Namazu – sumec spôsobujúci zemetrasenia

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Ako si ľudia v dejinách vysvetľovali zvláštne javy? Mnohokrát boli tieto rôzne úkazy ako zatmenie slnka či výbuchy sopiek pripisované božstvám. Čo ale také zemetrasenia? Ako si myslíte, že boli tie vysvetľované v Japonsku pár storočí dozadu?

Dnes už vieme, že zemetrasenia sú spôsobované pohybom tektonických dosiek. Je to znalosť, ktorú by sme všetci mali vedieť ešte zo základnej školy. To ale samozrejme vtedajší Japonci nemohli vedieť. Mali však veľmi pevnú vieru v božstvá a iné nadprirodzeno vďaka ich náboženstvu šintó (神道). Preto nie je prekvapujúce, že podľa Japoncov mali v zemetraseniach prsty kami – bohovia.

V tomto prípade majú legendy rovno dve ústredné „postavy.“ Tou prvou je Namazu (鯰), obrovský sumec, ktorý žije v bahne okolo japonských ostrovov. Jedná sa o jókai (妖怪), teda démona či ducha. A práve preto, aby Namazu nešíril katastrofu v ľudskom svete, je tu aj Kašima, či plným menom Takemikazuči (建御雷), Boh Hromu a Meča. Kašima je jediný, kto dokáže znehybniť Namazuho a to pomocou veľkého balvanu (alebo pomocou meča, podľa zdroju legendy). Bohužiaľ aj kami sa vedia unaviť či stratiť sústredenie. To je presne moment, na ktorý Namazu čaká a začne vrtieť chvostom, čo spôsobuje zemetrasenia.

V roku 1855 zasiahlo Edo (súčasné Tokio) silné zemetrasenie. Ľudia po tejto udalosti začali tvrdiť, že Namazu ich trestá za ich skutky, hlavne čo sa týka ich nenásytnosti, pretože zemetrasenie nútilo ľudí rovnomerne prerozdeliť ich majetok. Namazu sa tak stal Jonaoši Daimjódžin – Boh svetovej nápravy. Umelci ho začali vyobrazovať ako prerozdeľuje majetok medzi bohatými a chudobnými.

A prečo práve sumec? Zrejme pre všeobecnú vieru, že sumce sú veľmi citlivé na otrasy pred zemetraseniami a ich aktivita sa vtedy zvýši. V modernej kultúre Namazu inšpiroval Pokémona Wiscash (japonsky Namazun) a obrázky sumca sú používané v Japonsku aj u varovných systémov pred zemetraseniami.

Okrem veľkého sumca existujú aj verzie, kde je hlavným „záporákom“ obrovský úhor alebo džinšin-muši – dračí chrobák. Dokonca aj Kašima môže byť nahradený iným kami, bohom Kadori, ktorý vraj sumca kontroluje pomocou obrovskej dyne.

Zdroj:
Nihonbunka
Scientific American
Ancient

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.