Amaltea, princezna šermířka

0 komentárov

Amaltea je princeznou. Tak trošku sebeckou, horkokrvnou a veľmi priamočiarou. A hlavne je momentálne veľmi naštvaná. Podľa starých tradícii musí nájsť a zachrániť princa v ťažkostiach a vziať si ho za muža. Ale, prečo by to mala robiť práve ona? Prečo by si mala brať za muža nejakého princa, ktorý sa o seba ani nevie postarať? A čo keď on o niečo také vlastne ani nestojí? Kráska tak nasadá na svojho bieleho žrebca Palifaxa a začína nedobrovoľné dobrodružstvo, ktoré jej zmení život.

Nakladateľstvo Zanir je pomerne malinké a v zozname vydaných diel toho zatiaľ nemá tak veľa v porovnaní s komiksovými velikánmi ako je Comics Centrum alebo CREW. Toto malé žánrové vydavateľstvo sa však pýši unikátnymi kúskami od nezávislých autorov, ktorých by ste tu inak hľadali márne. Bez tohto vydavateľstva by mnoho Čechov a Slovákov určite o týchto vydaných sériách nepočuli. A to by bola veľká škoda.

Do pozornosti mnohých sa prednedávnom dostala unikátna trojzväzková švédska manga Amaltea, princezna šermířka od autorky Natalie Batisty, ktorá u nás vyšla v jednej veľkej 520 stranovej knihe. Veľké promo, prednáška na Animefeste 2018 od samotnej autorky a možnosť autogramu. Bolo to priam hriešne si túto knižku nezaobstarať, hlavne po tom, ako som videla túto sympatickú autorku nakresliť Amalteu do mojej zakúpenej knižky behom pár sekúnd. To ma presvedčilo, táto knižka sa mi určite bude páčiť (a samozrejme k tomu dopomohla aj ukážka prvej kapitoly na stránkach Zaniru). Stačilo si tak spraviť jahodový milkshake pri horúcom letnom večeri a veselo sa pustiť do čítania tejto európskej mangy.

Svet Amaltey je magický, a to doslova. Ženy tu môžu čarovať, nechýbajú ani obľúbené okrídlené jaštery. Manga je priamo inšpirovaná rozprávkami, ktorých atmosféra z knižky priam srší. Napriek celej tej rozprávkovosti sa tu však skrývajú témy ako sú sexizmus, narážky na znásilnenie či byrokracia a konzervatívna politika. Nebavíme sa tu však o obyčajnom sexizme, pretože svet Amaltey je veľmi iný… vyslovene opačný. Vládnu tu totiž ženy a všetci páni sú vlastne tým nežným pohlavím. „Zženštilí“ muži v dámskych šatách a veľmi dievčenskou tváričkou sú všade. Na druhú stranu stereotyp zlodejov číhajúcich za horským zrázom sa búra keď sa z nich vykľujú silné nezávislé ženy s minimálnymi maniermi. Taký akýsi sen všetkých feministiek 😀 Ale nebojte sa, prečo tomu tak všetkému je sa dozviete. Malinkým problémom môže byť fakt, že je niekedy ťažké rozoznať kto je akého pohlavia, pretože muži sú vlastne tiež ženy…

Príbeh je chytľavý i vtipný, dve zaručené ingrediencie, ktoré pomáhajú k úspechu. Nechýba ani akcia a pár tých intríg ako to už na kráľovských dvoroch býva. Princezná Amaltea je na začiatku nie príliš priateľským charakterom, ktorý by si čitateľ hneď obľúbil, postupne ale jej neskutočne egoistickú povahu čaká premena k lepšiemu. Kvôli rozprávkovému podkladu je príbeh mierne predvídateľný, ale autorka šikovne vytvorila dejový zlom, ktorý karty dostatočne zamieša.

Musím povedať, že moja najobľúbenejšia postava nemala príliš veľa panelov v knižke, bol to totiž biely koník Palifax. Sympaťák to je, poviem vám 🙂 Keď už sme u tých panelov, treba predsa spomenúť aj kresbu. Tá je detailná a pozadia nie sú ledabolé ako to často býva u komerčnej mangy vydávanej v krátkych intervaloch. Kresba postáv pripomína „klasickú“ mangu neskorých osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Stojí za zmienku, že autorka je aj ilustrátorka a hlavne vyučuje komiksovú kresbu v Comic Art School v meste Malmö. Dá sa teda s istotou povedať, že vie čo robí.

Veľkou výhodou Amaltey je i fakt, že je výborná aj pre manga začiatočníkov. Číta sa naším štýlom zľava doprava a atmosféra európskych rozprávok je každému blízka. O úspechu diela Amaltea, princezna šermířka sa teda nemusíme dlho dohadovať. Zanir už stihol ohlásiť, že sa dočkáme aj druhého diela od Natalie, detskej mangy Mjau! Takže sa máme na čo tešiť!

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Zanir
  • Autor: Natalia Batista
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 520
  • Rozmer: 210 x 148 mm
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 978-80-906765-2-7

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.