Super Mario Odyssey

Joey
0 komentárov

Síce sa Odyssey označuje ako sandbox, ja by som bol s týmto pomenovaním trochu opatrný. Oproti predošlým hrám sú jednotlivé kráľovstvá neporovnateľne väčšie, ale k otvorenému svetu to má veľmi ďaleko. Čo však hra nepobrala na veľkosti máp, to pridala na ich obsahu. Takmer na každom metri sa niečo deje. Či sa jedná o skryté vstupy do dungeonov, zbieranie mincí, prevteľovanie sa do nepriateľov alebo hranie minihier. Závisí len na šikovnosti, kde všade sa dostanete a čo všetko pozbierate počas cestovania z jedného kráľovstva do druhého.

Aj keď základná náročnosť hry je postavená veľmi nízko, v neskorších fázach nie je problém naraziť na výzvu, ktorá otestuje vaše zručnosti. Hlavne ak sa pokúsite vyzbierať všetky mesiace v hre, ktoré slúžia ako palivo pre Odyssey, čo je obdoba lietajúcej lode. Vďaka nemu je možné postupne navštevovať nové mapy a posúvať sa tak v príbehu. Možno aj to je dôvod, prečo mapa, ktorá obsahovala prístup do všetkých ostatných máp (tzv. hub world – čo býva u tejto série zvykom), bola zamenená za glóbus s celým svetom. Hre to tak pridáva viac dobrodružného ducha.

Do príbehu sa ponoríte takmer okamžite, keďže hneď v prvej animácii Bowser opäť unáša princeznú Peach a tento krát už neotáľa a rovno s ňou plánuje svadbu. Mario sa tomu opäť snaží zabrániť. Samozrejme neuspeje a je doslova odpálený do prvého kráľovstva. Tam sa stretáva s Cappym, klobúkom, ktorý sa z nenazdajky stane jeho parťákom. Bowser totižto uniesol aj Cappyho sestru Tiaru. A tým sa dostávame k hlavným herným mechanikám. Cappy je obdarený niekoľkými zaujímavými, až hrôzostrašnými schopnosťami. Medzi ne napríklad patrí prevteľovanie sa do iných bytostí. Taktiež pomáha aj pri zdolávaní ťažšie prístupných miest a dostane vás na vyššie platformy. Vďaka tomu je hra opäť v niečom inovatívna v rámci série.

Okrem zbierania mesiacov nesmú chýbať zlaté mince. K nim po novom pribudli aj fialové mince, ktoré môžete použiť len v danom kráľovstve. Obidve ale slúžia na kúpu veľkého množstva kostýmov pre Maria a rôznych suvenírov či nálepiek, vďaka ktorým si zútulníte vašu loď. A práve kostýmy sú ďalšou výraznejšou novinkou. Maria môžete prezliecť do všetkého, čo už mal oblečené v starších hlavných aj vedľajších hrách, ako aj do množstva nových kostýmov.

Fanúšikovia si určite všimnú referencie na staršie hry série, ale aj iné hry od Nintenda, ktorých je neúrekom. Už len to, že sa v niektorých častiach hry premeníte na 2D postavu a prechádzate časti mapy v štýle úplne prvého Maria z pred tridsiatich rokov, je slušným brnkaním na nostalgickú strunu. Dokonca aj hudba sa v danom momente pretransformuje na 8-bitový retro štýl. Keď už sme pri hudbe, tá je výborne navrhnutá pre všetky mapy. Nemusí sadnúť každému, ale na úplne nevhodné, či zlé vložené melódie som nenatrafil.

Samotné mapy nie sú pestré len obsahom, ale aj rôznorodosťou. Tropický ostrov vystrieda chladné polárne prostredie, následne sa dostanete do veľkomesta, potom sa z nenazdajky ocitnete pod morskou hladinou a takto môžem pokračovať. Dokonca aj niektorí nepriatelia či iné bytosti nájdete len na konkrétnych mapách. Vďaka tomu hra neprestane baviť ani po dokončení hlavného príbehu. Práve naopak, dokončením máte za sebou len akúsi polovicu cesty. Stále môžete odkryť ďalšie kráľovstvá alebo objavovať časti máp, ktoré boli predtým nedostupné, skryté alebo zmenené kvôli prebiehajúcemu príbehu.

Ovládanie nemusí byť zo začiatku pre niekoho až také intuitívne, ale veľmi rýchlo sa dá na to zvyknúť. Veľa ľudí kritizuje nutnosť používania pohybového ovládania, čo nie je pravda. Maria, ako aj Cappyho je možné plne ovládať bez použitia akéhokoľvek pohybového gesta a tie dve schopnosti, ktoré sú priamo viazané na pohyb joyconov či gamepadu, nie sú vôbec potrebné, či žiadané na plnenie úloh v hre. Je to len akýsi bonus, pokiaľ sa niekto rád oháňa rukami pri hraní.

Jediný problém, na ktorý som osobne narazil, je občas nespolupracujúca kamera. Nie vždy sa natočí tak, aby bola v daný moment nápomocná. Samozrejme je možné kameru natáčať aj ručne, ale pri určitých momentoch, kde treba rýchlo reagovať na dianie na mape, je hrajkanie sa s kamerou obzvlášť nepríjemné.

Super Mario Odyssey je sviežim prírastkom do zabehnutej série a opäť so sebou prináša kopec nových nápadov a zábavu na desiatky hodín. Je ukážkou toho, ako by sa mali robiť 3D platformovky a pokiaľ ste majiteľom Switchu, v zbierke by vám zaručene nemal chýbať.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.