Black Cat

Gundam
0 komentárov

Príbeh

Pred dvoma rokmi existovala v podsvetí legenda. Zabijak tajomnej organizácie Chronos ovládajúcej tretinu sveta prinášal svojim obetiam „bad luck“ a nikto sa mu nedokázal postaviť do cesty. Tmavá postava v čiernom plášti, číslo XIII vyryté na hrudi a hlavni pištole z orihalconu, najtvrdšieho kovu na Zemi, vyvolávali strach, hrôzu a smrť medzi skorumpovanými politikmi, zločincami, drogovými bossmi a každým iným, kto sa pokúsil vystúpiť proti Chronosu. Black Cat, jeden z členov Chronos Numbers, elitného komanda zabijakov tejto organizácie, nemal zľutovanie so žiadnym jeho cieľom. Pred dvoma rokmi sa však všetko zmenilo. Black Cat sa zmenil. Z čiernej mačky na zatúlanú, z black cat na stray cat. A Chronos, ktorý ho dovtedy zastrešoval, naňho vypísal lov a ako zradcu ho popravil. Aspoň tak sa o tom šírili zvesti podsvetím. Nikto totiž nemôže prežiť pomstu Chronosu…

To však moc netrápi ani Traina Heartneta ani Svena Vollfieda, partnerov sweeperov, či inakšie povedané lovcov odmien, ktorí sa naháňajú za zločincami a za peniaze ich odovzdávajú ruke zákona. Ich život nie je moc ľahký, najmä kvôli Trainovej nenažranosti a ľahkovážnosti, ale prežívajú a občas sa im aj darí. Minulosti a jej okov sa však nemožno zbaviť tak jednoducho. Black Cat prechováva jednu jedinú pomstu. A muž, ktorý je objektom tejto pomsty, jeho bývalý spolupracovník z čias Chronosu, sa pred ním opäť objaví. Creed Diskenth, podobne ako Train, opustil rady všemocnej organizácie, ale iba preto, aby si založil vlastnú. Využívajúc mystické umenie Tao, Creed vytvoril skupinu bojovníkov, Apostles of the Stars (Hviezdnych Apoštolov), ktorí sa svojou silou vyrovnajú Chronos Numbers, a ktorí si prajú chaos a znovuzrodenie sveta bez nadvlády Chronosu. A tak sa Train Heartnet, v minulosti známy ako Black Cat, nevyhnutne dostane doprostred konfliktu o nadvládu sveta…

Postavy

Train Heartnet 
Kedysi neľútostný a nikomu nedôverujúci zabijak sa pred dvoma rokmi zmenil  na veľmi ľahkovážneho a večne nenažratého sweepera, aj keď jeho schopnosti v boji a streľbe to moc neovplyvnilo. Aj napriek tomu, že však zahodil svoju minulosť ako Black Cat za seba, nedokáže zabudnúť na to, čo Creed spravil pred dvoma rokmi a kvôli čomu Train nakoniec opustil rady Chronos Numbers. Preto sa mieni vrátiť späť ako Black Cat ešte raz a priniesť Creedovi svoje „bad luck“.
Sven Vollfied
Trainov partner je jeho presným opakom. Gentleman voči ženám s klobúkom a páskou cez oko, Sven väčšinou berie veci a chytanie zločincov  vážne a neustále narastajúci dlh dvojice, či inakšie povedané Trainove výstrelky, mu ničí nervy. V boji je však naňho, ako to možno očakávať od partnera kedysi notorického Black Cat, spoľahnutie.
Eve 
Eve je ľudská bio-zbraň v podobe malého dievčatka, ktorej telo je naplnené takmer nekonečným množstvom nano-robotov, vďaka čomu môže ľubovoľne meniť jednotlivé jeho časti na zbrane. Je však držaná mafiánom Torneom a vychovávaná pre zabíjanie. Preto nemá takmer žiadne vedomie ako ľudská bytosť, čo sa však začne pomaly meniť, keď ju k sebe prijmú Train a Sven.
Rinslet Walker 
Legendárna zlodejka pracuje rovnakým dielom pre podsvetie ako vlády jednotlivých krajín a kradne na zákazky rôzne predmety, či už sa jedná o informácie, drahokamy, alebo hocičo iné. A na jednu zo svojich prác bude potrebovať práve pomoc Traina a Svena.
Time Guardians
Time Guardians, prezývaní tiež Chronos Numbers, sú elitným komandom 12-tich zabijakov Chronosu. Organizácie ovládajúcej tretinu sveta a dozerajúcej z tieňov na mier a poriadok. Každý z jej členov vlastní špeciálnu zbraň, vyrobenú z nezničiteľného orihalconu, s ktorými sa im do cesty dokáže postaviť iba málo ľudí.
Apostles of the Stars 
Organizácia vedená Creed Diskenthom nie je tak jednotná ako Time Guardians, ale vďaka mystickým silám Tao, ktoré im umožňujú napríklad ovládať gravitáciu, vzduch, či dýchať oheň, sa im silou vyrovnajú. Ich cieľom je znovunastolenie svetového rádu a vytvorenie  lepšieho sveta bez Chronosu.
Creed Diskenth
Creed v živote obdivoval iba jednu jedinú osobu, nemilosrdného Black Cat a je rozhodnutý presvedčiť Traina, aby sa pridal k Apostles of the Stars. A to aj napriek tomu, že ten má s Creedom nevybavené účty a jediné čo chce je jeho smrť.

Mangaka

Kentaro JABUKI je pomerne mladý mangaka, ktorý sa narodil vo februári a na konte má len dve väčšie diela. Prvou je dva zväzky dlhý Jamato Genosuki, vytvorený v roku 1999 a serializovaný v magazíne Weekly Shounen Jump. Druhou je potom samotný Black Cat, jeho doteraz zďaleka najdlhšie a najpopulárnejšie dielo, ktoré vzniklo v rokoch 2000 až 2004 a bolo serializované opäť vo Weekly Shounen Jump. Najnovším kúskom nádejného mangaku je ešte romantická šónen manga séria To-LOVE-Ru, v ktorej sa dočkáte aj viacerých známych charakterov z Black Cat, ako napríklad Kjóko a najmä Eve. Za zmienku tiež môže stáť to, že mentorom Kentara nebol nikto iný ako Takeši OBATA, autor populárnych máng ako Hikaru no Go a Death Note.

Gundamov kútik

Otázka: Čo je zakaždým dlhé na niekoľko desiatok kníh, obsahuje množstvo bojovníkov s až zázračnými schopnosťami a každý súboj je rozvedený cez tri kapitoly, hlavné pomaly cez desať? Ako si už väčšina čitateľov správne domyslela, je to klasický šónen. V tomto prípade však s dvoma rozdielmi. Za prvé, Black Cat sa odohráva v prostredí mafiánov, zločincov, sweeperov a konečne aj na celosvetovom meradle v podobe konfliktu medzi Chronosom a Apostles of the Stars. Inakšie povedané, žiadne tri siahodlhé turnaje a bojové umenia s nindžami, príšerami či detektívmi zo záhrobia, ako je to napríklad v Ju Ju Hakušo alebo Flame of Recca. A za druhé, táto manga patrí, čo sa kvality týka, do lepšieho priemeru, smelo sa dá povedať, že aj do mierneho nadpriemeru.

Ako už bolo naznačené v prvej  polovici tejto recenzie, Black Cat sa bude točiť predovšetkým okolo trojice hlavných hrdinov; Traina, Svena a Eve; ktorí sa zapletú do konfliktu medzi Chronosom a Apostles of the Stars. Avšak to až neskôr. Black Cat je manga pomerne vyvážená, čo sa príbehu týka, takže všetko má svoj čas a miesto. Na rozdiel od dvoch v úvode spomínaných šónenov je totiž príbeh Black Cat kvalitný a netočí sa iba okolo úmorných, siahodlhých súbojov. Predstavenie Traina a Svena, Rinslet a neskôr Eve… Pomalé a neprerušené odhaľovanie súvislostí a spojitostí, Chronosu a Apostles of the Stars… Trainova minulosť… Vývoj Eve z nehovoriacej bábiky po aktívneho člena tímu (žiarliaceho na Traina a obdivujúceho Svena)… Skutočne výborné a bohaté komediálne prvky. A samozrejme vyvážené súboje; ani príliš dlhé, ani príliš krátke; ale zakaždým vynikajúco a zaujímavo spracované… Toto všetko pred vás Kentaro Jabuki zručne predkladá  a núti vás tak sledovať príbeh jeho hrdinov takmer bez prestávky či oddychu až do úplného konca.

Na druhej strane sa však nesmie zabúdať na to, že Black Cat je predsa len klasickým príspevkom do šónenového žánru, a ako taký sa bohužiaľ nedokázal vyhnúť pár chybám. Prvou budú niektoré súboje. Ako som už povedal skôr, tie sú väčšinou spracované skutočne vynikajúco a určite nesklamú. Najmä neskôr sa však stretnete aj s pár pasážami, ako je napríklad niekoľko zväzkov dlhý koniec, ktoré budú predstavovať takmer nepretržitý boj, nie nepodobný tomu na spôsob dlhých turnajov Ju Ju Hakušo. Pokiaľ sa vám takéto súboje páčia, je to samozrejme vynikajúce. Mňa osobne to však, aj keď som to nepokladal zase za chybu nejako veľkú, trochu uspávalo. No a druhou subjektívnou chybičkou na kráse je „konverzia nepriateľov“. Toto síce nie je pri Black Cat takým vážnym problémom a už som sa s tým pri šónen mangách dávno zmieril, ale aj tak mi to stále vadí. Proste a jednoducho povedané, značná časť hlavných záporných postáv nakoniec dôjde na to (po tom, čo do nich Train alebo jeho priatelia vtlčú trochu zdravého rozumu), že chcú v skutočnosti sekať dobrotu. A to aj napriek tomu, že predtým zmasakrovali pár desiatok ľudí. No, čo sa dá už robiť. Black Cat je predsa len šónen a podobné veci sem jednoducho patria.

Čo sa grafického spracovania týka, nebudem sa moc rozpisovať. Obrázkov je v recenzii viac než dosť, takže určite môže každý vidieť, že kresba je skutočne vynikajúca a nemôže inak ako nepotešiť. Výborne spracované prostredie, veľmi pekne a sympaticky vykreslené charaktery a vynikajúco odvedené akčné sekvencie… Grafické spracovanie Black Cat určite netrpí na kvalite. Samostatnú zmienku si zaslúžia tiež často menené, ale bez výnimky vynikajúce, oblečenia Rinslet a najmä Eve, vďaka ktorým pôsobia obe postavy dynamickejšie a ešte lepšie.

Aby som to zhrnul, Black Cat je v podstate klasická šónen manga, avšak kvalitatívne na vyššej úrovni, čo z nej robí pre priaznivcov tohto žánru dielo určite hodné prečítania.

Na záver, pre tých, ktorých by to zaujímalo, Black Cat manga bola natoľko populárna, že sa dočkala aj svojho vlastného 23-dielneho anime. A čo je ešte lepšie, tento kúsok je od mangy dosť odlišný, takže sa môžete bez obáv pustiť do oboch. Obe totiž stoja za to.

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.