Bojový anděl Alita 2: Smrtící anděl

0 komentárov

Alita už s doktorom Idom nebýva. Zanechala aj povolanie lovkyne zločincov a začala sa venovať niečomu úplne inému – športu, ktorý sa volá motorball. Je to jej spôsob, ako sa vyrovnať so smrťou Huga. Motorball nie je dvakrát mierumilovný šport. Účastníci často končia priamo na šrotovisku, tak to je známa vec, Alitu to, samozrejme, nezastaví. Brutalita je pre ňou len jedna z možností, ako sa vybúriť a zároveň spoznať svoje limity.

Dámy a páni, fanúšikovia mangy, ale aj milovníci dobrej sci-fi, sme v polovici! Deväť kníh nám vyšlo v Japonsku, štyri objemné zväzky  zase v Čechách. A to je dôvod na oslavu! Príbeh druhej časti o Alite sa teraz ustáli na jednej veľkej kapitole z jej života. Točiť sa bude okolo motorballu. Tejto akčnej aktivite je venovaná celá kniha, a to môže byť nielen dobré, ale aj zlé. Z jednej strany na vás pôsobí manga menej úlomkovito. Všetko do seba časom pekne zapadne a vy si dokážete vyskladať z jednotlivých informácií obstojný príbeh.  Na druhej strane sa ale veľmi v deji nepohneme. Samozrejme, všetka tá akcia bola a bude super.

Tajomstvom opradený príbeh neodhalí žiadne svoje skryté záhady, a tak si na odpovede budeme musieť zrejme ešte chvíľu počkať.  Z času na čas sa niekde vynoril nejaký úlomok, myšlienka, záblesk, ktorý by nám mohol (hypoteticky) čosi ozrejmiť, vysvetliť, naviesť nás na tú správnu stopu… ale záblesk ostal zábleskom a my sa musíme zmieriť s tým, že táto časť je jednoducho venovaná Alite a jej vnútorným démonom.

Zvrat ale príde, hoci ho sprevádza nie dva razy príjemný skok v čase. Pôsobí tak trošku rušivo a umelo, napriek tomu sa konečne rozhýbe nielen Alita a jej svet, ale aj samotný príbeh. Manga tak naberá rýchly spád a… hups! Je tu posledná stránka a vami zmietajú všetky možné aj nemožné emócie, pretože sa to (opäť!) skončilo v tom najlepšom! Ja len dúfam, že predposledná časť nám prinesie odpovede, inak sa čitateľ môže začať nudiť. A nebude sa nudiť preto, že sa niekde niečo šuchlo pomalým krokom. Skôr mu bude prekážať stále heterogénny príbeh s množstvom odbočení od hlavného deja, ktorý sa, bohužiaľ, akosi nechce zliať do jedného kompaktného prvku.

Ilustračne sa Alite nedá nič vytknúť. Kiširova dôkladná kresba v kombinácii s dynamickými linkami zdôrazňujúce pohyb bez zbytočných textových bublín a dotvára tak akciou nabitú atmosféru.  Alita nemá ďaleko od neporaziteľných hrdinov šónen mangy (šónen = chlapec, tento žáner sa zameriava na chlapcov v rozmedzí od 12 do 19 rokov), ktorí síce mávajú svoje slabé chvíľky, ale inak sú to nezdolateľné hory testosterónu… v prípade Ality asi skôr kopa adrenalínu.

Motorball je zaujímavo vymyslený šport. Pripomína mi tak trochu metlobal z Harryho Pottera. Hráči ale nemajú metly. Pre hru potrebujú iba svoje kybernetické telá upravené tak, aby boli čo najrýchlejší a najsilnejší. Namiesto maličkej zlatej strely sa naháňajú za špeciálne upravenou loptou s niekoľkými motormi. Obe tieto strely sú v tomto prípade nevyspytateľné. Aj keď motorball nemá krídla, jeho motory mu dovoľujú ľubovoľne meniť smer, čo z neho pochopiteľne robí ťažký cieľ. Pre čitateľov bude však táto hra predstavovať príjemne rezký relax, ktorý vám vyplní čas medzi statickými pasážami. A hoci sa musí Alita so svojimi vnútornými démonmi vysporiadať po svojom, zaujme vás práve táto jej etapa rovnako, ako zvyšok knihy.

Nakoniec, každý sa raz ocitol na dne. A vyhrabať sa z neho nie je ľahké, a to ani pre kyborga. Alita si zručne poradila s úzkosťou, smútkom aj osamelosťou, ktorú so sebou smrť milovaného človeka prináša. Motorballu dala zbohom, začala žiť celkom mierumilovný život. Aj keď, dlho jej asi nevydrží… viac sa ale dozvieme v tretej knihe, ktorú pre nás vydavateľstvo CREW naplánovalo v októbri 2018.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Bojový Anděl Alita (4 zväzky)
  • Autor: Jukito Kiširo
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 480
  • Rozmer: 131 × 183 mm
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074495373

Ďakujem vydavateľstvu CREW za recenzný výtlačok.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.