Šógi

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Šógi (将棋), alebo aj anglicky Shogi, je takou japonskou alternatívou k nášmu šachu. Názov sa dá preložiť ako hra generálov (odvodená od slova šógun).  Je to stolná strategická či taktická hra pre dvoch hráčov hraná najčastejšie na drevenej doske s 9×9 poľami.  Namiesto figúrok tu máme „koma“ teda kamene. Na rozdiel od hry GO sú koma však drevené a obsahujú názvy figúrok. V medzinárodnom šógi sú japonské znaky nahradené symbolmi pre ľahšie porozumenie. Hlavnou úlohou hry je zajať kráľa (王将 – óšó, vládnuci kráľ), protihráčom ( 玉将– gjókušó, vyzývajúci kráľ ).

Vývoj

Hra sa zrejme vyvinula z Indickej hry čaturanga zo šiesteho storočia, ktorá sa dostala do Číny pod menom xianqgi (čínsky šach) okolo jedenásteho storočia. Zmienky o šógi v Japonsku pochádzajú  z neskoršieho obdobia  Hieian (794 – 1185 n. l.). Šógi sa stala obľúbenou hrou šľachty. Približne v 16. storočí bola hra obohatená o možnosť vrátenia zajatých kameňov späť na hernú plochu. Vznik tejto možnosti bol zrejme podporený skutočnosťou, že zajatí samuraji vo vojne mali možnosť výberu medzi smrťou alebo prestupom do nepriateľskej armády.

Varianty šógi

Dai-šógi (veľké šógi)

Prvé zmienky pochádzajú z obdobia Kamakura (cca 1230 p. n. l.). Podložka tu mala (v období Hieian) 13×13 polí, neskôr dosiahla súčasnej veľkosti až 15×15 polí. Každý hráč má 65 kameňov (29 odlišných typov), čo tvorí dokopy až 36 možností pohybu. Pôvodná hra mala kráľa a princa (nazývaný tiež opitý slon), pričom z princa sa mohol stať druhý kráľ, preto úlohou hry nie je zajať len kráľa, ale oba kamene spolu s princom. Zajaté kamene sa nedajú vložiť späť na hraciu plochu.

Ču-šógi (stredné šógi)

Odvodené od dai-šógi v 14. storočí, tento variant bol populárny až do 20. storočia (hlavne v Kjóte). Tak ako v dai-šógi, k dispozícii sú kráľ aj princ. Taktiež ani tu sa nedajú vložiť zajaté kamene späť. Hracia plocha má 12×12 polí a hráči majú 46 kameňov (21 typov), dokopy 28 možností pohybu.

Šo-šógi (malé šógi)

Predchodca dnešného šógi zo 16. storočia. Hrá sa na podložke veľkosti 9×9. Princ bol z hry neskôr odstránený cisárom Go-Nara (1495 – 1557, panoval 1526 – 1557). Hráči majú k dispozícii 21 (alebo 20 bez princa) kameňov.

Súčasné šógi

Dnešné šógi sa vyvinulo zo šo-šógi taktiež v 16. storočí, v období Edo. Do hry bola pridaná možnosť vrátenia zajatých kameňov na vlastnú stranu pre posilnenie armády.

Okrem historických najčastejších troch variant má šógi aj rôzne odvodené hry, medzi ktorými nájdete aj verziu pre viac hráčov. U nás sa však veľmi ťažko zháňa i základné šógi, ktoré určite odporúčam.

Ak vás šógi zaujalo, môžete sa zastaviť na stránkach
www.shogi.sk
alebo
www.shogi.cz,
kde nájdete presne opísané pravidlá hry aj informácie ak si chcete v SR/ČR šógi zahrať.

Zdroje:
Fairbairn, J., Shogi for Beginners, 1984
Japanstore.jp
Quest for Japan

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.