Mňau!

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Vilík je pouličné mača, ktorému sa dostane lásky veľmi nečakane, keď ho nájde dobrá duša a prinesie domov. Tam sa tento nezbedný kocúrik zoznámi s domácou mačičkou Vanilkou a spolu tak budú objavovať zvláštnosti bytu aj parku a pritom sa skamarátia s ďalšími chlpatými/operenými potvorkami.

Vyobrazenie domácich miláčikov v médiách môže vyzerať rôzne. U mangy nie je personifikácia zvierat v roztomilé dievčatká a chlapcov ničím neznámym. Väčšinou je to však kvôli nejakej premene zvieraťa na človeka (a opačne) či človek so zvieracími časťami, tzv. kemonomimi. Ale ani koncept Mňau! nie je v mange neznámy. Roky rokúce dozadu som rozčítala mangu Free Collars Kingdom, ktorá funguje na rovnakom princípe práve ako Mňau! A teda, že my vidíme štvornohú mačku, ale tie chlpaté potvorky sa navzájom vnímajú ako drobní ľudia s uškami a chvostom. Nehľadajte za tým nič viac, nejedná sa o schválny kawaii faktor či možnosť previesť mačičky do formy ideálnej na fanservis (preboha, veď sa bavíme o knižke pre deti!). Ide čisto o možnosť lepšej práce s charakterom, ktorý má dve nohy a ruky s prstami ako štvornohé mačiatko, ktoré má možnosť pohybu obmedzené svojou stavbou. Tieto mačičky sa na seba pozerajú tak, ako sa na seba pozerajú ľudia.

Mňau! funguje zároveň ako návod na staranie sa o domáce zvieratko. Veľmi nenútená forma hovorí napríklad aj o tom, ako mačičku potrestať  keď robí niečo neželané tak, aby to malo aj ozajstný efekt a pritom ste ju netrýznili. Ako dieťa som vždy uprednostnila čokoľvek so zvieratkami namiesto ľudí. Preto ma skôr mrzí, že chlpáči neostali vo svojej pravej podobe, len s anime očičkami namiesto kompletného (takmer) ľudského tela. Vzhľadom na polovýchovný tón mangy by to mohlo prospieť všeobecnej stavbe aj pochopeniu príbehu.

Otáznikov ako u všímavých detí a samozrejme aj u „veľkých detí“ bude viac. Nebudeme samozrejme rýpať do detskej oddychovky, ale zamysleli ste sa ako úplne funguje oblečenie a jeho zmena u mačky? Už to vidím, ako by za mnou také dieťa prišlo a pýtalo sa, prečo má šatočky ako človek ale ako mačka nie? Veď obojok má v oboch formách! Najskôr šatočky, potom pri kúpaní uterák, Vanilka je naozaj kúzelníčka. Podvihnutie obočím si ale zaslúži straka, ktorá v humanoidnej forme má ako krídla tak aj ruky. Technicky, nemal by tento vtáčik mať teda podľa správnosti len (asi operené) ruky, či krídla? Pretože takto si predstavujem, ehm, dva páry krídel… Aj preto by bolo jednoduchšie ponechanie zvieracej formy u našich protagonistov.

Jedná sa o detskú záležitosť, preto môžem povedať že pre deti by bolo Mňau! určite zaujímavejšie vo farebnom formáte. Tá čierno-biela predsa len môže byť trošku fádna. Kresba je pekná, taká jednoduchá, milá, detailmi príliš neoplýva, veď ani nemusí. Technické otázky smerujú naozaj len k zobrazeniu postáv. Vanilka aj Vilík majú aj v čibi forme pacičky, ale potom zrazu Vanilka podá strake naozajstnú ľudskú ruku! Evolúcia je skutočná, mačky ovládnu svet!

Zanir pridal do studnice českej mangy ďalší originálny kúsok. Mňau síce neoslní veľké masy ľudí, je to však prvá detská manga, ktorú u nás môžete v knižnej podobe nájsť. Ku knihe mi prišiel aj krásny bonus vo forme maľovaniek. Milučká manga o dvoch mačičkách a ich kamarátoch má krátke kapitoly s príbehmi plných hravých momentov. Nechcela by som však byť ten rodič, ktorý má malého rýpala a musí vysvetliť práve tie detaily prečo mačky vyzerajú tak ako vyzerajú a ako je možné, že tam je tamto a na druhej strane už nie. Uch, to sú mozgové závity pracujúce na maximum!

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Zanir
  • Autor: Natalia Batista
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 232
  • Rozmer: 175 x 115 mm
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 978-80-907476-3-0

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.