Šinigami no Ballad.

Gundam
0 komentárov

Smrť. Práve tak, ako je narodenie človeka nevyhnutným začiatkom života každej ľudskej bytosti, je smrť jeho nevyhnutným koncom. Čo sa však stane po smrti? Ako človek zomiera? Sám, jeho uvoľnená duša putujúc do neba, či zostávajúc na Zemi, uväznená v okovách, neschopná uniknúť? Nie. Vo svete totiž existujú Šinigami, bohovia smrti, ktorých úlohou nie je nič iné, ako starať sa o duše zomierajúcich ľudí. Nie je to však tak jednoduché, ako sa zdá. Nie každý totiž zomiera v pokoji a bez výčitiek či ľútosti, zanechávajúc po sebe svojich blízkych alebo rodinu, nesplnené sny či nenaplnené túžby, ktoré nedovoľujú zomretým dušiam v pokoji odísť do druhého sveta, kde budú uložené k večnému odpočinku. Sú to práve Šinigami, ktorí pomáhajú napĺňať takéto želania; spĺňať sny mŕtvych, aby sa ich duše mohli konečne oslobodiť z pozemského sveta. A jedným z týchto bohov smrti je aj malé dievčatko, odeté v žiarivo bielom odeve s vernou rozprávajúcou čiernou mačkou po boku, ktoré plače za duše mŕtvych, plniac ich posledné želania, či odvážajúc ich tam, kam patria. K zaslúženému odpočinku…

Tvorcovia a štáb

Šinigami no Ballad OVA bolo vytvorené na základe rovnomenného románu od Hasegawy Keisukeho, ktorý sa dočkal aj anglického prekladu, licencovaný spoločnosťou Seven Seas Entertainment. Okrem samotného OVA vyšiel román aj ako manga a drama CD. Anime bolo spravené štúdiami Group TAC a Pony Canyon v roku 2006 a vysielané od marca do apríla na sieti WOWOW. Najdôležitejšie osoby z personálu, ktorý sa podieľal na jeho tvorbe, predstavujú Tomomi Močizuki (réžia Hikari no Densecu, Maison Ikkoku, Pupa…), Reiko Jošida (scenár Aria the Animation, Bakuman., D.Gray-man., K-On!…). Zo seijú sú to Akiko Kobajaši za Momo (Kakurenbo, Ginga Densecu Weed, Zettai Šónen…) a Ai Šizumu za Daniela (DearS, Mahó Šódžo Lyrical Nanoha, Kore wa Zombie Desu ka?…).

Gundamov kútik

Šinigami no Ballad je anime skutočne výborné, dramatické, romantické a citlivé a veľmi mi pripomínalo práve Hanbun no Cuki ga Noboru Sora či Irija no Sora, UFO no Nacu. Žiaľ, jedinou pravdou v úvodnej vete je naznačená vnútorná podoba medzi spomínanými troma anime. Konkrétne sa jedná o príbeh rozpracovaný na 6 dielov, zahŕňajúci témy romanticko-dramatické. Tu sa však podobnosť končí. Šinigami no Ballad podáva šesť rôznych príbehov, ktorých spojovateľom je šinigami Momo a jej čierna mačka Daniel, plniaci priania duší už zomrelých, či naopak odvážajúc zo sveta tých, ktorým hodiny života už dotikali. Téma s potenciálom? Určite, a to dokonca s potenciálom veľkým. A tiež, bohužiaľ, nezvládnutým. Problémom tohto anime, aby som zbytočne už nechodil okolo horkej kaše, je to, že je proste absolútne nemastné-neslané. Hlavná postava Momo a jej plač pôsobí značne neprirodzene, otrepané dramatické momenty, pri ktorých nich maximálne tak zívnete a romantických náznakov, aj keď väčšinou ide práve o lásku, sa dá nájsť viac aj v Pokémonoch. Musím povedať, že pri pozeraní tohto anime som sa nudil.

Čo sa kresby týka, tá je na anime z roku 2006 až prekvapujúco priemerná. Nie že by bola nejako zlá, to sa povedať nedá, ale od radosti nad ňou tancovať asi nebudete. Úplne to isté platí aj pre hudbu. Rozhodne nie nadpriemerná, ale ani nie podpriemerná. Žeby zase „zlatá“ stredná cesta? V konečnom dôsledku, keď si toto anime porovnáte s Hancuki a Irija no Sora, ktoré som spomínal už na začiatku, Šinigami no Ballad opäť vychádza ako ich značne chudobnejší príbuzný.

Na  záver mi nezostáva už nič iné ako povedať, že aj keď sa OVA Šinigami no Ballad dotýka zaujímavých tém, mňa osobne zaujať nedokázalo. Aj napriek tomu si však myslím, že pokiaľ podobné námety máte radi, nemuselo by byť na škodu dať mu šancu. Šesť dielov nie je tak veľa a ako sa hovorí: Sto ľudí, sto chutí.

Japonský názov: しにがみのバラッド。
Anglický prepis: Shinigami no Ballad.
Anglický názov: Momo, Girl God of Death
Počet epizód: 6 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.