Nájomný vrah si zoberie pod svoje ochranné krídla dieťa. To je námet, s ktorým sa môže každý priemerne znalý človek stretnúť v bezpočetnom množstve filmov, kníh, viacerých anime a nakoniec aj trojdielnej mange White Dragon od Shindžiho Wady (Crown, Kami ni Se wo Muketa Otoko, Sukeban Deka…) a Ju Kinutami.
White Dragon je človek, ktorý sa zaoberá ochranou a skrývaním ľudí. Aby ste však chápali správne, to neznamená, že by muselo ísť o ľudí nevinných. Jeho klientami sú práve tak mafiáni, falzifikátori a iní členovia podsvetia, ako aj napríklad dievča Ajaka, ktoré jedného dňa v zakrvavených šatách vrazí do jeho kancelárie a požiada ho o ochranu pred vrahmi jej rodičov. White Dragon, od prírody nervózny, nie je síce vôbec potešený tým, že niektorý z jeho dávnych priateľov vyzradil, kde býva, ale nakoniec sa rozhodne Ajake pomôcť. Nie moc prekvapujúco sa po zlikvidovaní svojich prenasledovateľov mladé dievča rozhodne, že je White Dragon dobrý človek, a že s ním zostane. A keďže Tacuo, ako sa legendárny zabijak skutočne volá, si počas skrývania Ajaky tak zvykol na jej chutné jedlá, že už nemôže jesť nič iné, dovolí jej s ním ostať a variť mu.
Aj napriek klasickému námetu sa nedá povedať, že by bola manga White Dragon zlá. Na nie moc dlhých troch zväzkoch síce nie je možné rozviesť príbeh a charakter jednotlivých postáv (teda v tomto prípade Tacua a Ajaky) do hĺbky, ale to je v tomto komikse vynahradené viacerými inými prvkami.
V prvom rade sa jedná o akciu. White Dragon nie je známy ako legendárny zabijak pre nič za nič. Nielen že sa dokáže prezliekať za (veľmi pekné) ženy, ale navyše používa špeciálnu vodnú pištoľ. Mangaka Šindžiho Wady sa vo svojom diele rozhodol využiť známy fakt, že koncentrovaný prúd vody trieskajúci pod vysokým tlakom dokáže svojou silou prepíliť aj tablo zo železa a obdaril svojho hlavného hrdinu sadou zbraní využívajúcich tento princíp. O efektné zabíjanie a pílenie ľudí teda budete mať určite vystarané, aj keď inak nepatrí White Dragon manga medzi vyslovené krváky.
Druhým silným bodom tohto diela je potom kresba. Zatiaľ čo pozadia jednotlivých scén sú spracované tak-tak a asi ťažko ohúria, charakter dizajn je odvedený veľmi pekne, či už sa jedná o mužské alebo ženské postavy. Rozhodne je vidieť, že Ju Kinutami svoju prácu ovláda. Jedinou chybou, ktorú som v mange našiel, boli v dvoch záberoch neprimerane vykreslené záporné postavy, proti ktorým pôsobil Tacuo, inak vysoký bišónen, takmer ako malé dieťa.
White Dragon je teda dielom, ktoré ponúka celkom zaujímavý, aj keď dosť predvídateľný príbeh, podporený výbornou akciou a veľmi pekne nakreslenými, sympatickými postavami, čo z neho robí mangu ako stvorenú na oddych. Ak preto budete mať v sobotu či nedeľu viac voľna a nič na práci, môžete skúsiť práve toto dielo.
Zdroj: gundam.sk