Akira

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Kacuhiro Ótomo je meno, ktoré počul alebo zahliadol už asi každý, kto sa anime a mange venuje aspoň nejakú tú dobu. A bodaj by nie, toto meno patrí medzi velikánov anime/manga priemyslu. Kacuhiro má na konte niekoľko manga diel, a dokonca sedel aj na režisérskej stoličke, jeho meno sa ale najčastejšie spája s jedným velikánom: AKIRA.

Explózia bomby zničila značnú časť Tokia a tým sa započala tretia svetová vojna. Na umelom ostrove v tokijskom zálive tak postupne vzniká nové mesto Neo-Tokio, zmieta sa ale v neustálych protivládnych teroristických činoch a gangovom násilí. Počas jednej z týchto motorkárskych gangových potýčiek sa Tecuo Šima, člen Capsule gangu vedený mladíkom menom Šótaró Kaneda, stretne s podivným dieťaťom s psychickou silou, ktoré sa mu dostane do cesty a jeho motorka z ničoho nič exploduje. Šok pri nehode v Tecuovi prebudí skryté psychické sily a to pritiahne pozornosť tajného vládneho projektu vedeného plukovníkom Šikišimom. Tecuova obrovská sila sa ale pohráva s jeho mysľou a zhoršuje jeho komplex menejcennosti v gangu vedeným jeho priateľom z detstva Kanedom…

Kacuhiro pôvodne mangu AKIRA vytvoril ako poctu mangakovi Micuterovi Jokojamaovi, ktorý je autorom diela Tecužin 28. Obe mangy majú hlavnú postavu pomenovanú Šótaró Kaneda a číselné označenie u subjektu 28 v Akirovi zodpovedá označeniu robota v Tecudžin 28.

Manga si nedáva servítku pred ústa a tak sa tu nájde mnoho tabu tém akou sú drogy alebo znásilnenie. Dnes sa síce o týchto témach diskutuje o niečo otvorenejšie, v 80-tych rokoch, kedy manga vychádzala to ale určite také bežné v japonskej spoločnosti nebolo. Aj vďaka týmto ťažkým témam, ale predovšetkým zásluhou výborného rozprávania, kresby a vývoja postáv sa AKIRA stal mangou, ktorá spôsobila náhly nárast popularity anime a mangy na západe, predovšetkým teda v Amerike, odkiaľ sa japonská pop-kultúra rozšírila aj k nám.

AKIRA je jednou z tých sérií, ktoré vám doma neskutočne svietia na poličke medzi ostatými knihami. Je tomu tak, pretože táto šesť zväzková manga dáva dokopy až ohromných dvetisíc strán. A každý jeden majiteľ týchto kníh je na to patrične hrdý. Asi všetci fanúšikovia anime určite vedia, že AKIRA má aj film, a pokiaľ tvrdia že film je perfektný, môžem vás utvrdiť, že manga je ešte lepšia. V dobe, keď sa film dostal do kín totiž ešte manga nebola dokončená a veľké množstvo príbehu bolo pozmeneného tak, aby sa zmestil do jedného filmu. Film mal obrovský rozpočet a bol v mnohých aspektoch bol vyslovene prvý, ktorý implementoval nové taktiky. Ale aj napriek tomu, dve hodiny nestačia na to, aby sa všetky postavy dostatočne rozvinuli a všetky detaily boli vysvetlené.

Kresba je v mange aj filme výborná, využíva rovnakého štýlu u oboch. Jedná sa o štýl mixujúci realizmus a mangu, vytvárajúci tak dych berúce detailné prostredia post-apokalyptického sveta. Dizajn postáv aj techniky je proste vlastnou kategóriou, ktorá sa nedá skritizovať, veď kto by už nepoznal Kanedovu legendárnu červenú motorku?

Samozrejme, bez ohľadu na to ako je dielo dobré, tisíc ľudí ma tisíc chutí. Túto mangu ocenia určite skôr fanúšikovia ťažších psychologických tém a kyberpunku. A možno aj keď vám tento žáner príliš nevonia, dať mu šancu sa môže vyplatiť.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Kodansha America, Inc
  • Séria: Akira (6 zväzkov)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 368, 304, 288, 400, 416, 440
  • Rozmer: 172 x 254 mm
  • Rok vydania: 2009 – 2011

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.