Nodame Cantabile

Tinqo
0 komentárov

Existuje nespočetne veľa rôznych seriálov zo školského prostredia, z ktorých väčšina zostane niekde na úrovni šedého priemeru. Ale existuje aj pár kúskov, ktoré sú naozaj originálne, ako napríklad Nodame Cantabile, ktoré vás zavedie na pôdu vysokoškolského konzervatória.

Osudové stretnutie

Čiaki Šiniči je študentom na Momogaoka Conservatory. Jeho život na tomto konzervatóriu je plný ľudí, ktorí mu nesiahajú ani po päty a sú len slabým odvarom hudobníkov. To sa ale zmení v jeden deň. Po tom, ako sa Čiaki poháda so svojim osobným učiteľom hudby, počuje na chodbe skvelú interpretáciu Beethovenovej klavírnej sonáty. Bohužiaľ, stretáva svoju bývalú priateľku, a tak nemá možnosť zistiť, kto hral za klavírom, a na miesto toho je svojou „ex“ zatiahnutý do baru. Po istom čase strávenom v bare sa rozhodne podgurážený Čiaki ísť domov. Tam však nedôjde, keďže jeho alkoholom potužený organizmus sa tam nedokáže doplaziť, a tak si musí odpočinúť na najbližších vchodových dverách. Čiaki sa ráno zobúdza za krásneho zvuku klavíra.

To, čo ho však preberie, nie je ani tak fakt, že to je tá istá skladba, čo počul včera tesne pred tým, než bol stiahnutý na „jeden pohárik“, ale fakt, že sa prebúdza na hotovom smetisku. Aj napriek opici, ktorá mu po minulom večeri „skáče po hlave,“ sa rýchlo spamätáva. Smetisko. Asi ničím iným sa nedá nazvať príbytok Noda Megumi (Nodame), ktorej izbu spríjemňuje špinavé oblečenie, kopa neporiadku alebo zvyšky jedál schovávajúce sa pred denným svetlom rýchlym únikom na svojich dlhých chlpatých nožičkách. Rýchlym skokom sa Čiaki zachraňuje pred kontamináciou spórami ešte vedcami neobjavených plesní a pred dverami zisťuje, že bol u svojej susedky. Keď sa k tomu ešte pridá fakt, že táto susedka chodí s ním do rovnakej školy, ba čo viac, po Čiakiho hádke s učiteľom klavíra majú dokonca aj spoločného učiteľa, a celé sa to prenásobí Nodameninou neodbytnosťou, je viac ako isté, že toto stretnutie bude mať dopad na celý jeho život.

Hlavné postavy

Čiaki Šiniči
Hlavný mužský hrdina. Keď si viete predstaviť ženský idol, tak Čiaki ho stelesňuje. Na začiatku sa mi zdal trošku arogantný, ale postupom časom a vplyvom ostatných postáv, hlavne Nodame, sa pomaly mení. Vynikajúci klavirista a huslista, ale jeho snom je byť dirigentom. Bohužiaľ, kvôli zlým spomienkam nemôže ísť do Európy, lebo sa bojí lietať.

Noda Megumi
Alebo Nodame, je hlavná ženská protagonistka. Jej odborom na konzervatóriu je klavír. Dievčina, ktorá sa dokáže neumývať a neprezliekať niekoľko dní, a dokáže prežiť aj vo veľmi nehostinných podmienkach, ako napríklad na skládke (jej byt). Najčastejšie o nej budete počuť, že je čudáčka, čo zistíte už aj podľa pazvukov, ktoré sem tam vydáva, ako napr. gjabo, muki, mukja, bohe, hagja, gabo atď… Nodame je milá a povedal by som, že aj dosť naivná osoba, ktorá sa zamiluje do Čiakiho a rozhodne mu nedá len tak ľahko vydýchnuť.

Mine Rjútaro
Mine je huslista, ktorý má rád nové nápady a pre orchester pôsobí ako taký tmel. Chcel hrať rock, ale Čiaki ho svojou hrou očaril natoľko, že nakoniec ostal pri vážnej hudbe.

Okujama Masumi
Masumi hrá na tympany (bubny, pre nás hudobných analfabetov) a je trosku zženštilý. Zároveň zbožňuje Čiakiho, ktorý je pre neho niečo ako princ na bielom koni.

Spracovanie

Už pri prvých obrázkoch si určite všimnete, že grafická stránka, resp. kresba Nodame Contabile sa trošku odlišuje od klasických anime. Netreba sa však nijako naľakať a už vôbec nie ju dopredu odsudzovať. Treba si len zvyknúť. Aj mne to chvíľku trvalo, dokonca ma spočiatku kresba od tohto anime aj odrádzala, ale po dvoch epizódach to bolo všetko tak ako má byť a ja som si ju začal vychutnávať. Určite to tak bude aj u vás, a preto sa ňou určite nenechajte odradiť. Aj keď malé nedotiahnuté detaily, ako napríklad statickosť orchestra, kresba s občasnou jemnou kombináciou CG (počítačová grafika) je na veľmi vysokej úrovni.

Po zvukovej stránke sa, ako inak pri anime z prostredia konzervatória, dočkáte skvelých klasických kúskov. Husle, klavír… alebo celý orchester budú na vaše bubienky útočiť klasikmi ako je Beethoven, Mozart, Rachmaninov, Dvořák. Pomalé, smutné, či rýchle, melodické, známe, či menej známe. Stretnete sa tu naozaj so všetkým, čo sa klasiky týka, všetko nádherné, úžasné, okúzľujúce. Klasika síce nie je to jediné, čo budú vaše uši vnímať, ale keď niekto spomenie Nodame Cantabile, určite si spomeniete práve na ňu. Aby som to zhrnul, spracovanie hodnotím na výbornú, a najmä každý milovník klasickej hudby by nemal toto anime prehliadnuť.

Záver

Skvelá komédia s troškou romantiky, ale treba brať ohľad hlavne na to, že prvé husle v tomto anime hrá jednoznačne komédia. Anime, pri ktorom sa buď budete chytať za brucho, alebo vám budú naskakovať zimomriavky z dych-vyrážajúcej hudby. Skvelé skĺbenie dvoch protichodných tém, komédie a vážnej hudby, pôsobí veľmi originálne a hlavne vôbec nie negatívne. Dielko, v ktorom gýč jednoducho nenájdete. Ostáva už len príjemne sa usadiť, pretože opona sa spúšťa a koncert začína.

Japonský názov: のだめカンタービレ
Anglický prepis: Nodame Cantabile
Anglický názov: Nodame Cantabile
Počet epizód: 23 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2007

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.