Hjakusó no Uraniwa

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Marcelova sestra sa zranila v lese a život jej zachránil záhadný rohatý muž výmenou za sľub. O desať rokov neskôr sa Marcel vracia do lesa očakávajúc smrť. Miesto toho nájde priateľstvo jemnej osamotenej duše. Pripravte sa na päť príbehov o priateľstve prepojených kvetinovou tematikou hrejúce na duši v jednej úzkej knižke.

Entangled with You: The Garden of 100 Grasses či japonsky Hjakusó no Uraniwa je zbierka krátkych príbehov, ktorú nakreslila a napísala autorka Aoi Aki medzi rokmi 2014 až 2020. Na konci decembra 2022 nasledovne manga vyšla v anglickom znení pod hlavičkou vydavateľstva Seven Seas Entertainment. Jednozväzkové dielo bolo propagované ako dielo s vekovou hranicou 15+ a vôbec nespomínalo, že by manga bola antológiou. Tým zmiatla väčšinu čitateľov, ktorí mali úplne inú predstavu o mange. Dielo vyobrazuje blízke priateľstvo medzi mužmi, nepadne ale ani jedna pusa, čím nedáva zmysel dávať na mangu nálepku s vekovou hranicou. V skutočnosti je

manga  „nezávadná,“ nikoho nemôže pohoršiť (v tom zmysle vášnivejšej romantiky) a vlastne je veľmi milá.

Marcelov príbeh, ktorý pokrýva prvých 5 kapitol a jednu uzatvárajúcu kapitolu na konci je najzaujímavejší. Priateľstvo medzi ním a Giselom, záhadným monštruóznym samotárom v lese je roztomilé, jemné a veľmi nevinné. Viac než o akejkoľvek romantike to je o porozumení a dobrých úmysloch. Všetky postavy v tomto príbehu sú priam ukážkové, keby sa ľudia správali v realite ako ony, svet by bol nádherným miestom.

Ich príbeh ale skončí veľmi rýchlo a autorka vás hodí do ďalších poviedok –  Stalks, Passage, Corrosion (Šinšoku) a Along the Way (Tabi no Točú). Pretože na obálke ani v žiadnej marketingovej komunikácii nie je informácia, že kniha nie je jedným príbehom, čitateľ ostane zmätený. Každou ďalšou kapitolou dostanete novú ústrednú dvojicu so svojím pohľadom na svet a vlastnými problémami. Naskytnú sa občasné filozofické otázky, ale sú znovu veľmi rýchlo stratené. Pre krátkosť nemala autorka možnosť rozvinúť pozadie príbehu ani samotné vzťahy medzi charaktermi. Vznikol tak akýsi mišmaš so zaujímavou myšlienkou ale bez poriadnej substancie.

 

Keď už očakávate koniec, manga sa v poslednej kapitole Preparing for Winter (Fuju no Šitaku) vráti k prvému príbehu Marcela a Gisela. Nejedná sa o žiadne veľké uzavretie, autorka nadávkovala len skromných sedem stránok. Neočakávajte žiadne veľké posunutie vpred, príbeh ostáva viac-menej otvorený.

Entangled with You: The Garden of 100 Grasses zanecháva v čitateľovi zmiešané pocity. Počiatočný príbeh je sladký a príjemný, nedokáže ale zatieniť zvyšné poviedky, ktoré boli kvalitatívne o niečo horšie. Mange chýba jasný záber, niektoré nápady sú akoby vynútené. Kniha je vizuálne nádherná, avšak nedokáže vyvolať dostatočný wow efekt. Je to ako keby ste si zakusli do krásne vyzerajúceho jahodového koláča, ale v procese žutia si uvedomíte, že je trochu suchý s nevýraznou chuťou.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: Seven Seas Entertainment
  • Autor: Aki Aoi (príbeh a kresba)
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: anglický
  • Rozmer: 149 x 210 mm
  • Počet strán: 178
  • Rok vydania: 2022
  • ISBN: 978-1-63858-652-4

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.