Claymore

Tinqo
0 komentárov

Dlho som blúdil a mátal po chodbách. Bezcieľne som sa potuloval a rozmýšľal, zvažoval, uvažoval o tom, čo chýba môjmu životu. A zrazu to prišlo! Bolo to ako blesk z jasného neba. Moja tvár sa rozžiarila od údivu nad jednoduchosťou môjho objavu. Ako je možné, že som na to neprišiel skôr? Bolo to priamo pred mojimi očami, ale ja som to nevidel. A pritom to bolo také zrejmé. To jediné, čo mi chýbalo, boli hektolitre striekajúcej fialovej krvi, lietajúce končatiny, dlhé dvojsečné meče (claymore), ktorými drsné blonďavé dievčatá so striebornými očami šermujú na svojej epicko-dobrodružnej ceste, pri ktorej nejeden démon spozná miesto svojho posledného odpočinku.

Už prvé sekundy seriálu sami o sebe napovedajú, o čo v celom anime pôjde. Dva a pol metrový démon pochutnávajúci si na vnútornostiach obete, vyrušený pri jedle dievčinou so striebornými očami a dlhým dvojsečným mečom. Tak toto si odnesie! Toľká opovážlivosť! Ale kto? Ako správne tušíte, bude to zmieňovaný hladný démon, snažiaci sa iba si naplniť žalúdok. Jeho hlava totiž padá na zem behom sekundy. No ten, kto sa poriadne nabaží, budeme, naopak, my a naše hladné duše túžiace po fialových gejzíroch tryskajúcich z rán démonov.

Kde to sme? Čo sa to vlastne deje?

Miesto nie je vopred známe. Zrejmý je len čas, respektíve technologická vyspelosť, ktorá je na stredovekej úrovni (áno, ako sami tušíte, žiadne tanky, lietadlá či guľomety chrliace guľky smrti, ale meče, meče a ešte raz meče!). Celý svet je napodiv dosť mierumilovný. Ľudia medzi sebou nevedú žiadne vojny. Takmer dokonalé. Takmer! Jediné, čo hatí túto idylickú scenériu, sú démoni, zvaní Joma.

Joma je démon, ktorého moc závisí od sily zvanej Joki. Jeho potravou sú ľudské vnútornosti. Dokáže meniť svoju podobu na ľudskú, a navyše dokáže požitím mozgu získať spomienky aj výzor skonzumovanej obete. Akoby nestačila ich schopnosť zaradiť sa medzi svoje obete; ich možnosť regenerácie, ako aj rýchlosť a sila sú neporovnateľné s tými ľudskými, a tým je aj šanca obetí ubrániť sa tejto hrozbe takmer nulová. Hovorím takmer nulová, pretože jeden spôsob by sa predsa len našiel.

A to požiadať „Organizáciu“ o pomoc. Aj keď skôr ako žiadať o pomoc ide o najatie Claymore, ktorá mierumilovnú dedinku za istý finančný obnos zbaví nežiaducich požieračov vnútorností. Áno, správne ste si všimli, že som pri slove Claymore použil ženský rod, pretože Claymore sú len a len ženy. A to z toho dôvodu, že sa dokážu lepšie vysporiadať s psychickým tlakom, ktorý na nich pôsobí. Aby som vám to troška lepšie vysvetlil, Claymore; alebo Striebrooká čarodejnica; je z polovice človek a z polovice Joma. Ako malé dievčatá ich postihol nešťastný osud a ich rodiny boli pozabíjané Jomami. Organizácia potom tieto dievčatá „zozbiera“ a implantuje im v neznámom procese krv a mäso z Jomy. Týmto procesom dievčencom nielen vyblednú vlasy a ostriebria sa oči, ale dostanú do vienka aj silu Jomy, čiže Joki. Claymore sú však omnoho silnejšie a mocnejšie ako Joma. Každá má inú schopnosť útoku, ktorú má nadradenú nad tými ostatnými. Od rýchleho sekania, neuveriteľnej rýchlosti pohybu atď… až po možnosť vnímať Joki nepriateľa. Určite rozmýšľate nad tým, kde je ten pes zakopaný, a hľa, on je zakopaný priamo  v probléme s užívaním tejto sily. Claymore môže totiž využiť maximálne len 80% svojho Joki, inak je jej osud už nezvratný a ona sama sa mení na Jomu. Ale nie je Joma ako Joma. Organizácia tieto premenené, resp. prebudené Claymore nazýva príznačne, a to Prebudený tvor. Sú neporovnateľne silnejšie, rýchlejšie, bystrejšie ako Joma a dokonca aj ako Claymore. Ale to už potom spoznáte sami. Ešte dodávam, že výzor, telo a schopnosti používané pri útokoch Prebudených tvorov nie sú rovnaké a závisia od samotnej Claymore a hlavne od jej miesta v rebríčku. Organizácia má totiž jednotlivé Claymore rozdelené v akomsi rebríčku podľa schopností od 1 – 47. Čím vyššiu pozíciu v rebríčku (čo znamená čím nižšie číslo) Claymore má, tým s ňou budú menšie žarty. To isté však platí aj o Prebudených. Čím vyššie bola Claymore v rebríčku, tým z nej bude silnejší Prebudený.

Takže aby som to všetko zhrnul. Je tu pár základných pojmov a to:
Joma – démon požierajúci vnútornosti ľudí.
Joki – sila démona.
Claymore – z polovice človek, z polovice Joma (Claymore sú iba ženy, pretože sú psychicky odolnejšie ako muži).
Organizácia – spoločnosť, ktorá „vytvára“ Claymore a ponúka ich schopnosti na odstránenie Joma. Takisto vybudovala akýsi rebríček pre ich zoradenie od najlepšej po najhoršiu.
Prebudený tvor – Claymore, ktorá použila viac ako 80% svojho Joki. Stáva sa z nej Joma, avšak v každom aspekte nadradená tým obyčajným, aj keď s rovnakým jedálničkom (ľudské vnútornosti).

Načrtnutie deja

V meste vystrája Joma. Dedinčania sa teda dohodnú, aj napriek nechuti, že si najmú Claymore. Po príchode Claymore – Clare, dedinčania ukazujú svoj strach z Claymore ako takých a schovávajú sa v domoch. Jediný, kto sa nebojí, je chlapec menom Raki, ktorý vidí v Clare osobu, ktorá mu pomôže pomstiť jeho rodinu. Nakoniec zisťuje, že Jomou je jeho brat (ktorý vlastne už nie je jeho bratom, pretože je to Joma a má iba jeho podobu a myšlienky). Clare svoju prácu vykoná a Jomu zabíja. Potom odchádza a Raki je z dediny vyhostený, pretože dedinčania sa ho obávajú. Raki sa zobúdza v hoteli (keď sa to tak dá nazvať) v neznámom meste a dozvedá sa od majiteľa, že ho zachránila Claymore. Od ďalšieho človeka sa dozvedá, že ho jeho záchrankyňa čaká za mestom. To je však Joma. Raki sa dostáva do pasce, z ktorej ho ako inak dostáva opäť Clare. Nakoniec sa z Rakiho stáva Clarein kuchár a na ďalších cestách ju bude sprevádzať.

Hlavné postavy

Clare
Claymore. Číslo v ranku 47, takže podľa rebríčka najslabšia Claymore. Chladná, priama, idúca len za svojim cieľom, ktorým je pomsta, po stretnutí s Rakim a udalostiach, ktoré sa udejú v jeho meste, sa s ním stotožní, zachráni ho a rozhodne sa, že s ňou môže cestovať ako kuchár (aj napriek tomu, že Claymore nepotrebuje takmer žiadnu stravu). Pri cestovaní s Rakim sa v nej znova zobúdzajú stratené ľudské city a pocity.

Raki
Celú rodinu mu zabil Joma, ktorý sa nakoniec premenil na jeho brata. Raki vidí Clare ako osobu, ktorá konečne pomstí jeho rodinu. Po odchode Clare je však Raki vyhostený z dediny, pretože dedinčania sa obávajú jeho premeny na Jomu. Clare ho zachráni a stáva sa jej kuchárom. Snaží sa Clare pomôcť, avšak pri boji s démonmi nemá absolútne žiadnu šancu, čo ho trápi zo všetkého najviac.

Predloha

Sám sa väčšinou nezaoberám samotnou  predlohou pri anime, pretože to nie je až také podstatné. Tu však urobím výnimku, pretože predlohou ku Claymore je užasná rovnomenná manga.

S tou sa anime stotožňuje takmer na 100%. Ale to iba do 18. časti (kde začína severská kampaň), od ktorej sa zmeny budú postupne prejavovať viac a viac. Manga Claymore však v tej dobe stále vychádzala. Autori sa s anime pokúsili o celkom zaujímavú vec – vytvorili si koniec alternatívny. Tu však prichádza…

Záver a kameň úrazu

Claymore  bezpochyby patrí k skvelým anime Naozaj skvelý, epicko-dobrodružný príbeh, plný skvelej a miestami aj veľmi brutálnej akcie. Graficky dobre zvládnutá (aj keď napr. rana, ktorá sa zahojí, síce nechá roztrhané miesto na odeve, stopy po krvi sú však preč). Po hudobnej stránke vás budú sprevádzať rýchle motívy, ktoré stupňujú dej a napätie. Nemám im čo vytknúť, ale na druhej strane nepatria ani k takým, ktoré by ste si ich mohli stále dookola púšťať.

Claymore je vynikajúci počin, pre ktorý som si od začiatku, keď som ho začal pozerať, odkladal 10 bodov z 10. Nakoniec však moje hodnotenie bude o bod nižšie, a to len z jedného jediného dôvodu, ktorým je záver, keďže ten si autori anime vytvorili sami. Nielenže sa mi zdal nesmierne gýčový, ale nechal aj otvorené vrátka pre druhé pokračovanie. Moje rozhorčenie však ani tak nepramení z toho, aký ten záver je, ale že autori takmer úplne zbytočne vytvorili koniec, ktorý vlastne neukončuje príbeh, bije zbytočne do očí a nezapadá do koncepcie anime.

Tak či onak, aj napriek koncu je anime naozaj skvelé a určite ho odporúčam pozrieť. Viac ale odporúčam prečítať si mangu, ktorú tvorí po celý čas jediný autor, čo sa na tom podpisuje naozaj kladne (nie ako v prípade nasilu vytvoreného konca anime, na ktorom sa pôvodný autor pravdepodobne ani nepodieľal).

Takže, aby som to už naozaj zhrnul, nasaďte si brnenie, nabrúste meče a pripravte sa, že sa s nimi budete musieť čo-to oháňať, pretože toto dobrodružstvo si jednoducho nemôžete nechať ujsť.

Japonský názov: クレイモア
Anglický názov: Claymore
Počet epizód: 26 (TV séria)
Rok vydania v Japonsku: 2007

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.