Wolf’s Rain

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Nie je možné, aby existovalo miesto ako Raj. Na konci sveta nie je nič. Nezáleží na tom ako ďaleko niekto zájde… cesta stále pokračuje. A ešte k tomu, prečo sa to vždy končí takto? Počujem ako niekto volá: „Choď do raja“

Podľa starej legendy, kedysi Boh stvoril vlkov a tí stvorili ľudí. Lenže ľudia vlkov už dávno vyhubili… vlastne nie tak celkom. Vlky sa naučili spolunažívať s ľuďmi, vziať na seba ľudskú podobu a tak oklamať ľudský zrak. Prenesieme sa spolu do alternatívneho sveta, kde vlky bojujú o prežitie a blíži sa koniec sveta. Keď tá apokalypsa nastane, niekde sa objaví Raj a len vlci budú vedieť kde sa nachádza.

Kiba, mladý biely vlk arktický a náš hlavný hrdina, sa dostane do mesta plného ľudí. Pretože je príliš pyšný a hrdý na svoj vlčí pôvod , neskrýva svoju pravú podobu. Bohužiaľ, všimne si ho príliš veľa obyvateľov. Má však šťastie že si ho zmýlia iba s veľkým psom, veď vlka nevideli už dvesto rokov. Quint Jaiden však vlkov veľmi dobre pozná a čo viac, nenávidí ich. Neujde si príležitosť a Kibu zastrelí. To by však bol koniec nášho príbehu. Kiba sa prebudí za mrežami, kde ho nájde vlk mexický, menom Hige. Kiba pochopí, že brázdiť svet vo vlčej podobe nie je ideálne ak chce nájsť Raj, a tak teraz už spolu s novým spoločníkom začína novú púť. Postupne v tomto meste dáva dokopy svorku  ešte aj so silným vlkom šedým menom Cume a mladým sivočerveným vlkom Toboe.

Každý z vlkov má mimo svojej odlišnej rasy aj vlastný príbeh. Tie budú postupne pomaly odhaľované divákovi. Neveselé minulosti môžu spôsobiť nejednu slzičku. Mimo toho majú mená vlkov aj vlastný význam – Kiba znamená Tesák, Hige je Chlp, Cume je pazúr a Toboe zase zavýjanie. Na začiatku sa môžu ich mená trochu pliesť, neskôr sa to však našťastie utrasie.

O hudbu sa postarali speváci Steve Conte, Maaja Sakamoto, skladateľom je preslávená Joko Kanno. Opening i ending sú v anglickom jazyku, čo nie je úplne zvyčajné pre japonské anime z dvetisícich rokov. Texty k nim sú zmysluplné, nie je to len kvákanie do melódie, ako to niekedy u anime mierených na široké spektrum divákov býva.  Hudba nádherne podfarbuje celé prostredie, city i myšlienky.  Za  toto má u mňa anime jedno veľké plus.

Časť openingu  „Stray“ od Steve Conte

I’m here standing on the edge…
Stojím tu na okraji…
Starin‘ up at where the moon should be.
Vzhliadajúc tam, kde by mal mesiac žiariť.
Stray!                    
Blúdim!
No regrets ‚cause I got nothin‘ to lose.
A nemám čo ľutovať, nemám čo stratiť.
Ever stray!
Navždy blúdim!
So I’m gonna live my life as I choose.
Budem žiť svoj život tak, ako si zvolím.
Until I fall…
Až pokým nepadnem…

Časť endingu  „Gravity“ od Maaja Sakamoto


Maybe this time tomorrow,

Možno zajtra o tomto čase
the rain will cease to follow,
nás dážď prestane nasledovať.
And the mist will fade into one more today.
A hmla sa zmení v ďalší deň.
‚Cause the road keeps on tellin‘ me,
Pretože cesta mi stále nahovára,
to go on…
aby som pokračoval…
Something is pulling me,
Niečo ma ťahá,
I feel the gravity,
cítim záťaž
of it all…
toho všetkého…

Čo sa týka prostredia, v ktorom sa odoráva celý dej, ide tu o akýsi mystický svet či alternatívnu dimenziu, zladenú do tmavších, nevýrazných zemitých farieb. Taktiež tu je cítiť inšpirovanosť  pohanskej kultúry (zrejme keltskej). To dosvedčuje aj uspávanka spievaná Čezou v gaelskom jazyku oficiálne uznaným za mŕtvy v roku 1822. Okrem keltského vplyvu sa tu objavujú aj indiáni. Celý svet tak vzbudzuje záhadný mytologický pocit.

Malé mínus môže mať anime za chaotický začiatok. Všetko sa zomlelo akosi naraz v prvých dvoch epizódach a vám neostáva ani čas na zoznámenie sa s postavami. Ja som si mená všetkých vlkov zapamätala až v ôsmej časti po prehratí jedného momentu dvakrát.  Už väčšie mínus tu je ale za opakovacie epizódy pätnásť až osemnásť v dejovom zlome, kedy si človek želá pokračovať s dejom a nakoniec sa musí znova pozerať na dialógom mierne zmenené predošlé epizódy. Dokopy vám to nič nedá a máte pocit, že trpíte déjà vu. Najlepšie je tieto epizódy úplne vynechať.

Potom sa dej sa pohne znovu vpred a epizódy naberú na obrátkach. Až do epizódy dvadsaťšesť tak máte postarané o jedno z najlepších anime, aké ste možno kedy videli. Tu oficiálne TV anime končí a vy musíte siahnuť po Wolf’s Rain OVA. A keďže usudzujem, že to asi nikto nepozerá z japonskej televízie, ale siahne po torrentoch, online videu či DVD, štyri OVA epizódy budú určite „pribalené“ k sérii. Tie sú tak výborné, že mimo slzičky či dvoch určite ostanete aj užasnutí.

Wolf’s Rain je jedným z legendárnych anime a mojou osobnou srdcovkou. Po uvedení na americký trh vrhalo rekordy a bolo vydané na DVD v sérii Anime Legends. Originálny námet so skvelou hudbou a príjemnou animáciou dodávajú potrebný šmrnc a následné OVA vás potom úplne odrovná. Asi len ťažko by ste hľadali niekde podobný kúsok, Wolf’s Rain je jednoducho genialita sama o sebe, i keď to tie mínusy mierne kazia.

Japonský názov: ウルフズレイン
Anglický prepis: Urufuzu Rein
Anglický názov: Wolf’s Rain
Počet epizód: 26 (TV séria), 4 (OVA)
Rok vydania v Japonsku: 2003 (TV séria), 2004 (OVA)

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.