Najčastejšie klišé v anime/mange, ktoré ničia príbeh

Joey
0 komentárov

Pokiaľ sledujete anime alebo čítate mangy už nejakú dobu, určite si začnete všímať akúsi transformáciu alebo smerovanie odvetvia. Ako sa obmieňajú prvky vo filmovom priemysle, v hernom priemysle, tak aj príbehové prvky v anime/mange si prešli určitou obmenou. Nedá sa ale povedať, že k lepšiemu. Tento trh je už bohužiaľ presýtený a presadiť sa je oveľa ťažie. Preto autori príbehov sa spoliehajú na overené veci a až príliš tlačia na niektoré klišé, vďaka ktorým príbeh stráca pointu alebo ho ničia opakovaním toho istého vtipu. Čo však nemení na fakte, že obľúbenosť takého titulu je aj na vzdory všetkému stále vysoká. Ľudia tie klišé pre mňa z nepochopiteľného dôvodu milujú, vďaka čomu sa objavujú v čoraz viac príbehoch. Týka sa to hlavne romantických komédií a komédií všeobecne, ktoré som z rovnakého dôvodu prestal takmer úplne sledovať. Akonáhle sa v príbehu objaví niektoré z nasledujúcich klišé, je takmer isté, že k žiadnemu vyvrcholeniu príbehu nedôjde, alebo to vďaka nasilu tlačenému humoru ani nemáte chuť dopozerať.

Cundere charakter – čistý masochista

Táto povahová črta je na výslní posledných pár rokov a doslova zamoruje všetky komédie. Pokiaľ neviete, čo cundere znamená, trochu bližšie vám to opíše článok Druhy -dere. V skratke sa jedná o postavu (zvyčajne dievča), ktorá sa správa chladne ku tomu, koho ľúbi. Na tom by nebolo nič zlé, keby autori ten chlad každým rokom neprehlbovali do väčších a väčších absurdít, len aby vyprodukovali nejaký humor. V poslednej dobe sú cundere postavy doslova posadnuté masochistickými chúťkami a zakaždým, keď jej láska vykoná nejakú hlúposť, tak je mlátený alebo týraný takmer nonstop aj keď často za vzniknutú situáciu nemôže. Chcel by som vidieť v skutočnom živote nejakého chlapa, ktorý sa nechá pravidelne mlátiť od dievčaťa alebo ženy, ktorú v podstate ani nepozná. A to je ten ďalší problém. Cundere postava nepovie svojej láske, že ju miluje. Zvyčajne sa zamiluje do niekoho, kto ju berie ako kamarátku alebo vôbec netuší, čo k nemu cíti, ale nechá sa od nej mlátiť, ako keby boli manželia už niekoľko rokov. Lásku k nemu vyjadrí až na konci príbehu, ak vôbec nejaký koniec príbehu nastane. Normálny chlap by už dávno odišiel od takejto postavy, preto toto klišé je len akýmsi generátorom humoru a veľmi silené v poslednej dobe. Cundere má už neuveriteľne blízko k Jandere, len s tým rozdielom, že zatiaľ čo Jandere zvyčajne ubližuje všetkým ostatným okrem svojej lásky, tak u cundere to schytáva práve jej láska. A vďaka nasilu vkladaným momentom, to začne byť veľmi rýchlo nepozerateľné. Aspoň teda u mňa.

Mikoto Misaka, Toaru Kagaku no Railgun

Ženská gravitácia je väčšia ako zemská

Aby toho nebolo málo, s cundere sa často používa ďalšie nasilu tlačené klišé. Pozastavovali ste sa niekedy nad tým, ako je možné, že keď chlapec narazí do nejakého dievčaťa, tak je 100 percentná úspešnosť, že jeho hlava zostane po páde v jej lone alebo medzi jej nohami alebo v prinajlepšom v polohe, pri ktorej sa zdá, že ju chce na mieste pripraviť o panenstvo? Ja už niekoľko krát, a poviem vám, že keby to takto fungovalo v reálnom živote, tak by chlapi búrali do každej ženy, ktorú stretnú. Nemám nič proti tomuto klišé, pokiaľ by sa objavilo raz za celý príbeh. Ale každých 5 minút? Pripočítajte si cundere, ktorá výsledok zrážky zakaždým vidí, a hurá máme humornú scénu. Síce toto klišé nemusí priamo ovplyvniť príbeh, ale je neuveriteľne otrepané a po tretom takom incidente v priebehu dvoch epizód to už radšej vypínam.

Julis-Alexia, Gakusen Toši Asterisk

Ľúbostný trojuholník a viac uholník = neuzavretý príbeh

Keby som dostal euro za každý príbeh, ktoré toto klišé obsahuje, je zo mňa milionár. Samotný princíp fungovania tohto klišé nejako neodsudzujem, ale odsudzujem spôsob, ako s ním autori narábajú v príbehu. Je takmer isté, že príbeh nikdy neskončí tým, že si protagonisti niekoho vyberú.

V mnohých prípadoch je to aj zámer autora, resp. štúdia. Pokiaľ prvé epizódy majú úspech, chcú potom zo značky vyžmýkať čo najviac, takže musia príbeh ťahať čo najdlhšie. Ľúbostný trojuholník je v komédiách vždy najlepšia a najjednoduchšia voľba. Lenže v momente, kedy už značka prestane generovať peniaze, príbeh jednoducho useknú bez akéhokoľvek rozuzlenia. Preto odporúčam sa vyhýbať tomuto klišé, lebo príbeh zvyčajne nikam nebude viesť, česť výnimkám.

Ranka, Sheryl a Alto, Marcoss Frontier

Hárem

Hárem je trochu odlišný tým, že všetci sú zamilovaní do jedného človeka. Ale môže byť medzi nimi postava alebo postavy, ktoré sa motajú okolo protagonistu z iných ako citových dôvodov. Vo výsledku to však skonči rovnako. Protagonista zvyčajne všetkých berie ako svojich kamarátov/kamarátky a správa sa ku všetkým rovnako aj navzdory začiatku príbehu a jeho smerovaniu. Štandardne sú ponúknuté dva varianty. V prvom nikto nikomu nepovie o svojich citoch, takže protagonista do konca príbehu netuší, čo sa deje a v druhom zasa naopak každý vie o citoch toho druhého, ale protagonista si nedokáže vybrať, resp. nechce vybrať, aby citovo neublížil ostatným. Občas sa zázrakom stane, že protagonista začne cítiť niečo viac ku konkrétnej osobe z háremu, ale ako to býva zvykom, nikdy to nepovie nahlas. Celkovo u háremoviek býva ešte menšia šanca, že dôjde k nejakému rozumnému ukončeniu.

Boku wa Tomodači ga Sukunai

Na záver

Veľa ľudí nemusí považovať tieto klišé za problémové, dokonca práve naopak môžu byť ich obľúbené. Avšak pokiaľ je pre vás príbeh na popredných miestach a chcete si byť istí, že sa dočkáte nejakého decentného ukončenia, tak sa im radšej vyhýbajte. Ak máte radi komédie a nechcete sa ochudobniť o váš obľúbený žáner, odporúčam v rámci sezóny sa obzerať po tzv. „slice of life“ komédiách. Tam občas objavíte titul, ktorý ich neobsahuje i keď príbeh u týchto titulov tiež hrá často druhé husle. Ale stále lepšie ako nasilu tlačený humor.

Aký je váš názor na vymenované klišé?
Máte tiež nejaké, ktoré vám ničia zážitok z príbehu?

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.