Madlax

Hawkeye
0 komentárov

Ľudstvo má v mysli od nepamäti zafixované, že ženy a zbrane k sebe veľmi nepasujú. Práve preto sa možno pohľady väčšiny z nás vo zvýšenej miere upriamia na také diela, v ktorých sa táto kontrastná dvojica objavuje v dosť úzkej spolupráci. Dobrým príkladom môže byť seriálová trilógia Koičiho Mašimy (.hack//SIGN, Avenger…) s názvom „Girls with Guns“, ktorej prvým dielom bol úspešný anime seriál Noir. A keďže trilógia potrebuje aj druhý a tretí diel, rozhodol som sa práve o druhom pokračovaní, poinformovať širokú verejnosť – na mušku som si vzal anime sériu Madlax.

Podobne ako pri Noir, aj tu sa pretínajú osudy dvoch žien (alebo skôr dievčat), ktoré zdanlivo nemajú nič spoločné. Tou prvou je mladá, krásna agentka Madlax, žijúca v krajine s názvom Gathz-Sonika, ktorá sa už dvanásty rok zmieta v strašnej občianskej vojne. Madlax nie je stúpencom ani jednej z bojujúcich strán. Telefonicky prijíma úlohy od svojho tajomného šéfa, ktorý sa skrýva za prezývkou SSS, pričom si nevyberá stranu, pre ktorú bude úlohu plniť.

Tá druhá, volá sa Margaret, má omnoho pokojnejší život, pretože krajina, z ktorej pochádza, Nafrece, je veľmi mierumilovnou. Margaret si tu pokojne žije a študuje vo svojom šťastnom, možno trochu stereotypnom, ale zato bezpečnom malom svete, o ktorý sa jej stará jej opatrovateľka Eleonor, spolu so susedkou Vanesou. Ďalším spoločným prvkom pri oboch sériách je tajomná organizácia, ktorá v Madlax nesie meno Anfan. Záhadnými prepojeniami spája osudy Madlax a Margaret, pričom sa stále snaží získať knihu, ktorú od istej doby Margaret nepustí z rúk…

Veľmi pútavý, miestami mystický a oproti Noir dynamickejší dej, je určite jedným z najväčších kladov tohto anime. Dynamickosť vo veľkej miere zaručila širšia škála hlavných postáv, kde nechýbali zástupcovia oboch pohlaví. Pútavosť vám zase zaručí záhadami opradený príbeh, ktorý ku koncu k sebe priberá aj tú spomínanú mystickosť, pri ktorej presadzovaní hrala veľmi významnú úlohu hudba. Podpísala sa pod ňu, tak ako pri Noir, Juki Kadžiura (okrem iného zložila hudbu napríklad aj k .hack//SIGN alebo k My-HiME), ktorá v spolupráci s duom FictionJunction YUUKA (.hack//Roots, Mobile Suit Gundam Seed…) vytvorila znovu jedinečnú hudbu plnú tej správnej zmesi rôznych hudobných štýlov. Hudba bola dokonale zosúladená s animáciou, ktorá tu oproti Noir urobila krok dopredu. Znova sme videli dokonale vypracované pozadia, zbrane a bojové scény.

Pri bojových scénach by som sa pozastavil, pretože tie, podľa môjho názoru Noir neprekonali. V prvom rade možno pre to, že ich bolo menej. Ďalším dôvodom bolo asi to, že tu išla ich krása na úkor realistickosti.

V každom prípade je podľa mojej mienky Madlax o krôčik pred Noir a už len to vám zaručuje, že čas, ktorý strávite pri tomto anime, nebude časom premárneným, pretože kombinácia dynamického príbehu, podmanivej hudby a na svoju dobu skvelej animácie, vám prinesie skvelý filmový zážitok.

archív animedream.sk, pôvodne uverejnené 28. júna 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.