Kidó Senši Gundam: Tekkecu no Orphans

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Pred tristo rokmi sa odohrala vojna, ktorá otriasla Zem aj všetky vesmírne kolónie. Teraz je Zem rozdelená na štyri veľké ekonomické bloky a mier je udržovaný vojenskou organizáciou Gjallarhorn. Mars je ale taký zanedbávaný braček a na zemskej ekonomike je priam závislý. To je niečo, čo Kudelia Aina Bernstein, aristokratka z Marsu, chce zmeniť. Hlad a chudoba, siroty bez rodičov, to všetko nie je Marsu neznáme. Kudelia si tak najme služby „firmy“ CGS, ktorá jej bude slúžiť ako ochranka na ceste na Zem za rokovaniami o nezávislosti Marsu. Divízia CGS, ktorá ju dostala na starosti sú všetko detskí vojaci. Gjallarhorn ale nemá v pláne nechať Kudeliu doraziť až k modrej planéte. Charizmatický vodca CGS Orga a talentovaný zabijak Mikazuki budú musieť čeliť mnohým nepriateľom a zároveň dokázať, že nie sú len obyčajné deti, ktoré sa nechajú využívať dospelými.

Začiatok tohto Gundam príbehu nie je veľmi originálny. Je to klasický stereotyp a ničím oslňujúci, hlavne keď ste už videli xy iných mecha anime. Po rozbehu ale začne podstatne viac baviť. Všetko sa krúti okolo skupiny Tekkadan (tak sa CGS po určitých záležitostiach premenoval) a anime vsádza hlavne na drámu a emócie. To dáva aj zmysel, keď väčšina postáv sú siroty bez vlastného miesta vo svete. A samozrejme by to nebol Gundam, keby tam neboli aj politické záležitosti. Bohužiaľ ale neboli dostatočne rozvinuté tak, aby sa o ne divák zaujímal.

Pretože sú hlavné postavy deti, je tu aj istá dávka naivity a snov. To dáva priestor tým „zlým“, ktorí ich chcú využiť vo svoj prospech. Samozrejme nechýba náhľad do minulosti niektorých z charakterov, ale zrovna tých hlavných prvá séria Iron-blooded Orphans opomína. Chýba tam to hlavné PREČO a AKO, aby sme pochopili, čo vplýva na ich rozhodovací proces. Niektoré vedľajšie postavy dostanú viac času, čo sa odráža zase na pasívnejších epizódach s minimálnou porciou akcie. To je dvojsečný element, ktorý niekto uvíta a inému to bude vadiť.

Postáv je v tejto Gundam sérii naozaj veľa. Na mnoho z nich sa ani nedostane rada a ostanú v zabudnutí, dobré len na šum v pozadí. Jediný naozaj poriadny vývoj dostane princezná tejto série, Kuudelia. Aristokratka z bohatej rodiny sa snaží zmeniť svet bojom za potreby iných aj keď v ich koži nikdy nebola. Postupne si začne uvedomovať, do akého sveta sa dostala, keď prijala svoju misiu k návšteve Zeme. Táto slečna mi veľmi pripomínala naivnejšiu verziu Lacus Clyne z Gundam Seed.

A u postáv ešte zostanem, akurát sa pozrieme na dizajnový aspekt. Je bežné, že u Gundamov sa vždy najde nejaký ten stereotyp. V každom Gundame sa nájdu typy ako hrdina, sebevražedný maniak, ten divný, masový vrah, ten otravný, ten zženštilý, humorista, odvážna princezná a aha, Char Aznable“. Rôznorodé postavy tak majú čo priniesť ale Gundamová formulka je u tejto série až príliš okatá. Môj osobný najväčší problém bol, že všetci tí „zlí“ boli okamžite vidieť. Boli škaredí, mali schválne zvolený typ hlasu a vyjadrovanie bežných násilníkov alebo psychopatov, prípadne bolo hneď jasné, že za skutkami sú skryté zlé úmysly. Tí dobrí boli vždy fešáci, nepriatelia boli obézni, asymetrickí alebo dokonca s prasačím výrazom. Prípadne samozrejme tí hlavní nepriatelia boli tiež top modely, pretože bolo jasné, že budú zohrávať dôležitú rolu v príbehu. Tí zvyšní boli len malou prekážkou. 

Mimo toho je kresba ale pekná. Treba si navyknúť na zvláštny štýl kreslenia očí, ale inak mi výber farieb a kresba najviac pripomínala Gundam 00, čo je pre mňa zárukou kvality. Bohužiaľ kvalita nie je konzistentná, postavy v pozadí boli často odfláknuté alebo zvláštne nesúmerné. Čo ale viac vadilo môjmu vkusu boli účesy postáv. Objem, že by sa ani Schauma nemusela báť obsadiť Kuudeliu do svojej reklamy, ostáva mi záhadou, ako jej nezlomilo krk pod váhou takých vlasov. Orga sa tiež nemusí hanbiť za jeho super cool háro a podobne. Niektoré postavy boli viac štylizované a iné boli o niečo reálnejšie, ako keby sa nevedeli autori dohodnúť. A zaklincujem to tromi súrodencami, ktorých mená sú Biscuit (postava s viac kilami samozrejme), Cookie a Cracker. Potrebuje toto komentár?

Zvukovo je toto dielo skvelé. Hudbu mal na starosti Masaru Jokoyama (Fate/Apocrypha, Arakawa Under the Bridge, Šigacu wa Kimi no Uso…) a budete si ju pamätať ešte dlho. Z dabérov bude asi najznámejšie meno  Hosoja Jošimasa (Ógami z BNA, Reiner z Šingeki no Kjódžin…), ktorý daboval aj Orgu.

Mecha žáner minulú dekádu upadol. Zlatý vek mecha je už asi za nami, preto ma vždy teší, keď sa nájde niečo kvalitnejšie. Iron-blooded Orphans má síce pre skúsenejšieho mecha fanúšika svoje muchy, inak ale ponúka naozajstnú zábavu. Dizajn mecha jednotiek je dobrý, príbeh je decentný, hudba skvelá. Nachádza sa tu trochu viac fanservisu ako u starších Gundamov, nie je to ale nič tak strašne hrozné. Navyše je to aj dobrá séria pre ľudí, ktorí s Gundamom ešte nemali tú česť, aj keď by som stále o niečo viac odporučila Gundam 00.

Japonský názov: 機動戦士ガンダム 鉄血のオルフェンズ
Anglický prepis: Kidou Senshi Gundam: Tekketsu no Orphans
Anglický názov: Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans
Počet epizód: 25 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2015

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.