia, ale chcelo by to trochu držať balans, inak po pozretí 20+ anime ste už zase videli všetko.

Tu spomeniem prvé osoby, ktoré mi prišli na um. Prvá je takzvaná predsedkyňa všetkých školských predsedkýň, Hanekawa z Bakemonogatari, nasledovaná pracovitou Misaki z Kaičó wa Maid-sama!,  neuveriteľne silná a ostrá Sacuki z Kill la Kill a klasicky tichý typ Kanade Tačibana z Angel Beats!

Cubasa Hanekawa, Bakemonogatari séria

Prsnaté ženy s otáznym charakterom

Boing, boing, boing… dva obrovské melóny na úzkej ženskej hrudi odmietajúce akékoľvek gravitačné zákony. O 50% pružnejšie a viac gumené ako v realite. Prsia fascinujú (pochopiteľne hlavne) mužov už od plienok a oči od nich neodtrhnú často až do smrti. Japonci to dotiahli ešte ďalej, keď tieto tukové vankúše s mliečnymi žľazami vylepšili, a tak sa nekoná žiadne ovísanie či „utečenie do strán“ keď si žena ľahne. Proti gustu žiadny dišputát, ale prečo tieto obrovské balóny majú v poslednej dobe hlavne nymfomanky? Ešte k tomu v anime, ktoré nie sú určené tým určitým aktivitám… Dobre, nebudeme sa hrať na to, že by nejaké ženy prsia vskutku nevyužívali vo svoj osobný prospech, alebo že by všetky boli nevinné a na mužov (a iné ženy) nepozerali, ale keď človek pozerá oddychovú komédiu, neočakáva vždy, že na neho vypadnú dva obrovské melóny a postava sa nezačne nútiť opačnému pohlaviu, kým to sa totálne červené snaží dostať z dosahu týchto vražedných zbraní. Ešte nezabúdajme dodať, že žena má tak 45 kg, a jej prsia snáď dvakrát toľko. Mám ešte pokračovať?

Lucoa, Kobayaši-san Či no Maid Dragon

Sezónne epizódy

Na rozdiel od Free! čo je anime o plávaní, nemám veľkú potrebu pozerať sa na fanservis epizódu v podobe všetkých postáv v plavkách. Moment, plavky nie sú to pravé orechové? Tak prečo nie jukaty a kimoná? Alebo je preferenciou vianočná nálada? Asi je jasné kam tým mierim. Autorom už asi došli nápady, čakajú kým sa manga pohne dopredu alebo sa chcú zavďačiť divákom. Nech už je to ktorýkoľvek z týchto dôvodov alebo ich kombinácia, nič to nemení na tom, že dej v týchto prípadoch len trpí a u veľkej časti anime tieto epizódy priam ničia dojem. Pokiaľ je to anime zo života, tak nech sa páči. Ale ak je to akčné fantasy, tak nie, ďakujem.

Tensei šitara Slime Datta Ken

Záver

Určite tu budú fanúšikovia, ktorí so mnou nebudú úplne súhlasiť. Niekto prsnaté sugestívne ženy v anime priamo vyhľadáva, ďalší zase chce toho znudeného inteligentného samotára u okna v lavici, a letné epizódy v plavkách s mladými dievčatami tiež nájdu svojich zástancov. To je samozrejme všetko v poriadku, ale je otázne, či to divákov bude baviť aj o 15 rokov, keď už videli podstatne viac a formulky idú stále dokola…

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.