Air Gear

Gundam
0 komentárov

Dej

„Through the science of microtechnology, a miniature motor has been developed with the power of a four-wheeled vehicle. After this development, there are now crazy people who mod their rollerblades. Making them even faster, able to fly even higher! With these extreme devices, they dash down the streets at blistering speeds. Since these people’s appearance, everything has been turned into a road. Even faster! Even higher! AIR TRECK.

Ikki je obávaný trinásťročný vodca Higačú Ganzu, prezývaný „Unbeatable Baby Face“. Jedného dňa však spraví chybu, keď vyzve na súboj skupinu Skull Saders. Tí totiž nie sú obyčajnou pouličnou bandou ale Stormriders, ľudia jazdiaci na špeciálnych kolieskových korčuliach prezývaných Air Treck. Ikki, ktorý sa s AT dovtedy naživo nestretol, je úplne vydaný na milosť a nemilosť Skull Sadersov a kúsok ich veliteľa, ktorý ho takmer zabije, spôsobí, že to Ikkiho vylučovací systém nezvládne a on sa pociká. Zahanbený, vodca Higačú Ganzu je naviac po tom, čo sa vráti domov, sterorizovaný troma zo štyroch sestier, u ktorých býva, lebo sa pozeral na ich kazety o Air Trecku a za trest nedostane nič na večeru. Roztrpčený Ikki, už čiastočne vyrovnaný so svojou porážkou, sa rozhodne aspoň pomstiť diabolským trom sestrám a tak sa tajne vkradne do miestnosti, kam má prísne zakázané vstúpiť. K jeho úžasu však nájde niečo, čo neočakával – Air Trecky. A malé emblémy s nápisom „Sleeping Forest“. Samozrejme dlho neváha a aj napriek jasnému trestu sa rozhodne si na Air Treckoch zajazdiť. Po počiatočných problémoch, keď už dokáže na AT jazdiť bez toho, aby neustále padal na zadok, sa však dostane k tajomnému obchodu, predávajúcemu súčiastky AT a stadiaľ na stretnutie Stormriderov. A tam stretne nikoho iného ako Skull Saders. Netušiac význam emblému „Sleeping Forest,“ ktorý má na hrudi a neznalý železných pravidiel, ktorými sa Stormriders riadia, vyzve Skull Saderov na súboj…

Tvorcovia a štáb

25-dielne šónen anime Air Gear bolo spravené podľa rovnomennej predlohy od mangaku tvoriacim pod pseudonymom Oh! great (jeho pôvodné meno, Ógure Ito, je v japonskej výslovnosti značne podobné anglickému „Oh! great,“ čo je aj pôvodom tohto pseudonymu), ktorý je známy najmä svojou mangou Tendžó Tenge, ktorá bola taktiež zadaptovaná. Okrem toho je ešte autorom máng Burn Up!, Himiko-den, Madžin Devil a hentai mangy Silky Whip.

Čo sa produkcie týka, Air Gear bolo vyprodukované v Toei Animation v roku 2006 a vysielané na TV Aichi a TV Tokyo. Z osobného personálu, ktorý sa podieľal na jeho tvorbe, nemožno opomenúť predovšetkým skúsené mená ako Hadžime KAMEGAKI (réžia – Ayaši no Ceres, Fly High, Fušigi Júgi, Project ARMS…), Čiaki J. KONAKA (kompozícia a scenár pre Astro Boy 2003, Ajakaši, Devilman Lady, Hellsing…), Skankfunk (hudba) a Masajuki SATO (dizajn postáv a réžia animácie – SaiKano, Xenosaga…).

Z relatívne neskúsených seijú to sú Kenta KAMAKARI za Ikkiho (Katekjo Hitman Reborn!), Marija ISE za Ringo (Yes! Precure 5), Kenn za Kazuho (Hanare Toride no Jonna, Yu-Gi-Oh! Duel Monster GX), skúsený Masami KIKUCHI za Onigiriho (Aa! Megami-sama, Captain Tsubasa J, Comic Party séria, Digimon séria, Kimagure Orange Road…), Hitoši BIFU za Buccha (vedľajšia rola vo Full Moon, Hunter x Hunter, Kiba…), Kokoro KIKUČI za Akita (Coyote Ragtime Show, Digimon Savers, Šura no Toki) a populárna Rie TANAKA za Simcu (Azumanga Daioh, Chobits, Full Metal Panic! Fumoffu, Gundam SEED, Rozen Maiden…)

Otvárací song – „Chain“ – bol naspievaný Back-on a uzatvárací – „Sky-2-High“ – naspieval Skankfunk.

Gundamov kútik

Myslím, že prvá vec, ktorú treba pri hodnotení anime ako Air Gear spomenúť, je predloha, podľa ktorej bolo spravené. Teda v tomto prípade rovnomenná manga od známeho mangaku s netradičným pseudonymom Oh! great. Jeho jednoznačne najznámejším dielom, dosť podobným Air Gear, je vynikajúci Tendžó Tenge, ktorý si získal množstvo fanúšikov po celom svete, bol preložený do viacerých jazykov a nakoniec zanimovaný v nemenej vynikajúcom anime. Aj keď tento seriál mal tiež svoje chyby, ako napríklad rozhodnutie tvorcov ho neukončiť, jeho pekné spracovanie, príťažlivý príbeh, sympatické charaktery, skutočne vynikajúce súboje skombinované s neodmysliteľnými šteklivými prvkami, ho celkom jednoznačne vyniesli na trón etči bojoviek ako ten najlepší titul z tohto subžánru. A práve preto sa mnohí fanúšikovia Oh! Great či Tendžó Tenge tešili aj na Air Gear. A to, podľa môjho osobného názoru, zároveň potešilo, ale aj značne sklamalo…

Podobne ako Tendžó Tenge, aj Air Gear patrí ku klasickým šónen bojovkám. Celý príbeh sa točí okolo Ikkiho, ktorý sa dostal do sveta Air Trecku a teraz sa snaží dosiahnuť najvyšší vrchol, Trophaeum Tower a stať sa Kráľom Nebies. Na to však potrebuje založiť svoj vlastný tím a prebojovať sa cez systém tried AT tímov, označených podľa svojej sily od najslabších F, kam bude patriť aj Ikki a jeho tým Kogarasumaru, po najsilnejšie A, kam patrí napríklad Ringin Sleeping Forest. Na to, aby mohol postúpiť o triedu vyššie, potrebuje, ako inak, aspoň tri víťazstvá vo svojej vlastnej triede. Čiže, ako to už v klasických šónen anime býva zvykom, postup sa odohráva prostredníctvom rôznych súťaží, ktoré kolíšu od pretekov až po súboje v uzavretých miestnostiach. Tiež nechýbajú ani špeciálne AT s takmer nadprirodzenými schopnosťami, nazývajúce sa „Regalia“, ktoré vlastnia tzv. „Králi“, najsilnejší Stormriderovia.

Air Gear teda stavia na klasických šónen prvkoch, aj keď v tomto konkrétnom prípade sa jednotlivé preháňajú na AT korčuliach. Inak je však štruktúra, vrátane archetypu hlavnej postavy, tá istá. Ikkimu moc nezáleží na pravidlách, robí veci vlastnou, častokrát úžas vzbudzujúcou cestou a chce byť najlepším. Na dĺžke 25-tich epizód môžete sledovať jeho zázračný pokrok od nováčika po takmer super Stormridera a možného nástupcu trónu Kráľa nebies, formovanie jeho tímu a všetky klasické súboje, v ktorých pomerne často ohuruje nejakou novou skrytou silou… Samozrejme, všetko v štýle Oh! great, teda šteklivá nahota úplne všade. Avšak a bohužiaľ, zatiaľ čo Air Gear vám toto všetko poskytne v notnej miere, niečo mu chýba:

Postavy a príbeh

A práve tu Air Gear schádza na kvalite. Príbeh, postavy a ich vývoj síce nie sú zlé, ale v porovnaní s inými šónenovskými bojovkami pôsobia dosť chaoticky, nepremyslene a nedokážu tak zaujať, nevraviac o občasných nelogizmoch, ktoré si pozornejší divák okamžite všimne. A k tomuto si ešte môžete pridať fakt, že etči prvky občas vyznievajú viac do prázdna a nebudú mať až taký dopad, ako by mali, čiže ďalšie malinké mínus. Otáznou je tiež komediálna zložka tohto anime. V Air Gear sa totiž dočkáte skutočne bohatej nádielky komediálnych prvkov, zobrazených najmä prostredníctvom kresby, ale aby som sa priznal, občas som nevedel, či som tomu rád alebo nie. Možno ak by tvorcovia v tomto smere trošku ubrali, bol by celý seriál o trochu lepším… No a poslednou výčitkou Air Gear, pre mňa osobne tou najvážnejšou, je to, že anime nemá koniec. Namiesto toho vyznieva do stratena s klasickým „to be continued…“. Niečo, čo rozhodne nenadchne.

Čo sa kresby týka, nesklame. Na rok 2006 síce nie je nijako nadpriemerná, ale inak pekná a poteší. Kapitolou samou o sebe sú už vyššie spomenuté komediálne prvky, ktorých množstvo je skutočne hojné a veľakrát pobavia, či už pri zmene vykreslení tváre jednotlivých postáv alebo iných prvkoch. Tiež viacerí protagonisti, hlavne nežnejšie pohlavie, ako napríklad Simca, sú vykreslení veľmi pekne a príťažlivo a je radosť sa na nich pozerať. Jedinou vecou, ktorú tu možno vyčítať, teda aspoň podľa mňa, je malý obrázok vrany, ktorým sa zakrývajú sem-tam časti nahých tiel. Nie, nejedná sa o americkú cenzúru a tiež sa kvôli tomu nepôjdete obesiť, ale mne osobne sa to až tak moc nepáčilo a trochu mi to tam vadilo.

Kvalitná hudba – melódie, občasné zvučky a fragmenty piesní je na druhej strane snáď najsilnejším bodom Air Gear. Hojné, výborné a vyvolávajúce ten správny druh pocitov a očakávaní, hudobné spracovanie skutočne vynikajúco podporuje celkovú atmosféru v anime a nebuďte prekvapení, keď zistíte, že si sem-tam nevedomky pretočíte seriál trochu späť, len aby ste si opäť vypočuli krátky melodický úsek v deji, pred súbojom či počas neho.

Air Gear  je anime, ktoré vám ponúkne klasickú šónen akciu na kolieskach, obalenú šteklivými a komediálnymi prvkami s vynikajúcou hudbou a meno Oh! great sa nezaprie. Aj napriek tomu však schádza na kvalite postáv. Aj tak si však myslím, že toto napoly športové, napoly bojové šónen anime môže priaznivcom tohto žánru stáť za vzhliadnutie.

Japonský názov: エア・ギア
Anglický názov: Air Gear
Počet epizód: 25 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.