Phoenix Wright: Ace Attorney – Spirit of Justice

Joey
0 komentárov

Ace Attorney séria je jedna z mála tých, ktoré dokážu v každom pokračovaní priniesť niečo nové a neokukané, aj keď základné princípy zostávajú nezmenené. Zároveň musíte poznať predošlé časti, aby ste pochopili príbeh, protagonistov, ich správanie a zmýšľanie, inak vám môžu niektoré veci v rámci príbehu unikať.

Pokiaľ počujete o tejto sérii prvýkrát, ide v podstate o akúsi interaktívnu vizuálnu novelu, ktorej hlavným aspektom je samozrejme príbeh. Ako právnik musíte obhájiť vášho klienta obvineného z vraždy na základe dôkazov zozbieraných z miesta činu. Toto je veľmi stručné gro fungovania hry, ktorá ale skrýva v sebe oveľa viac.

V tomto pokračovaní sa Phoenix Wright ocitá v krajine nazvanej Khura’in, kde vládne kráľovná. Postupne zisťuje, že krajina nenávidí právnikov a nezmyselné zákony hrajú proti nemu. Tu sa dostávame k novinke a tou je schopnosť princeznej Rayfa vidieť posledné sekundy života obete. Ľudia sú tak usvedčovaní z vraždy na základne jej vízie a jej slov. Musíte tak nájsť nezrovnalosti medzi tým čo vidí a tým čo deklaruje a tak spochybniť jej tvrdenie. Je to veľmi zaujímavý prírastok už do i tak šialených schopností protagonistov.

Aj keď sa vám podarí spochybniť tvrdenie princeznej, samotný ľud krajiny by vás najradšej videl visieť. Hra pekne ukazuje to, ako dokáže viera v niečo a silné presvedčenie zamútiť mozgy skupine ľudí. Táto téma sa nesie celou hrou a autori chceli poukázať na to, ako jednoducho je človek ovplyvniteľný aj nepravdivými informáciami. Dokazuje to hneď ďalšia kauza, kde sila médií dokázala presvedčiť ľudí o vine vášho klienta ešte predtým, než vôbec súd začal. Nenávisť ľudí voči vám a vášmu klientovi doslova cítite a to len kvôli polopravdám a nafúknutým informáciám z televízie. V takejto podobe a rozsahu som to v predošlých hrách série nezažil. Autori tak dokazujú, že stále vedia priniesť do série niečo svieže a posúvajú úroveň hry stále vyššie.

Oproti predošlým častiam začína ponúkať viac intenzívnych, až dobrodružných momentov. Pomer času v súdnej sieni a mimo nej je vyrovnanejší, čo napomáha urobiť príbeh viac plynulým a zaujímavým. Vylepšené 3D prostredie je tým pravým orechovým pre hľadanie dôkazov na mieste činu a k vylepšeniu došlo aj u animácii postáv.

Samozrejme hra obsahuje presne to, na čo sme u tejto sérii zvyknutí. Množstvo príbehových zvratov, zábavných momentov, urážky všetkého druhu, rôzne podivné charaktery, vtipné myšlienkové pochody protagonistu a mnoho ďalšieho. Ani UI sa veľmi nezmenil, ale oproti predošlej hre som mal pocit, že reaguje pomalšie, hlavne to počiatočné mrznutie kurzora pri poukazovaní na nejaký dôkaz z fotografie.

Ďalším drobným problémom sú konverzácie, ktoré nie je možné urýchliť. Stáva sa to v momente výberu nesprávneho dôkazu. Pokiaľ teda máte menej šťastia, musíte si stále dookola vypočuť to, aký ste hlúpy. Človek by si až myslel, že je to zámer autorov.

Ako to býva zvykom, hra má 5 epizód a posledná je veľkolepým vyvrcholením. Priemerný čistý herný čas je 40 až 50 hodín z toho posledná epizóda zaberá približne jej polovicu. Na prekvapenie tvorí filler iba jedna epizóda, ostatné priamo súvisia s príbehom.

Hra dopadla vysoko nad moje očakávanie. Bol som príjemne prekvapený, že aj napriek zaužívanému základu je toto pokračovanie stále niečím výnimočné a príbehovo zvládnuté ešte lepšie. Fanúšikovia série si určite prídu na svoje.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.