Šakugan no Šana

Tinqo
0 komentárov

Sakai Judži je obyčajný študent strednej školy s obyčajným životom. Na ceste domov ho však čaká nemilé prekvapenie a jeho obyčajný život sa zmení behom pár okamihov.

Okolo Judžiho sa vytvorí akési pole a objaví sa Fuzecu, dieťa levitujúce na mieste, určite si to viete predstaviť… Vyzerá to celkom nevinne, až na lietajúcu guľu z hláv a trošku prerastené batoľa s enormnou chuťou na životnú energiu ľudí… Už to vyzerá, že hlavný hrdina pôjde ako ďalší chod, keď sa objaví mladé dievča s červenými očami, ohnivými vlasmi a pekne dlhým a ostrým mečom, Šana, ktorá Judžiho zachráni. Zatiaľ by sa to dalo stráviť, ale naša červenovlasá hrdinka oboznamuje Judžiho s reálnym svetom, napádaným bytosťami Guze no Tomogara –  votrelcami z inej planéty. Tí vysávajú životnú energiu ľudí, ktorú potrebujú na uskutočnenie vlastných plánov, v čom im vypomáhajú Rinne (naši prví dvaja nepriatelia), sluhovia Guze no Tomogara. S niektorými Guze no Tomogara však uzatvárajú pakt aj skupina Flame Haze (k nim sa radí aj hlavná hrdinka Šana), aby proti nepriateľským Guze no Tomogara bojovali. I keď však majú Flame Haze spoločný cieľ, ich motívy sú rozličné a preto často bojujú aj medzi sebou.

Ľudia, ktorým bola vysatá životná energia, sú nahradení svojimi obrazmi, ktoré po čase zmiznú bez povšimnutia. Judži sa už jedným takýmto stal, ale práve on je špeciálny, pretože v sebe ukrýva nejaký predmet… Aký, to sa už nechajte prekvapiť 😉 Nie moc prekvapujúco, Judži sa stáva terčom Guze no Tomogara. Šana ho preto využíva ako návnadu (jej vzťah k nemu je viac ako chladný, oslovuje ho ako „to“) a aby mu mohla byť na blízku, „nahrádza“ Judžiho spolužiačku, ktorej bola vysatá energia pri ich prvom stretnutí. Šana si však v priebehu niekoľkých dielov začína uvedomovať, že Judži nie je ako ostatní, ktorých dovtedy stretla, a pomaly sa začína vykresľovať aj vzťah medzi nimi. Takto nejako sa začína príbeh Šakugan no Šana a jeho hlavných hrdinov, Judžiho a Šany. Príbeh nabitý nielen akciou a napätím, ale aj vzťahmi.

Hlavné postavy

Judži  Sakai – obyčajný stredoškolák, ktorý sa po stretnutí s Flame Haze Shanou dozvedá pravdu o svete a to, že  je už vlastne mŕtvy a je akousi Mistes – torch s predmetom vo vnútri.
Šana – Flame Haze, ktorá chráni Judžiho a ako sama tvrdí, pozostáva z dvoch častí – prvou je Šana a druhou tá, ktorá plní povinnosti ako Flame Haze.
Alastor – Guze no Tomogara, ktorý uzavrel dohodu so Šanou a prepožičiava jej silu na boj  proti tým Guze no Tomogara, ktorí vysávajú životnú energiu ľudí. Šana si zvolila, aby ju sprevádzal vo forme prívesku.

Spracovanie

Čo sa kresby Šakugan no Šana týka, tá je pekná a príjemná, aj keď chybičky sa nájdu vždy (zázračne miznúce rany). Inak ale pôsobí grafické spracovanie anime viac ako dobre a nemám k nemu žiadne výhrady.

Podobne ako na kresbu, ani na hudbu sa sťažovať nebudete. Jednotlivé hudobné motívy sú totiž dobre zakomponované do samotného tela seriálu, nerušia a výborne dotvárajú celkovú atmosféru Šakugan no Šana (hlavne ma dostal plynulý prechod zo záveru na prvý ending… fakt krása).

Asi jediné, čo by som tomuto anime mohol vyčítať, je spôsob ukončenia (tí, ktorí ma poznajú, vedia, že to všetko musí byť úplne jednoznačné, inak to na mňa neplatí). Ale našťastie anime pokračuje ďalšími sériami. Inak je však Šakugan no Šana veľmi podarené dielko s množstvom kladných aspektov, ktoré sú navzájom veľmi dobre vyvážené, a každý si tam môže nájsť niečo svoje, od výbornej akcie až po romantiku. Verím preto, že pre väčšinu ľudí bude toto anime predstavovať skvelú zábavu na niekoľko hodín, ako to bolo aj pre mňa a určite by ste ho teda nemali prehliadnuť.

Japonský názov: 灼眼のシャナ
Anglický prepis: Shakugan no Shana
Anglický názov: Shakugan no Shana: Season I
Počet epizód: 24 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2005 – 2006

Zdroj: archív gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.