Čarodejova nevěsta 3

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Můj mistr povídal, že je jako čaroděj z pohádek. Někdy podá pomocnou ruku, jindy zase vycení zuby. Říkal, že je to ubožák, co předstírá že je člověk. Mýlil se. Tohle není ubožák, potácející se mezi dvěma světy. Tohle je bytost, která se nemůže stát člověkem.

Ďalší mesiac ubehol ako voda a priniesol nám už tretí zväzok populárnej série Čarodějova nevěsta. Dej sa nám začína nepekne zauzlovať, pomaly sa schyľuje k zvratu a aj z rozprávky o Kráske a zvierati sa stáva horor. Čise prichádza takmer o život a to donúti Eliasa ukázať jeho pravú tvár. Pozrie sa do minulosti určitého psa a postaví sa vražednej chimére na odpor. Následne sa táto mrazivá atmosféra opäť rozplynie a my sa vrátime späť na anglický vidiek plný magickosti, nonsensu a nostalgie. A až keď Čise urobí všetko, čo urobiť má, vydá sa na jeden nečakaný výlet.

Tretia časť populárnej fantasy série sa nesie vo veľkom štýle. V prvých dvoch zväzkoch sa nám predstavili postavy a samotný svet, teraz nastal ten okamih, kedy sa poodhalí časť z kľúčovej zápletky a jeden z hlavných „záporákov.“ Citové puto medzi Čise a Eliasom sa taktiež niekam pohne. Ich interakcia je mnohokrát až sladká, hoci Eliasov nedostatok emócií má za následok isté komplikácie. A tie vznikajú aj preto, že sa čosi stalo v jeho minulosti.  A toto čosi nám pomaly začne vykresľovať vnútorný boj medzi niečím neľudským a zvláštnou bytosťou, ktorá sa v Eliasovi „udomácnila“. Jeho dlhý život v samote ovplyvňuje nielen jeho správanie, ale aj celú jeho bytosť. Hlavne to, ako nahliada na svet, komunikuje s nám, prijíma doňho iné živé bytosti a nadväzuje s nimi istý typ vzťahu. Čitateľ tak začína chápať, že tento tvor, ktorému kvôli lebke namiesto tvári bola znemožnená akákoľvek mimika, nie je vnútorne vyrovnaný. A teraz nemám na mysli tú magickú rovnováhu. Pokiaľ mangu nečítate kvôli hlavnej hrdinke, začnite ju čítať už len kvôli Eliasovi.

Čarodějova nevěsta je plná západnej mytológie, od tretieho zväzku sa pridajú už aj biblické referencie. Poukázať na to, že mágia nemá ďaleko napríklad od Ježišových zázrakov, je šikovný spôsob, akým sa vyhnúť rozkolu zákonitostí sveta. Biblické referencie v mange a anime nie sú zriedkavé, málokedy sú ale priamo potvrdené ako súčasť sveta. Väčšinou sa na náboženské symboly skôr odkazuje, alebo sa využívajú nejaké aspekty. Nestáva sa ale často, aby sa v univerze potvrdila ich existencia, a o to zaujímavejším sa tento vesmír teraz stal.

V preklade sa tiež objavujú anglické termíny častejšie, ako to býva zvykom. Nie je to lenivosťou prekladateľky, Anny Křivánkovej, ktorá aj tak prekladá z japončiny. Zrejme je to zámer autorky, ktorá chcela, aby sa ten pocit anglického vidieku dostal až k vám. Aby sa zachovala jeho pôvodná verzia, surovosť, magickosť i dôveryhodnosť.  Pre českých a slovenských čitateľov to môže byť malá bariéra, i keď termíny nebývajú zložité. Teda, až na názvy kapitol, ktoré sa vám vždy zhmotnia v podobe anglického príslovia. Tie môžu ľudí bez znalosti anglického jazyka riadne potrápiť.

Kresba ostáva aj v tretej knižke impozantná. Stačí sa pozrieť na jej obálku z oboch strán. Nebýva zvykom, aby zadná strana knihy mala nejaký vyčačkaný vizuál, Koré Jamazaki ale neotáľala a vyhrala sa s ňou. Obrázok v recenzii síce neposkytujem, zastavte sa ale u dobrého kníhkupca a prezrite si ju sami, budete ohúrení. Každý jeden panel vo vnútri knihy je majstrovsky zvládnutý. Je tu hra tieňov a liniek pomáhajúca dotvoriť dynamiku tam, kde treba, ale aj pokojnejšie stránky vám vyrazia dych vďaka nádhernému prostrediu.

Dej je celistvejší v porovnaní s prvými dvoma dielami a v kombinácií s nemeniacim sa štandardom kresby bolo vytvorené veľdielo, na ktorom sa len ťažko hľadá niečo zlé. Jediná škoda je, že teraz budeme musieť čakať na štvrtý diel až do augusta.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Čarodejova nevěsta (vychádzajúca séria)
  • Autor: Kore Jamazaki
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 188
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074495519

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.