Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Hawkeye
0 komentárov

Osudom hlavných postáv z úspešných filmov je to, že si ich tváre filmoví tvorcovia prepožičiavajú do ďalších filmových, alebo seriálových pokračovaní pôvodného filmu. Je to aj prípad kultového Ghost in the Shell, na ktoré nadviazal nielen úspešný Innocence, ale aj dosť vydarená anime séria Ghost in the Shell: Stand Alone Complex.

Dej sa odohráva asi rok po udalostiach z pôvodného filmu, v ktorom Sekcia 9 hľadala nebezpečného hackera, ktorý sa skrýval za prezývkou Puppetmaster (bábkar).Tentoraz majorka Motoko Kusanagi, spolu s Batóom, Togusom a ostatnými členmi Sekcie 9, znovu bojuje pod vedením skúseného Aramakiho proti kyber-mozgovým hackerom, ktorí sa vo svete kybernetických protéz, nano-implantátov a rôznych iných vylepšení ľudského tela stávajú obrovskou hrozbou. Momentálne najnebezpečnejší z nich má prezývku Vysmiaty muž, a tak sa Sekcia 9 púšťa po jeho stopách.

Celý dej sa však nezaoberá len pátraním po Vysmiatom mužovi, ale do hlavného príbehu sú povsúvané aj rôzne navzájom nesúvisiace epizódy, ktoré zobrazujú osudy ľudí, ktorí sa nedokázali stotožniť s premechanizovanou spoločnosťou, alebo sa s ňou stotožňovali až príliš a tým ohrozovali nielen svoj život, ale aj životy iných ľudí.

Ako dobrý príklad tu môže poslúžiť mladý chalan, ktorý sa zaľúbil do svojho androida a keďže ten bol sériovo vyrábaný, rozhodol sa tento zaľúbenec, že ostatné androidy zo série zničí, aby bol ten jeho jedinečný.

Príbeh, pri ktorom si tí všímavejší môžu všimnúť aj pár známych scén z pôvodnej mangy, vás bude držať v napätí od začiatku do konca každej epizódy, takže sa každá skončí tak rýchlo, že vám to bude pripadať ako moment. Rovnako aj celý príbeh. Napriek svojej dĺžke (26 dielov), ktorá je pri anime celkom bežná, sa vám po poslednej epizóde môže zdať, že celá séria obsahovala len polovicu toho, čo by mohla.

Ale nebol by dokonalý príbeh bez dokonalej animácie, pretože tá dokázala, že ešte stále sa dajú prekonávať méty v tejto oblasti a nadstavovať latky čoraz vyššie. Do detailov vypracované prostredie, zbrane a postavy sú toho jasným dôkazom.

Veľkú zásluhu má na tom určite aj štúdio Production I.G, ktoré, rovnako ako pri filme Ghost in the Shell, stálo aj za vznikom tejto série.

Skvelý hudobný sprievod animáciu dokonale dopĺňal. Ale veď čo iné sa dalo čakať, keď je pod ním podpísaná Joko Kanno, ktorá svoje umenie dokázala už vo viacerých známych projektoch ako napríklad Cowboy Bebop, Jin-Roh: The Wolf Brigade alebo Wolf’s Rain. Soundrack dopĺňa aj chytľavý opening s názvom Inner Universe, ktorý v Japonsku slávil úspechy. Jeho autorkou bola ruská rodáčka žijúca v Japonsku – Origa, ktorá nás bohužiaľ opustila v roku 2015.

Réžie sa tentoraz neujal Mamoru Ošii, ale Kendži Kamijama, ktorého meno sme mohli vidieť napríklad pri celkom známom, ale veľmi krátkom projekte Blood: The Last Vampire.

Skrátka, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex neurobil svojmu predchodcovi hanbu, pretože sa nám predviedol v dokonalej forme po vizuálnej, dejovej, ale aj zvukovej stránke. Spolu so všetkými svojimi súčasťami tvorí dokonalé anime, ktoré si dokázalo získať divákov.

Japonský názov: 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX
Anglický prepis: Koukaku kidoutai: Stand Alone Complex
Anglický názov: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2002 – 2003

Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 21. augusta 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.