Šingeki no Kjódžin 2 / Útok titánů 2

Petra Slovakova
0 komentárov

Světoznámá manga Hadžime Isajamy se v režii nakladatelství CREW vrací na pulty knihkupectví s druhým dílem. Lidstvo je zdecimováno obřími obludami – titány, kteří mají jediný cíl – jíst. Poslední zbytky přeživších se opevní ve městě v domnění, že je tři silné zdi zachrání před monstry zvenčí. Když je první zeď probořena a titáni zamoří město, jehož obyvatele bezuzdně požírají, vzplane zoufalá bitva o přežití. Titáni jsou však nejen velcí a silní, ale také až na jedno místo na těle i nezranitelní a značná přesila rychle eliminuje i jednotky speciálně vycvičených vojáků.

Po drastickém otevřeném konci prvního dílu přichází pokračování. Po zběžném seznámení se s hrdiny, pokud jste nečetli předchozí díl – abyste věděli kdo je kdo, jste ihned vrženi do akce. Děj navazuje tam, kde v předchozí knize skončil. Všude zuří boj, hordy titánů se blíží k posledním lidským příbytkům a zdecimovaní vojáci jsou na pokraji sil. Hned od prvních stránek zapadneme do temného depresivního ladění a kresby plné brutálních výjevů. Právě ta upozorní, že tohle rozhodně není čtení pro slabé povahy.

Erenova jednotka byla roztroušena, z velké části sežrána, včetně jeho samotného, když se obětoval, aby zachránil přítele Armina. Ten se trápí jeho smrtí a ve svých temných myšlenkách se vrací do neradostného dětství, na němž vidí současnou situaci, kdy silnější likvidují slabší. Sociální poměry ve společnosti uzavřeného města a jejich analogie se současným bojem a situací kolem titánů jsou bravurně zvládnuté a posouvají dílo kupředu. Současně naťukává aktuální otázky dnešní společnosti – sebeobětování, pokrytectví, touhu po zisku, šikanu mezi vrstevníky. Díky několika flashbackům se v tomto svazku podíváme na trochu hlubší psychologii postav, které se nám ještě nestihly představit v předchozím díle a zároveň na dále se rozvíjející vztahy a charaktery hlavních protagonistů. Do popředí se dostává Mikasa, Erenova nevlastní sestra, u níž odkrýváme strašlivou minulost, která ji navěky poznamenala a zároveň nám pomáhá chápat její vztah k Erenovi.

V zuřícím boji záhy vyvstane nový problém – selhává zásobování a vojákům dochází plyn, díky kterému jednou jejich postroje. Jednotka zabarikádovaná uvnitř skladu to vzdává a je na Mikase a jejich společnících, aby se dostali dovnitř a zachránili co nejvíc, než je obří bestie sežerou. Opět je zde velmi silná a prokreslená tíživá atmosféra bezmezného zoufalství. Znovu vidíme boje v celé své krutosti a hrůze. Naštěstí v nouzi nejvyšší přichází podivný spojenec, který je snad dokáže ještě zachránit…

Druhý díl nám otevírá nejen prostor pro další akci, ale jeho předností je právě větší množství psychologie a seznamování s minulostí Mikasy a Armina. Je pravda, že se občasně objevuje způsob východního myšlení, který může nepolíbenému českému čtenáři připadat trochu nelogický v tom, jak postavy jednají. Ovšem myslím si, že fanoušek uvyklý sledovat anime a číst mangu bude v naprostém klidu. Kresba sice není žádný zázrak, ale alespoň je přehledná. Obálka je zajímavá a dynamická. Problémem jsou některé bubliny u vnitřního okraje, protože se k nim čtenář musí dobývat širokým roztahováním stránek, čímž trpí vazba. Jinak se kniha neliší od standardu prvního dílu. Příběh je napínavý, plný překvapivých zvratů, a navíc má spád. Mezi mangami, které u nás vycházejí, je právě Útok titánů to pravé čtení pro dospělejší a silné povahy… a vlastně se není čemu divit, že tato série získala celosvětový úspěch.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Séria: Útok titánů (34 zväzkov)
  • Autor: Hadžime Isajama
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: Hadžime Isajama
  • Rok vydania: 2014
  • ISBN: 978-80-7449-282-2

Zdroj: prevzaté s povolením z fantasy-svet.net

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.