Utawarerumono

Gundam
0 komentárov

Príbeh

Jedného dňa po zemetrasení našla Eruruu v lese zraneného muža s podivnou maskou na tvári. Keďže jeho zranenia boli veľmi vážne, okamžite ho priviedla domov k svojej babke Cukuru, ktorá je váženou a múdrou náčelníčkou a lekárkou dediny. Tá mu ošetrila všetky rany. Keď sa však tajomný muž prebudil, jeho pamäť bola zahmlená v opare zabudnutia. Kto som? Kde som? Prečo sa táto maska na mojej tvári nedá zložiť dole? To boli jeho prvé myšlienky. Odpovedať mu na ne však nedokázal nikto, a tak sa Hakuoro, ako neskôr bude pomenovaný, rozhodne zostať v dedine. Jej obyvatelia sú k nemu veľmi milí a priateľskí, najmä Eruru, ktorá ho zachránila a stará sa oňho. A túto ich láskavosť im zanedlho bude môcť oplatiť. Rozmaznaný a skazený šľachtic miestneho lorda, nahnevaný tým, že Eruru zjavne uprednostňuje cudzieho muža namiesto neho, totiž zničí malý oltár na uctenie boha lesa. A tak sa zúrivá a zdanlivo nezraniteľná šelma Mutikapa vydá na lov ľudí. Bude to pri jej druhom útoku, keď napadne dedinu, v ktorej prebýva aj Hakuoro, zabije jednu rodinu a jeho samotného zraní. Avšak práve vďaka tomuto útoku dôjde Hakuoro na spôsob, ako šelmu premôcť a presvedčí dedinčanov, aby sa vzopreli voči tvorovi, ktorý ohrozuje ich životy, boh či neboh. A tak sa začne cesta neznámeho muža bez minulosti za jeho osudom, ktorý mu pod nohy položí vlastné kráľovstvo a ľudí, ktorých bude treba chrániť…

Tvorcovia a štáb

Počiatky Utawarerumono sa datujú od apríla 2002, keď vyšlo ako hentai RPG adventúra od známeho štúdia Leaf (založené v roku 1995, medzi ich najznámejšie hry patria napríklad Comic Party či ToHeart a ToHeart 2). Ako to už v Japonsku býva zvykom, ostatné odvetvia zábavného priemyslu úzko spojené s tým herným na seba nenechali dlho čakať. V roku 2005 začala vychádzať v Dengeki G’s Magazine manga od AQUAPLUS, spoločnosti zastrešujúcej štúdio Leaf, nasledovaná PS2 verziou hry (október 2006) a anime (apríl až september 2006). To v priebehu svojho vysielania zaujalo spoločnosť ADV Films, ktorá naň zakúpila licenčné práva. Anime sa dočkalo aj comebacku v podobe druhej série v roku 2015 pod menom Utawarerumono: Icuwari no Kamen.

Čo sa samotnej tvorby série týka, anime Utawarerumono bolo vyprodukované štúdiom OLM (Oriental Light and Magic), ktoré má na konte kúsky ako napríklad Pokémon či pôvodný Berserk a podieľalo sa na zanimovaní viacerých hier od AQUAPLUS-u ako ToHeart a ToHeart 2. Z konkrétneho personálu je to potom predovšetkým režisér Tomoki KOBAJAŠI (Ichigo 100% OVA, Seven of Seven, Sola…), Makoto UEZU (kompozícia – obe Amaenaidejo!!…), Hidžiri ANZE a Miju NAKAMURA (hudba) a Masahiko NAKATA (dizajn postáv – Só Nanda…).

Z veľkého množstva seijú, ktorí sa podieľali na dabovaní postáv Utawarerumono, treba spomenúť najmä mená ako Rikija KOJAMA za Hakuora (Eureka 7, Eyeshield 21, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, Ninja Scroll TV…) a Rjóka JUZUKI za Eruru (Air, Busou Renkin, Chobits, Koi Kaze, Mai Otome a My HiME, Naruto séria, X…).

Otvárací song – „Musóka“ – bol naspievaný Suara (Asatte no Hókó, ToHeart 2) a uzatvárací – „Madoromi no Rinne“ – Eri KAWAI (obe ARIA, Strange Down a Tales of Symphonia OVA).

Gundamov kútik

Výnimočný a svojský fantasy svet, vynikajúci príbeh, zaujímavé postavy… Toto všetko nájdete v tomto viac než výbornom kúsku.

Príbeh Utawarerumono je pomerne priamočiary. Tajomný muž s maskou, ktorého Eruru zachránila jedného dňa po zemetrasení v lese, a ktorý dostane meno Hakuoro, sa stane vládcom vlastného malého kráľovstva a bude musieť chrániť svojich podaných pred silnejšími krajinami, túžiacimi pripojiť novovzniknutú krajinu Cukuru k svojim územiam. Na rozpätí 26-tich epizód sa dočkáte mnohých bojov, bitiek a konfliktov, pod vedením tajomného Hakuora a nových priateľov aj nepriateľov, ktorí budú pribúdať v pravidelných intervaloch od začiatku do konca… Nudné? Vôbec nie, to mi môžete veriť. Aj napriek tomu, že je dej dosť lineárny a nie moc zložitý (keď pominieme prekvapujúci koniec), jeho spracovanie je skutočne na vysokej úrovni, udržujúc nekolísajúcu kvalitu počas všetkých dielov. Je ale nutné poznamenať, že Utawarerumono nie je v žiadnom prípade anime zaoberajúce sa vojenskou tematikou. Jednotlivé boje medzi krajinami tvoria iba jednu jeho časť. Tou druhou, ešte zaujímavejšou a kvalitnejšou, sú postavy a vzťahy medzi nimi.

Nedostatok postáv je to posledné, čím by Utawarerumono trpelo. Noví protagonisti pribúdajú prakticky od začiatku až po koniec a je to práve ich výborné spracovanie a vzťahy medzi nimi, čo ťahá toto anime dopredu. Všetko sa točí v prvom rade okolo Hakuora. So stratou pamäti, nepoznajúc svoju minulosť, tajomný muž s maskou vedie svojich ľudí pri obrane kráľovstva Cukuru a získava si lojalitu ako svojich podaných tak časti nepriateľov. Okrem záležitostí vojenských však musí Hakuoro riešiť aj obyčajné denno-denné problémy a starať sa o Aruru a Eruru, ktoré vníma ako svoju rodinu. Aj keď sa vo svojej podstate nejedná o vzťahy nijako moc zložité, v spojení so skutočne výborným a najmä zaujímavým príbehom dodávajú celému anime na pútavosti a nútia vás sledovať dej ďalej a ďalej až do prekvapujúceho finálneho vyvrcholenia.

Za zmienku tiež stojí samotný svet, v ktorom sa Utawarerumono odohráva. Už to, čo vás pri tomto anime okamžite prekvapí, je, že žiadna z postáv nie je človekom. Samozrejme, ľudské črty majú všetci, ale obyvatelia neznámeho sveta majú chvosty, zvieracie uši, či jedna z rás krídla. Prvok, ktorý však vôbec neprekáža, ale práve naopak skutočne zaujme. Tiež samotný Hakuoro vyzerá ako človek, ale maska na jeho tvári je jeho súčasťou a on ju nedokáže dať dolu. Inak sa príbeh odohráva v historickom období pripomínajúcom feudalizmus, samozrejme však s črtami japonskej a nie európskej kultúry, čo sa odrazilo vo vzhľade palácov a ďalších iných veciach, ako bojoch a každodennom živote ľudí.

Čo sa grafického spracovania Utawarerumono týka, to kolíše od priemernej kresby vo väčšine obyčajných situácií cez CGI, použitú pri časti bojov, až po detailnejšie kvalitné zábery zblízka v niektorých scénach. Trojitá kresba však nepôsobí vôbec nemiestne a prechody medzi priemernejšími a kvalitnejšími scénami využili tvorcovia na navodenie rozdielnej atmosféry, čo sa im aj veľmi úspešne darí. Čo sa CGI týka, tá síce určite nie je nadpriemerná, ako to môžeme vidieť vo viacerých iných anime koncom roku 2006, ale je využívaná menej často a iba na kratšiu dobu, vďaka čomu potom pôsobí skôr ako zaujímavý a oživujúci element.

Hudobné pozadie tohto anime je určite bohaté a dobre ozvučené, čo je dôležité najmä pri početnejších bojoch, kde uvádza do tej správnej atmosféry. Aj napriek tomu však samotné Utawarerumono nemá žiadne silné melódie, ktoré by utkveli v pamäti a teda ani samotné hudobné pozadie vedome vnímať nebudete. Svoju prácu však rozhodne robí tak, ako sa patrí.

Aby som to zhrnul, pseudohistorické Utawarerumono vám poskytne možno nie moc zložitý, ale na druhej strane veľmi zaujímavý príbeh a postavy, ktoré určite majú potenciál zaujať a zapáčiť sa, podporený peknou hudbou a kresbou.

Japonský názov: うたわれるもの
Anglický prepis: Utawarerumono
Anglický názov: Utawarerumono
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.