Zmysel života… Čo si pod týmto pojmom predstavujeme? Možno všetci to isté, alebo si každý z vás vyloží túto vetu po svojom. Ja osobne, keď sa povie „zmysel života,“ si predstavím nejaký cieľ, métu, ktorej sa musím chytiť, aby som sa udržal nad hladinou a nestratil vôľu a chuť žiť. Čo sa však stane, ak zmysel života stratíme?
Henrietta. Malé, asi len dvanásťročné dievča z dobrej rodiny. Rodiny, ktorá už nie je medzi živými. Henrietta, ako jediná prežila masaker, pri ktorom prišla celá jej rodina o život. A aby toho nebolo málo, pri mŕtvolách svojich najbližších bola niekoľkokrát zneužitá. Stratila chuť žiť. Avšak ujala sa jej „Spoločnosť pre liečbu sociálne slabších.“ Tento dlhý názov je však len krytie pre organizáciu, ktorá z takto a inak podobne postihnutých mladých dievčat cvičí profesionálnych zabijakov – „gitai“…
Príbeh sa nám snaží poväčšine odhaliť charaktery gitai a ich vzťahy ku svojim inštruktorom. Aj keď tieto dvojice tvoria takzvané „fratello“, čo znamená súrodenci, vzťah gitai ku svojmu inštruktorovi sa mnohokrát nedá nazvať súrodeneckým. Dievčatá sú oddané svojim inštruktorom a urobia pre nich čokoľvek. No i tak je vzťah každej gitai so svojím inštruktorom iný.
Hlavnou postavou príbehu je už spomínaná Henrietta. Henriette a jej inštruktorovi Josemu sa tu venuje najviac pozornosti. Jose neberie svoju gitai ako náplň práce, alebo ako vraždiaci stroj. Berie ju ako svoju malú roztomilú sestričku. Aj keď pri akciách so zbraňou v ruke toto dievča trochu na roztomilosti stráca. Nemalo by sa zabudnúť aj na ostatné gitai, ktoré tvoria daný príbeh anime: Triela, Rico, Claes, Angelica a Elsa. Toto sú mená ostatných dievčat, ktoré sa nachádzajú v už spomínanej „Spoločnosti pre liečbu sociálne slabších“. Mnohokrát som sa pristihol, ako sa usmievam pri ich dôverných rozhovoroch, pretože to bolo vo veľkom kontraste s prácou, ktorú obvykle vykonávajú.
Hudba príbeh dokonale dopĺňala. Aj keď išlo väčšinou o vážnejšiu melódiu. Tu to však vôbec neprekážalo. Hlavne úvodná pieseň The Light Before We Land od Delgados ma nesmierne očarila. Aj keď je kresba oku lahodiaca (teda aspoň tomu môjmu), nie je to to najlepšie, čo nám súčasná animácia môže ponúknuť. Nebola úplne dokonalá, dokázala však vystihnúť emócie, ktoré dané postavy počas deja prežívali. Pochvalu si animátori zaslúžia i za vykreslenie zbraní, pretože bol na nich vypracovaný každučký jeden detail.
Čo sa tvorcov týka, patrilo by sa spomenúť aspoň režiséra Moria Asaku (Chobits, NANA…) a tvorcu hudby, Tošihikoho Sahašiho, ktorý vo svojom odbore nie je nováčikom, pretože sa podpísal pod hudbu viacerých seriálov (Full Metal Panic!, Mobile Suit Gundam Seed…). Za zmienku možno stojí ešte fakt, že podkladom pre scenár tohto anime bola rovnomenná manga, ktorej autorom je Ju Aida.
Na jednej stránke som čítal vyjadrenie k tomuto anime, ktoré bolo asi takéto:
„Koho nerozplače toto, tak toho už nerozplače nič.“
Z veľkej časti je to pravda, pretože aj silnejšie povahy budú mať slzy na krajíčku, nakoľko je tento príbeh silne emotívny a nesústredí sa len na akciu. Veď koho by nedojali úprimné slzy v detských očiach. No a čo na záver? Myslím, že z mojej recenzie bude každému jasné, že tento seriál odporučím každému. A tak aj robím. Odporúčam vám ho, pretože takú ryhu v mojich myšlienkach nezanechal už dávno žiadny výtvor kinematografie…
Japonský názov: ガンスリンガー・ガール
Anglický názov: Gunslinger Girl
Počet epizód: 13 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2003 – 2004
Zdroj: archív animedream.sk, pôvodne publikované 25. marca 2007