Black Blood Brothers

Gundam
0 komentárov

Príbeh

Pred 10-timi rokmi sa v meste Hong Kong odohrala vojna, v ktorej sa rozhodovalo o prežití ľudí a upírov. V meste sa rozmnožila stará upírska krvná línia Kowloon upírov. Táto sa však správala úplne inak ako ostatné upírske línie. Komu bola vysatá krv sa okamžite zmenil na krvilačného upíra a napádal každého v okolí, šíriac nákazu ako medzi ľuďmi, tak ostatnými upírmi. Avšak pred 10-timi rokmi sa hrozbu Kowloon Detí, ako sa nakazení nazývali, podarilo zahnať a vybiť túto líniu takmer do posledného člena.

Teraz, po desiatich rokoch, sa situácia zmenila. Upíri sú všeobecne vo svete pokladaní za takmer vyhubených a jedno z mála miest, ktoré im ponúka ochranu, je takzvaná Špeciálna Zóna, obývaná troma frakciami. Na čele Špeciálna Zóna je Order Coffin Company, spoločnosť, ktorá túto zónu založila, zastupujúca červenú krv, teda ľudí. Ďalšie dve frakcie sa sústreďujú okolo dvoch upírskych rodín, pričom tieto zastupujú záujmy čiernej krvi, teda upírov. Zdá sa však, že sa táto rovnováha dočká prudkých zmien, keď do Špeciálnej Zóny príde Džiró prezývaný Silver Blade, hrdina z Hong Kongskej Vojny,  spolu so svojím mladším bratom. Sprevádzaný kompromisérkou Mimiko, osobou, ktorá má na starosti urovnávanie sporov medzi červenou a čiernou krvou. Zdá sa, že jeho príchod zvestuje pohromu pre Špeciálnu Zónu, keď sa na neho začnú sústreďovať záujmy jednotlivých mocenských skupín. A aby toho ešte nebolo dosť, do Špeciálna Zóna sa pokúsi preniknúť aj skupina nemilosrdne prenasledovaných Kowloonskych Detí…

Postavy

Močizuki Džiró
Podľa upírskych merítok mladý hrdina z Hong Kongskej vojny, prezývaný Silver Blade, vládne veľkou mocou, aj keď jeho minulosť je zahalená viacerými tajomstvami. Džiró sprevádza svojho milovaného mladšieho brata po Špeciálnej Zóne a dozerá na to, aby sa mu nič nestalo.

Močizuki Kotaró
Džiróv mladší brat, jediný ďalší člen ich pokrvnej línie, je nevinný a veľmi zvedavý chlapec, ktorý má tendencie občas neposlúchať svojho staršieho brata a v každom vidí iba dobro.

Kacuragi Mimiko
Mladá kompromisérka Mimiko, veriaca v spolunažívanie upírov a ľudí, pomôže Džiróvi a Kotarovi sa dostať do Špeciálnej Zóny, kde ich dočasne ubytuje u seba.

Cassandra Jill Warlock
Bývalá priateľka Džiróa a jeho mŕtvej lásky Alice, Cassa prešla na stranu Kowloonskych Detí a oboch ich zradila…

Tvorcovia a štáb

12-dielne anime Black Blood Brothers bolo vytvorené podľa série ôsmych light noviel od autorov Kóhei AZANO (príbeh), Júja KUSAKA (ilustrácie).

Vychádzalo od septembra do novembra 2006 na staniciach KIDS Station a Tokyo MX TV a bolo vyprodukované štúdiami Group TAC a Studio Live. Z konkrétneho personálu sa na jeho tvorbe podieľali predovšetkým ešte neodskúšaní Hiroaki YOŠIKAWA (réžia) a Jú SUGITANI (kompozícia a scenár), a potom skúsený Tošihiko SAHAŠI (hudba Capeta, Full Metal Panic! a Hunter x Hunter série, Gundam SEED a Destiny…) a Tošijuki SUGANO (dizajn postáv a kľúčová animácia v Trigun, Black Lagoon…)

Gundamov kútik

Hellsing a Hellsing OVA, Šingecutan Cukihime, Blood: The Last Vampire a Blood+, Vampire Hunter D: Bloodlust, Cukujomi Moon Phase, Vampire Princess Miju, Vampire Knight… Myslím, že väčšina čitateľov už pochopila, na čo narážam. Upírske anime nie sú pre mnohých fanúšikov neznáme a dlhé roky sa vyznačovali nekolísajúcou kvalitou svojich titulov. Rozdielne ale predsa každé osobitné, atmosférické a jedinečné, pamätné seriály tohto žánru zakaždým udržovali vysokú latku pre svojich nástupcov, ktorá nemilosrdne podrobuje každý nový titul z tejto oblasti podrobnému skúmaniu.

Musím povedať, hneď na začiatok, že ja osobne si to nemyslím. Zakaždým som mal rád seriály na túto tematiku a keď si Black Blood Brothers porovnám s Hellsingom, Šingecutan Cukihime, Blood+ a inými, vychádza mi tento kúsok ako ich chudobnejší príbuzný. Avšak, treba ihneď dodať, to rozhodne neznamená, že by bol nekvalitný či nezaujímavý, keďže úroveň vyššie spomenutých anime rozhodne nie je niečo, nad čím možno iba mávnuť rukou.

Black Blood Brothers sa točí okolo dvojice bratov zo starej upírskej pokrvnej línie, ktorí vyrazili do sveta, aby si Kotaró mohol nájsť nových priateľov. Avšak miesto, kam sa vybrali, nie je nič iné ako práve Špeciálna Zóna, ktorá sa má v nastávajúcom čase stať stretom rôznych záujmov súperiacich ľudských a upírskych skupín, toto všetko lemované novým objavom Kowlooskych Detí, hrozby ako pre ľudí, tak iných upírov. Čo sa príbehu týka, tak ten je určite zaujímavý. Rôzne súperiace frakcie, po kúskoch odhaľovaná minulosť, zložité vzťahy medzi jednotlivými postavami, ktoré sa opätovne stretli po 10-tich rokoch, toto všetko premiešané  s neodmysliteľnými a početnými bojmi a obohatené občasnými komediálnymi prvkami… Nadpriemernej kvality sa síce nedočkáte, ale dej a jeho vývoj dokáže určite zaujať a navnadiť. Na druhej strane to však tvorcovia so zložitosťou možno trošku prehnali. Najmä zo začiatku bude mať totiž divák v pozeraní trochu zmätok, ktorá línia vládne komu a aké sú vlastne vzťahy medzi jednotlivými postavami a frakciami, z čoho nemusí byť každý nadšený. Tomuto moc nenapomáha ani fakt, že viacero vecí v seriáli jednoducho zostane nevysvetlených, skrytých v hmle tajomstva či odbavených drobnou, nedostačujúcou vetou. Aby som však nebol pochopený zle. Black Blood Brothers nie je anime o boji jednotlivých frakcií, ale o Kotarovi, Mimiko a najmä Džiróvi, ktorí sú viac-menej tou hlavnou príčinou týchto konfliktov, a okolo ktorých sa celý seriál točí.

Samozrejme, iba príbeh nestačí. Mňa osobne pri tomto anime zaujali aj jednotliví protagonisti.  Či už sa jedná o upírov ako Džiró, Zelman, Cain, Cassa, veštec Rjó alebo za ľudí Mimiko, postavy sú vykreslené pomerne zaujímavo a občas sú to práve oni a vzťahy medzi nimi, čo ťahá napätého diváka dopredu a núti ho šepkať si tú povestnú „ešte jednu epizódu“ vetičku, ktorá skončí nevyspatou nocou. Toto platí najmä pre troch hlavných protagonistov, okolo ktorých sa celé anime točí. Na druhej strane, ani táto časť seriálu sa nevyhla pár nedostatkom. Motivácia niektorých postáv je trochu pochybná, práve tak ako ich správanie. Toto by som rád zdôraznil najmä v porovnaní s mnohými upírskymi anime spomínanými na začiatku. Šingecutan Cukihime, Blood+, Kjúkecu Hime Miju a ďalšie sa vyznačujú osobitými postavami, na ktorých si ich tvorcovia dali záležať, čo je aj veľmi dobre vidieť. Na druhej strane postavy v Black Blood Brothers, aj keď zaujímavé, spadajú omnoho skôr do tej kategórie charakterov, aké nájdete v obyčajných anime, takže príliš do hĺbky rozobraté nie sú.

Čo sa kresby a hudby týka, čo povedať. Anime bolo vytvorené koncom roku 2006 a tak aj vyzerá jeho grafické spracovanie. Je síce priemerné, ale na 100% nesklame. Zaujímavejšou zložkou je hudba. Tú mal na starosti Tošihiko Sahaši. Meno, ktoré síce nie je také známe ako Joko Kano či Juki Kadžiura, ale ktoré môžete nájsť v až prekvapivom množstve iných titulov. Rozhodne je vidieť, že Sahaši patrí medzi skúsených veteránov, keď dôjde na hudobné spracovanie, a každý dôležitejší moment v anime, či už sa jedná o stretnutie starých priateľov alebo jeden z početných bojov, je ozvučený náležitými a  s citom vybratými melódiami. Tieto síce samé o sebe nie sú také výrazné, takže ďalšieho hack.//Sign, Noir či Ghost in the Shell: Stand Alone Complex sa nedočkáte, ale aj napriek tomu veľmi pekne pracujú s celkovou atmosférou a jednoznačne ju pozdvihujú na vyššiu úroveň. O otváracom songu sa snáď ani nemusím vyjadrovať.

Aby som to zhrnul. Black Blood Brothers je anime s celkom zaujímavým príbehom, postavami a mnohými bojmi, ktoré podľa mňa nesklame. Na druhej strane, kto by očakával nadpriemernú kvalitu či niečo na spôsob Šingecutan Cukihime alebo Blood+, nedočká sa. Black Blood Brothers sa síce môže (ale aj nemusí) pohybovať na hornej hranici priemerných anime, ale je faktom, že túto neprekračuje, čo je vidieť ako na príbehu tak postavách a vzťahoch medzi nimi. Ako anime na oddych a zábavu je však rozhodne možnosťou, s ktorou sa dá bez problémov rátať.

Japonský názov: ブラック・ブラッド・ブラザーズ
Anglický názov: Black Blood Brothers
Počet epizód: 12 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2006

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.