Green Blood – Zelená krev 1

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Šestý newyorský okrsek Five Points. Nejhorší slum světa, ve kterém operuje přes dvacet gangů.

Priemyselná revolúcia v Spojených štátoch znamenala príliv imigrantov zo starého kontinentu za vidinou amerického sna. Len málo z nich sa na novom kontinente dočkalo dôstojného života, po akom túžili. Namiesto vytúženého majetku na nich čakala chudoba a diskriminácia. V jednej z najhorších častí New Yorku v Manhattane sa nachádza okrsok s názvom Five Points, najhoršia chudobná mestská štvrť plná korupcie a pouličných gangov. Medzi nimi sa nájdu aj dvaja bratia, poctivo pracujúci chudobný Luke Burns a jeho starší brat Brad. Luke nenávidí gangy, ktoré komplikujú život bežným ľuďom, nevie však, že jeho brat k jednému z nich patrí. Brad, prezývaný Smrťák, zabíja pre najväčší gang vo Five Points, Grave Diggers. To sa ale jeho braček dozvedieť nesmie.

Autor Masasumi Kakizaki sa už u nás predstavil hororovou jednohubkou Skrýš. Jeho meno ste mohli zaznamenať aj u iných kúskov, napríklad u Rainbow: Niša Rokubó no Šičinin (22 zväzkov, 2002 – 2010), kde Kakizaki pracoval ako ilustrátor. V prvej knihe tejto päťdielnej série nám autor predstaví hlavné postavy. Okrem nich predstaví aj historicky vierohodné prostredie amerických slumov. Sem-tam tiež pridá informácie o takomto živote priamo do panelov mangy alebo ako sprievodný text na konci kapitol.

Na Fine Points neexistovalo ani právo, ani spravedlnost.

Dejovo sa toho v prvej knihe veľa nestane, hlavným ťahúňom je Bradova pomsta a Lukeov detský sen vlastniť farmu. O ich minulosti sa dozvieme len veľmi málo, len to podstatné pre pochopenie ich spôsobu života. Zaujímavé je ale vyobrazenie tohoto príbehu. Je to naozaj čistokrvný western, sú tu krásne prostitútky, drsní chlapci v klobúkoch, veľa strelných rán a nezabúda sa ani na slizkých hajzlov s komplexami.

Zelená krev patrí k žánru seinen. Tento žáner sa zameriava na „mladých mužov“, aj keď v tomto prípade pojednávame o vekoch približne 18 – 40. Je to dospelejší braček šónen žánru, kam patrí väčšina ďalšej produkcie od českého vydavateľstva Crew, napr. Naruto, Bleach, Moje hrdinská akademie, alebo Fullmetal Alchemist. Pre čitateľov to znamená dospelejší, zvyčajne aj temnejší príbeh, a podstatne viac krvavého násilia.

Manga je kresbou a tieňovaním mierne podobná Útoku titánov, rozdielom sú ale pre autora špecifické linky, ktoré uchvátili už u Skrýše, a hlavne viac detailov. Vďaka kresbe sa ľahko ponoríte do príbehu a prežijete poctivý westernový zážitok. Je tu veľa celostránkových panelov pripomínajúcich staré poškrabané fotografie.

Westernových titulov v manga produkcii mnoho nie je, aj preto sa oplatí Green Blood prečítať. Kresba je nádherná a príbeh síce neoslní, je ale dobre podaný a bez výčitiek môžem povedať, že pohltí a zabaví. Navyše sa jedná o sériu o piatich knihách, takže koho odrádzajú bežne pridlhé manga série, toto môže byť ideálnym dielom do zbierky.

Na špinavou práci jsem tady já.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Green Blood – Zelená krev (5 zväzkov)
  • Autor: Kakizaki Masasumi
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 204
  • Rozmer: 145×215 mm
  • Rok vydania: 2020
  • ISBN: 9788074498398

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.