Karas

Tinqo
0 komentárov

Už sú to roky, čo prvé tri diely zo 6-dielnej OVA série Karas uvideli svetlo sveta. Bohužiaľ, však po vydaní prvých troch dielov Karas na dva roky ako keby zaspal. Tak či onak, po dvoch rokoch čakania na pokračovanie prišla aj druhá polovica a človeku ostávalo len zistiť, či celá séria stojí za to.

Ponor do deja

V našom svete aj napriek skepticizmu väčšiny obyvateľstva žijú démoni. Každé mesto má svojho vlastného ducha, Jurine, ktorá koná pomocou rozkazov vydávaných Karasovi vôľu mesta. Karas je teda ochrancom mesta za pomoci špeciálnej technológie, umožňujúcej mu rôzne premeny. Prvé minúty sa nesú v rýchlom tempe a prezrádzajú, že pôjde o skvelú akciu. Vzdušný súboj medzi dvoma Karasmi, ktorí bojujú na život a smrť. Chcel by som vám popísať tento súboj trocha bližšie, ale bohužiaľ je to nad moje sily a nevidím zmysel v tom to tu zbytočne na dlho rozpisovať. Boj sa končí až na vysokej veži, kde jeden z bojovníkov zomiera. Bohužiaľ však, všetko nasvedčuje tomu, že ten z dvojice, čo práve naposledy vydýchol, bol ten „dobrý“, čo neveští nič príjemné.

Náš príbeh sa odohráva o tri roky neskôr v Šindžuku. Lord Eko, víťaz hore opísaného vzdušného súboja, má v rukách osud celého mesta, ktoré terorizuje pomocou Mikura – démonov, ktorí sú premenení na stroje, živiace sa ľudskou krvou.

Tak a týmto ukončím zasvätenie do deja. Určite si teraz hovoríte, že to je trošku krátke. Keď sa na to tak pozerám, máte absolútnu pravdu. Karas je však dielo, ktoré sa do príbehu hádže po hlave. Áno, presne ako tušíte, ste vrhnutí do deja „hlava-nehlava“ a prvé minúty sa budete snažiť len márne chytiť niť príbehu, pretože sled udalostí postupuje naozaj rýchlo a neberie ohľady na naše otázky; kto je on či tamten, čo to robí, alebo čo sa to vlastne deje.

Preto považujem za zbytočne predostierať pred vás dej, pretože ho aj tak nepochopíte (ako aj ja :)) a zase snažiť sa vám ho vysvetliť by bolo odo mňa neférové. Jednotlivé kúsky príbehu sa vám namiesto toho samé pomaly odhaľujú. Zároveň sa objavujú nové a nové postavy, udalosti či skutočnosti, ktoré prinášajú rady nových otázok… No nanešťastie… Ale to až v závere.

Hlavné postavy

Eko – predchádzajúci Karas (ochranca) Šindžuku. Stáročiami došiel k názoru, že ľudia sú „arogantné stádo,“ ktorého sa treba zbaviť, čo je aj jeho plánom.
Otoha – Karas Šindžuku. Chlapík s nie príliš nepoškvrnenou minulosťou, skrývajúci dobrého ducha.
Jurine – každé mesto má svoju vlastnú Jurine, ktoré sa však po fyzickej stránke vôbec nelíšia. Jej úlohou je vydávať rozkazy Karasovi, za ktorého pomoci mesto ochraňuje a koná jeho vôľu.
Nue – Mikura. Čiže démon, ktorý je premenený na stroj. Tento je však na strane ľudí a snaží sa zabiť lorda Eka.
Go Narumi, Sagisaka Minoru – dvojica policajtov snažiaca sa vyšetriť sériu vrážd, odohrávajúcu sa v Šindžuku. Prvý menovaný je skeptik, zatiaľ čo Sagisaka v démonov verí.

Spracovanie

Niet pochýb, že každý, kto si pozrie už len začiatočné titulky, zistí, že Karas je grafický skvost. Úžasná, rýchla a strhujúca bojová scéna, ktorú som mal pri titulkoch možnosť vzhliadnuť, ma úplne dostala a s otvorenými ústami som pozeral na svoj monitor. A tak tomu bude po celých 6 dielov. Úžasné, očarujúce, neskutočné, dych vyrážajúce… Je mnoho prívlastkov, ktorými by som mohol opísať grafické spracovanie. Je to ale zbytočné, pretože by ste túto recenziu mohli čítať aj do zajtra. Aby som to však zhrnul, Karas má skvelú kresbu, ktorá sa dokonale prelína s CGI a bez pochýb patrí k tomu najlepšiemu, čo v anime môžete vzhliadnuť koncom roku 2007 (pre tých, čo videli Hoši no Koe, len dodávam, že vás čakajú rovnaké „orgie“).

Bok po boku s grafickou stránkou ide aj tá hudobná; uchu lahodiace, strhujúce, ohlušujúce dramatické melódie, ktoré sa jednostajne striedajú a vynikajúco dotvárajú skvelú atmosféru. Takisto aj zvukové efekty sú na vysokej úrovni.

Karas je audiovizuálny skvost. Klenot medzi klenotmi. Neskutočná záležitosť, ktorá sa nedá popísať. Koncert farieb a tónov splývajúci do úžasnej 6-dielnej symfónie.

Záver

Priam neuveriteľné technické spracovanie a silný príbeh robia z Karasa anime, ktoré by si zaslúžilo najpoprednejšie priečky. Bohužiaľ sa však neviem ubrániť pocitu, že dvojročný odstup je nadmieru viditeľný a kazí celkový dojem. Prvé tri časti som hltal bez mihnutia oka. Naproti tomu pri druhej polovici tomu tak už nebolo. Príbeh strácal na tempe a začal byť na môj vkus až príliš gýčový. S odstupom času musím dodať, že Karas sa u mňa aj napriek veľkému potenciálu neprebojoval na najvyššie priečky, z čoho viním predovšetkým posledné tri diely, ktoré nedokázali uniesť potenciál, ktorý priniesli prvé tri.

Možno to bolo aj tým, že po vzhliadnutí prvej polovice som ho usadzoval niekde naozaj veľmi vysoko, ale nakoniec vo mne zanechal „len“ zmiešané pocity. Tak či onak, Karas je určite anime, ktoré má svoje kvality, a preto sa ho určite oplatí neprehliadnuť.

Japonský názov: 鴉 -KARAS-
Anglický názov: Karas
Počet epizód: 6 (OVA)
Rok vydania v Japonsku: 2005 – 2007

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.