Battle Royale (manga)

Gundam
0 komentárov

Príbeh

Šuuja Nanahara je mladý bezstarostný stredoškolák plný energie, ktorý si užíva svoj život. Vždy plný optimizmu a so snom stať sa rockovou hviezdou v krajine, kde je táto hudba zakázaná, chodí každý deň so svojimi priateľmi do školy a zabáva sa, kde sa to len dá… Až do tej osudnej chvíle. V autobuse, ktorým cestuje celá trieda na koncoročný školský výlet, sa žiakom začnú zahmlievať oči. Pomaly na nich sadá hmla zabudnutia a iba Šuuja si všimne, tesne pred tým, než sa ponorí do bezduchej tmy, jednej malej zvláštnosti. Plynovej masky, ktorú má nasadenú vodič…

Keď sa neskôr všetci prebudia, zistia, že sedia v triede. Na vyučovacej hodine s podivnými náhrdelníkmi okolo krku. A pred tabuľou stojí príjemne sa usmievajúci muž, ktorý im poskytne prvé a posledné školenie… Školenie k hre na život a smrť…

Gundamov kútik

Krv a násilie, vypadnuté vnútornosti a zlámane ruky, nože a pištole a neuveriteľne hutná dráma plná krutosti, vrážd, brutality, zúfalstva, zrady a ľudského temna, ale aj lásky, priateľstva, nádeje a porozumenia. To je Battle Royale. Neuveriteľný naturalistický príbeh o „Programe“, televíznej show, kde sa každoročne vládou vybraná skupina žiakov nedobrovoľne ocitá v uzavretom priestore starých väzníc, ghetta či opustených ostrovov bez možnosti na útek. Cesta k oslobodeniu je iba jedna. Prežíva iba jeden. Ten posledný. Víťaz. A teraz začalo nové kolo. Nová trieda nevinných žiakov je vybraná pre najsledovanejšiu show Commonwealthu. 42 deviatakov z triedy B Širo Iwa Junior High School, priateľov, bude bojovať o to jediné, na čom záleží. Svoj život. A víťaz môže byť iba jeden…

Aké silné je priateľstvo? Puto medzi ľuďmi? Samotná ľudskosť? Čo všetko treba k tomu, aby úzkosťou a strachom zatmená myseľ zmenila človeka vo vraždiaceho démona? Priateľstvo, láska… dôvera… kde je ich zmysel? Ako dlho vydržia tvárou v tvár krutej smrti? Ľudský charakter a jeho hĺbka, motívy, traumy, príčiny konania, dobro a zlo, dôvera a zrada, závisť a násilie sú v tomto jedinečnom diele rozpitvané do hĺbky a podané v neochvejnom područí naturalizmu, neberúc si servítky pred ústa pri vykresľovaní ich prejavov. Šialenstvo a vraždy, krv a rozstrieľané vnútornosti, priateľ proti priateľovi, dych berúce scény, z ktorých vám po chrbte prebehne ľadová triaška, nie sú ani zďaleka ojedinelým javom. Neľudskosť a temnota a do toho príbeh lásky a nádeje. Vynikajúco podaný dej a ešte vynikajúcejšie vykreslené charaktery. A akýkoľvek nedostatok zábran pri zobrazovaní ľudskej krutosti.

To však nie je to jediné, čo túto mangu líši od iných. Kresba, s ktorou sa v nej stretnete, je skutočne výborná, jedinečná a zapadá do pozadia príbehu ako nôž noriaci sa do vnútorností bezbrannej obete. Na detailne vykreslené scény a postavy si síce možno budete chvíľu zvykať, ale neskôr vás úplne vtiahnu do seba a očaria, zaujmú a nepustia. A to najmä, keď začne tiecť krv a vnútornosti, zobrazené v celej svojej krutosti a brutalite bez akéhokoľvek skrývania.

Čo dodať na záver? Battle Royale patrí určite medzi tie najlepšie temné mangy, aké som kedy čítal. Brutalita a hĺbka, láska a ľudský charakter… toto dielo sa podľa mňa určite oplatí zobrať do ruky a venovať mu aspoň pol hodinu na prelistovanie. A kto vie, možno narazíte na skutočný poklad.

Battle Royale séria

Celá populárna séria Battle Royale, ktorá si preklenula svoju cestu na americký aj európsky kontinent prostredníctvom troch rôznych médii, začala u jej tvorcu, spisovateľa Košun TAKAMI-ho. Košun TAKAMI sa narodil v roku 1969 v Amagasaki pri Osake a svoj vysokoškolský diplom z literatúry získal na Osaka University. Od roku 1991 do roku 1996 pracoval ako reportér pre noviny Šikoku Šimbun a bolo to práve po tom, čo z tejto spoločnosti odišiel, keď konečne dopísal knihu, ktorá ho neskôr preslávila – Battle Royale. Aj keď sa spočiatku stretol pri vydávaní svojho románu s problémami v dôsledku kontroverzného a násilného obsahu, premietnutého aj v neskorších filmoch a najmä mange, v apríli roku 1999 sa mu konečne  dostalo uznania a román vyšiel v nakladateľstve Óta Šuppan (Ohta Publishing), takmer ihneď sa stanúc bestsellerom.

Po úspechu knihy na seba nenechali dlho čakať ani ostatné mainstreamové média v Japonsku a v novembri 2000 začala v Young Champion vychádzať rovnomenná manga, nasledovaná o mesiac neskôr (16. decembra) filmom, ktoré sa obe dočkali veľkého úspechu. To však ešte ani zďaleka neznamenalo koniec celej série. V dôsledku svojej popularity sa originálna kniha dostala do pozornosti vydavateľstiev v USA a Anglicku, čo sa prejavilo jej prekladom do angličtiny a následným vydaním v oboch krajinách (USA – február 2003 prostredníctvom VIZ Media; UK – júl 2006 prostredníctvom Orbit Books). Zároveň s vydaním anglického prekladu v USA uzrel svetlo sveta aj druhý film (5. júl 2003), Battle Royale II: Requiem, ktorý je priamym pokračovaním filmu prvého, nasledovaný v decembri mangou Battle Royale II: Blitz Royale, založenou práve na tomto filme. Na rozdiel od prvej mangy je ale Battle Royale II: Blitz Royale kreslená Hitošim TOMIZAWOM (Alien Nine, Milk Closet, Treasure Hunter Jubei), čo sa prejavilo na celkovej zmene kresby. Autor však zostal stále ten istý, Košun TAKAMI.

Čo sa mangy Battle Royale týka, na tej pracovali dvaja ľudia. Príbeh, ktorý sa pomerne presne drží novely, aj keď viac rozvádza pozadie jednotlivých postáv, mal na starosti nikto iný ako autor románu, Košun TAKAMI, zatiaľ čo artwork, teda kresbu, mal na starosti mangaka Masajuki TAGUČI (Baron Gong Battle). Manga bola serializovaná v časopise Young Champion od novembra 2000 do januára 2006 a vo forme tankóbon v Japonsku vydávaná nakladateľstvom Akita Publishing. Nie moc prekvapujúco bol Battle Royale preložený aj do angličtiny a francúzštiny a prostredníctvom TOKYOPOP vydaný v USA, UK a Kanade. Distribúciu a predaj vo Francúzku má na starosti spoločnosť Soleil Productions. 15 zväzkov dlhá manga je kompletne ukončená spolu s jej dvojzväzkovým pokračovaním Battle Royale II: Blitz Royale, ktoré sa už takej slávy a uznania nedočkalo.

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.