Tomie

Michauka
0 komentárov

Určite každý poznáme človeka, o ktorom platí tvrdenie: vyhodíš ho dverami, vojde oknom. Presne takýto typ človeka je aj hlavná postava zo zbierky máng Tomie. Okrem toho je Tomie ešte vychytralejšia a po „vyhodení dvermi“, (rozumej po brutálnom zavraždení) sa vracia napríklad skalným výklenkom v mori, balvanom v zasnežených horách, kobercom v byte, druhým človekom, no úplne najradšej sa vracia cez samú seba. Kto je toto záhadné, vyspelo sa tváriacie a hlavne očarujúce dievča?

Tomie vzišla z pera Džundžiho Itóa a prvýkrát sa jej príbeh objavil v šódžo magazíne Monthly Halloween v roku 1987. Ako to už s Itóom býva, ide o hororovú mangu, prepojenú cez niekoľko príbehov, v ktorých vždy ústrednú rolu zohráva krásna Tomie Kawakami.

Krása Tomie je však len povrchná, presne ako aj jej pohnútky a konanie. Hlavným zdrojom jej zábavy je zahrávanie sa s mužmi, často oveľa staršími než je sama (alebo aspoň staršími, než ona sama vyzerá). Nepoznáme skutočný vek ani presný pôvod mladej ženy, no krátke príbehy o nej nám prezrádzajú, že Tomie nie je tak úplne človek. Oplýva neuveriteľnou schopnosťou regenerácie, ktorú by jej závidel nejeden protagonista akčných máng či deväť z desiatich plastických chirurgov.

Kresbovo je manga skvele zvládnutá, krása a éterickosť Tomie je tu v kontraste s bežnými smrteľníkmi, ktorí jej padnú za obeť, prípadne ktorým padne za obeť ona. Itó si dal naozaj záležať s vykreslením jej nadpozemského vyžarovania, ktoré je príťažlivé a desivé zároveň. Práve vďaka kresbám si čitateľ môže uvedomiť, že Tomie síce vyzerá ako femme fatale, no má aj svoju oveľa temnejšiu, manipulatívnu stránku.

Zbierka máng je pomerne obšírna a dovoľuje autorovi skúmať, a v podstate opakovane zabíjať svoju hlavnú postavu skutočne bizarnými spôsobmi. Z môjho pohľadu by som uvítala hlbšie zameranie na minulosť, pôvod či dokonca vznik Tomie, nakoľko toto čitateľovi ostáva zahalené rúškom tajomstva. Bolo by zaujímavé sledovať, ako sa postupne dostala až na miesto, v ktorom sa s ňou prvýkrát spoznávame. Napriek rozsiahlosti zbierky zostávajú niektoré otázky nezodpovedané, čo ale nie je pre Itóovu tvorbu žiadna novinka.

Mangu sa rozhodne oplatí prečítať, na svoje si určite prídu milovníci psychologického hororu a nadšenci nadprirodzena. Myslím, že je ideálna na dlhé zimné večery, keď zrovna neviete, či vám Tomie nestojí priamo za dverami, chystajúca sa zaklopať a poriadne vám zamávať so životom 🙂

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Viz Media, Subs. of Shogakukan Inc
  • Autor: Džunži Itó
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: anglický
  • Počet strán: 752
  • Rozmer: 146 x 210 mm
  • Rok vydania: 2016
  • ISBN: 978-1-4215-9056-1

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.