Figúrky (2): Gunpla

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Druhým veľmi populárnym typom figúrok sú anglicky model kits, u nás známe aj ako mecha modely. Zahŕňajú  modely lodí a iných veľkých strojov, aj extrémne populárne mobile suits – mobilné jednotky, z ktorých na vrchole stojí Gundam.

Gunpla (ガンプラ)

Gunpla sú v Japonsku a okolitých ázijských krajinách populárne od 80-tych rokov. Názov je odvodený od slov Gundam a Plastic. Najväčším výrobcom Gunpla je Bandai. V Amerike a Európe začali byť populárne v 90-tych rokoch vďaka rozšíreniu anime a mangy.

Gunpla sa objavilo rovno po zrušení prvej Gundam TV série a takmer úplne každý stroj – od jednotiek až po vesmírne lode – bol adaptovaný do plastovej figúrky. Tie v tej dobe nemali žiadne artikulačné kĺby, mali len tri farby a pre ich postavenie bolo potrebné aj lepidlo a dofarbenie, ak ste chceli, aby model nejako vyzeral. O pár rokov neskôr s príchodom pokračovania Zeta Gundam prišli aj prvé vylepšené modely, ktoré už využívali jemné plasty pre kĺby a lepidlo už taktiež nebolo potrebné. Od roku 1988 už všetky modely využívali tzv. „snap-fit“ Teda časti zapadajúce do seba, ktoré nutnosť lepidla vyradilo úplne.

Mierky a klasifikácia

1:144
V tejto miere sa vyrába HG (High Grade), ktorý bol prvýkrát ukázaný svetu v roku 1990 modelom RX-78-2 Gundam a dodnes ostáva ako jedným z najlacnejších a najpopulárnejším. V roku 2010 sa k 1:144 pridal RG (Real Grade), ktorý je síce rovnako veľký ako HG, ale má oveľa viac detailov a podstatne lepšiu artikuláciu, približujúci sa viac realite. HG aj RG sú cenovo pomerne dostupné, začínajú na približne 1300 jenov (cca 10 eur) a zvyčajne neprekračujú 2 500 jenov (cca 19 eur). K tomu si ale musíte prirátať ešte poštovné, ktoré pri HG zvyčajne stojí okolo 11 €.

1:100

Typickým pre túto mierku je MG (Master Grade). MG sú jedným z najpopulárnejších Gunpla, vďaka viacero vylepšeniam, ktoré HG nemajú a väčšej veľkosti, okolo 18 cm podľa modelu. Prvýkrát boli vydané v roku 1995 ako súčasť pätnásteho výročia série. Mnoho modelov obsahuje aj miniatúrne figúrky pilotov či iných kľúčových postáv z anime. Ich cena kolíše od 3000 jenov (cca 23 €) do 9000 jenov (cca 68 €) bez poštovného.

1:60

Touto mierkou v minulosti dominovali len zväčšené modely menších verzií bez dodatočných detailov. Dnes sa touto mierkou 1:60 vyznačujú Perfect Grade (PG). Perfect Grade Gundamy sú extrémne detailné modely čo sa týka nielen farby, ale aj materiálov, pohybových vlastností a mnohé majú aj rôzne osvetlenie a kovové časti. Tieto krásky sú už bohužiaľ menej dostupné s cenou okolo 20 000 jenov, teda asi 150 € plus poštovné.

SD Gundamy

SD – super deformed (či aj superior defender) je špecifická „odnož“ modelov pripomínajúcich kawaii štýl – malé telo, veľká hlava. Tieto chutné verzie vznikli vďaka študentovi Kodžimu Jokoiovi, ktorý prispel jeho zvláštnou ilustráciou do magazínu Model News v 80-tych rokoch. Deformovaný dizajn bol ideálny pre kapsuly do mašín gačapon. Veľkostne boli vždy spravené tak, aby veľkosť tela odpovedalo dvom na seba položeným hlavám modelu. Dnes je tento pomer 3 hlavy na telo. Pretože všetky SD modely sú rovnakej veľkosti, rozmohol sa trend úprav za pomoci častí rôznych modelov. SD Gundamy sú lacné, začínajú už na 400 jenoch (3 €) bez poštovného.

Okrem týchto najčastejších mierok sa z času na čas objavia aj iné, ako mini 1:400 modely či naopak obrovské 1:48 a 1:35. Na nasledujúcich troch fotkách som skladala 1.144 High Grade model RX-0(N) Unicorn Gundam 02 Banshee Norn (Destroy Mode). Jedná sa o jeden zo zložitejších modelov, pretože má mnoho malých detailov a celková nenáhlená doba skladania bola cca 5 hodín. High Grade sa dajú zvyčajne poskladať za 2 hodiny ak máte trochu viac skúseností, toto bol môj tretí High Grade model. Predošlými dvomi sú Gundamy zo série Gundam 00, ktoré som poskladala v roku 2012, takže je to už nejaká tá doba.Poskladané modely sa dajú ešte doladiť napríklad Gundam markermi, ktoré môžete použiť na dofarbenie/prefarbenie častí. Sú ako špecializované fixky určené na plastové modely. S ich pomocou sa vaše modely môžu priblížiť viac k anime verziám a pôsobiť vierohodnejšie.

Zdroj: Sunrise oficiálne fotky

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.