Daruma

0 komentárov

Daruma (達磨) je dutá, zvyčajne červená, guľatá „bábika“, ktorá je vytvorená zo špeciálneho japonského papiera a plní priania. Nemá žiadne telo, len hlavu a oči nemajú zreničky. Daruma je japonskou výslovnosťou pozmenené slovo dharma a jej pôvodným základom je teda Bodhidharma, budhistický mních, ktorý založil sektu Zen budhizmu. Hlavnou myšlienkou darumy je vytrvalosť.

„Sedemkrát padni, osemkrát sa postav.“  – Japonské príslovie.
„七転び八起き“ [Nana korobi ja oki]

Darumov vzhľad tváre je taktiež podmienený symbolikou. Tá zobrazuje dlhovekosť pomocou zvierat. Jeho obočie je v tvare žeriava a líca zobrazujú pancier korytnačky. Takto daruma zobrazuje ešte druhé japonské príslovie: „Žeriav žije 1 000 rokov, korytnačka 10 000.“

Ako daruma funguje?

  1. Niečo si želajte.
  2. Dokreslite darumovi jedno oko a postavte ho na nejaké viditeľné miesto, aby vám  mohol sústredene pomáhať s plnením priania a tak aby vám aj on pripomínal váš cieľ.
  3. Vytrvalo pracujte kým to nedosiahnete.
  4. Po splnení cieľa dokreslite aj druhé oko ako vďaku a splnený cieľ/prianie napíšte darumovi zozadu na chrbát.

Daruma je teda stelesnením japonskej odhodlanosti. Bez ohľadu na to, čo sa vám v živote privodí, nesmiete sa vzdávať. Preto má daruma odhodlaný výraz. A presne ako v prísloví, ak do neho ťuknete so zámerom ho zhodiť, automaticky sa zase „postaví“.

Rovnako ako aj iné talizmany, aj daruma môže mať odlišné farby:
červená (základná farba) – šťastie,
fialová – zdravie a dlhovekosť,
žltá – bezpečie a ochrana,
zlatá – bohatstvo a prosperita,
biela – láska a harmónia.

Modernej dobe sa samozrejme nevyhol ani daruma, takže okrem tradičných farieb nájdete na trhu aj „novinky“ akou sú neónová ružová a podobne. Nie žeby boli farby zlatej, bielej alebo fialovej práve tradičné, takže ak chcete mať doma historicky autentického darumu, červená farba to istí.

Zvyk kreslenia darumových očí zrejme vznikol ako motivácia pre darumu. Ak chcete, aby vám daruma splnil prianie, sľúbite mu po jeho splnení navrátenie plného zraku dokreslením druhého oka. Mohlo to ale súvisieť aj s budhistickým osvietením. V japončine existuje fráza „mať obe oči otvorené“, referujúca na otvorenie druhého oka darumy pro splnení cieľa. Daruma mohol byť zakúpený len raz na domácnosť a kreslenie očí spadalo na hlavu rodiny.

Zdroj:
DomoDaruma|domodaruma.com
WeLoveDaruma|welovedaruma.com/
Daruma Shop UK|daruma.shop/uk/

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.