Sakamoto Desu ga?

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Niekedy dostanem o polnoci pred spaním taký ten pocit, že sa mi spať vlastne nechce a mám chuť si niečo pozrieť/prečítať/zahrať. Tentokrát som dostala chuť na anime komédiu a z neznámeho dôvodu som chcela za každú cenu vidieť Sakamota. Po tých našich internetoch na mňa počas rokov postupne vyskakovali rôzne ukážky a scény, tak som si povedala, že prečo vlastne nie?

Perfektný, sexy, kultivovaný, štýlový, proste dokonalý študent Sakamoto. Inteligenciou prevyšuje všetkých naokolo a jeho testosterón dostáva dievčatá do kolien. To nenecháva chladných jeho spolužiakov, či dokonca učiteľov, u ktorých sa prejavuje žiarlivosť aj obdiv. Postupne tak kujú plány, ako Sakamota znemožniť alebo priamo zničiť. Dokážu Sakamota potopiť? Existuje vôbec spôsob, ako túto božskú bytosť potopiť? Zrejme nie, ale hej, niekedy sa to proste musíte naučiť tvrdou cestou…

Sakamoto desu ga?  je krátka epizodická komédia založená na 4-zväzkovej mange od autorky Nami Sano. Nami momentálne pracuje ešte  na mange Migi to Dali, inak jej portfólio toho zatiaľ viac nemá. Režisér anime adaptácie je známy Takamacu Šindži, ktorý pracoval aj na iných komédiách, napríklad legendárnej Gintame alebo skvelom anime Danši Kókósei no Ničidžó (Daily Lives of High School Boys), prípadne ho možno poznáte z anime Nanbaka (a ďalších iných kúskov).

Neočakávajte dej, žiadny vývoj postáv ani nič podobné. Pripravte sa len na Sakamotovu štýlovosť (Yes, that boy has swag.) ako ničí sny a nádeje jeho oponentov bez akejkoľvek driny. Tento školák je tak dokonalý, že po pár epizódach je až nuda na to pozerať. Nemáte ani štipku pochybností alebo strachu, že by Sakamoto niečo nezvládol. Je proste tak skvelý, až je nezaujímavý. Nájdu sa samozrejme výnimky, kedy to vyzerá, že Sakamoto robí niečo výnimočné a pritom sa jedná o úplne obyčajnú vec. V takom prípade vám to vyčarí úsmev na tvári. Autorom určite nechýbala kreativita, ale stále je to skôr priemerná nuda. A niečo také si komédia nemôže dovoliť.

Anime je veľmi suchárske, plné klasických stereotypov. Delikventi, ten jeden tučný šikanovaný študent, obsesívny stalker, učiteľ, ktorý robí naprieky, ten čo závidí… Prakticky nič nového neprináša. Našťastie sa nájde aj niečo málo dojemných scén a zábavných momentov. Je len škoda, že ich je naozaj poskromne. Zábava vlastne začne až ku koncu, keď sa zrazu objaví ako taký dej. To sa bavíme o posledných troch epizódach.

Na záver len dodám, že síce som nemala veľkú nádej, Sakamoto ma sklamal. Hudba ujde, ale animácia je tiež veľký priemer. Sakamoto je samozrejme vždy nakreslený čo najdokonalejšie ako to len ide, ale vedľajšie postavy majú niekedy riadne odfláknuté črty. Nehovoriac o animácii pohybu, niekedy to vyzerá, že sa na pozadí pohybuje počítačom pohybovaný panáčik. Keď chcete naozaj dobrú komédiu, skúste niečo iné, Sakamoto za to úplne nestojí. Možno len keď máte veľmi veľa voľného času. A úprimne neviem, kto by to v dnešnej dobe bol.

Japonský názov: 坂本ですが?
Anglický prepis: Mahou Shoujo Madoka★Magica
Anglický názov: Haven’t You Heard? I’m Sakamoto
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2016

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.