Kočičí deníky

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Mačky. Divné chlpaté gule, ktoré občasne mňaukajú, inokedy vrnia, ale hlavne, po väčšinu času netušíte, či vás milujú alebo čakajú na vašu smrť. Prichádzajú v rôznych veľkostiach, huňatostiach a farbách. Do domu prinášajú chaos aj pohodu. Svoje o tom vie aj majster hororu Džundži Itó.

Džundžiho určite nie je treba predstavovať. Kto aspoň trošku pričuchol k mange, alebo mangu zbožňuje, vie, že len málo autorov sa Džundžimu vyrovná. Nezáleží na čo si zmyslíte, tento pán vám z toho kedykoľvek vytvorí hororovú verziu. Prakticky má v hororovej sfére má v súčasnosti takmer monopol. Ale aj jeho horor občasne už nudí. A vtedy rád zapláva do úplne iných žánrových vôd. Napríklad do komédie.

Kočičí deníky, japonsky Itó Džundži no Neko Nikki: Jon & Mu je autobiografická komediálna manga pôvodne vydaná v rokoch 2007 až 2008 o živote s dvomi mačkami. Od zaistenia bytu a výbavy pre chlpáčov, cez vyhranie ich náklonnosti až po (nazvime to) výcvik… Už len samotný fakt, že autor mačky pôvodne nechcel, ale jeho snúbenica, neskôr manželka, mala iný názor je sám o sebe komický.

 

Hovoríte si, ako autor známy nechutnosťou a zvrátenosťou môže kresliť roztomilé mačky a humorné scénky? Nu, Džundži Itó vám dokáže, že to vie na jednotku. Jeho známe detailné grimasy, ktoré inokedy spôsobujú zimomriavky vám tentokrát spôsobia záchvaty smiechu. Dobre, niekto možno ostane len u tých zimomriavok. Ale, je to proste komické, verte mi!

Celá kniha vlastne kypí optimizmom, aj keď Džundži sa nezaprie. Svoju manželku, v knihe nazývanú Áčko, kreslí výlučne len s bielkami bez zorničiek, takže jeho pani pôsobí veľmi strašidelne. Déčko, autor mangy, zase kypí totálnym fanatizmom pri ktorejkoľvek aktivite spojenej s chlpatými miláčikmi. Keby príbeh nebol o reálnom živote dvoch ľudí, bol by z toho slušný horor.

České vydanie prináša luxusné tvrdé dosky, bonusovú kapitolu, doslov autorovej manželky Ajako Išiguro a rozhovor s autorom pôvodne určeným pre zberateľskú verziu mangy od vydavateľstva Kodansha Comics USA, ktorá vyšla v roku 2021. Nájdete tu aj reálne fotografie mačiek, takže môžete posúdiť, na koľko ich autor zvládol dôveryhodne zobraziť.

Kočičí deníky prinášajú unikátny pohľad do života obľúbeného mangaku. Je to skvelá jednohubka na zasmiatie s typickou Džundžiho kresbou. Manga určite poteší nielen milovníkov mačičiek. Príbeh je obyčajný ako náš život, aj napriek tomu táto manga dokáže vtiahnuť deja. Pokiaľ máte autorovu tvorbu radi, tento zvláštny unikát vynikajúci v žánri vám nesmie doma chýbať.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: CREW
  • Autor: Džundži Itó
  • Väzba: viazaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 196
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN: 9788076794153

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.