Muž v domácnosti 1 & 2

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Najhrozivejší jakuzák všetkých dôb. Legenda podsvetia, takzvaný Nesmrteľný drak. Jedného dňa však zmizol z povrchu zemského. Tacu sa rozhodol zmeniť kariéru. Teraz je mužom v domácnosti!

Domácnosť je bojisko. Pokiaľ to nezvládne, umrie zahanbený. Pranie, umývanie, vysávanie, nákupy, varenie… Nesmie zlyhať! Táto manga sleduje Tacuho každodenné príhody pri vedení domácnosti a staraní sa o jeho pracujúcu manželku.

Muž v domácnosti, anglicky The Way of the House Husband, japonsky Gokušufudó, vyhral Cenu Willa Eisnera v roku 2020 za najlepšiu humornú publikáciu. Séria sa stala rýchlo populárnou, v roku 2021 dostala prvú krátku sériu na Netflixe, na ktorej úspech nadviazalo pokračovanie v 2023.

Bežný život väčšiny z nás nie je veľmi zaujímavý. Chodíme do školy, do práce, von s kamarátmi, upratujeme svoje domácnosti a občas zájdeme na dovolenku. Je to také repete, ktoré väčšinou neoplýva ničím zaujímavým. Keď je hlavnou postavou žienka domáca, či v tomto prípade muž, predstavuje adaptácia slušnú výzvu. Príbeh nesmie byť príliš unikátny, inak by to už nebolo o dennom živote. Zároveň musí byť dostatočne zaujímavý, aby udržal našu pozornosť. Muž v domácnosti má toto zvládnuté v malíčku.

Dej je kapitolový, čo kapitola, to výjav zo života a k tomu vtip. Ako by vyzerali nákupy v podaní jakuzy? Čo vysávanie? Alebo povarovanie detí susedy? Všetko sú to, dalo by sa povedať, nudné činnosti. To by ich ale Tacu nemohol prekomplikovať po svojom. Prečo? Lebo môže. Pre svoju manželku len to najlepšie, s obyčajným výsledkom sa neuspokojí, všetko musí byť tip top!

Čo toto dielo vyzdvihuje je Tacuho správanie. Kým v Sakamoto Days pán Sakamoto perfektne zapadá do role predavača večierky a Loid Forger zo Spy x Family drží svoju personu, Tacu je jakuzák od pohľadu. Všetko na ňom kričí slovo jakuza. Tento pán, on je proste strašidelný. Zlyhanie nepripadá do úvahy, to radšej prijme trest hodením na dno jazera s kameňom priviazaný o nohu.

Aj napriek tomu nebude každý výsledok Tacuho ťaženia automaticky úspech. Niekedy to skončí podobne ako Pat a Mat, inokedy prekvapí zručnosťou aj spôsobom prevedenia. Vtip je len o ceste, ktorú si Tacu zvolí k úspechu. Každá drobnosť je samostatná výzva. Aj keď sa trópy niekedy opakujú, vtipy sa tak ľahko neobohrajú a ostávajú svieže.

Čo prekvapí najviac je fakt, že manga neobsahuje žiadnu akciu. Najväčší adrenalín dňa sú výpredaje v obchodnom dome. Muž v domácnosti je jednoducho naozaj nevšedná manga o všednom živote. Je naozaj humorná aj pekne detailne nakreslená. Český preklad od GATE nie je úplne najlepší, ale nie je to tentokrát žiadna vyslovená katastrofa. Oproti prvým vydaným kúskom je to slušný pokrok.

Recenzovaná verzia:

  • Vydavateľstvo: GATE
  • Séria: Muž v domácnosti (vychádzajúca séria)
  • Autor: Kósuke Óno
  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: český
  • Počet strán: 164, 164
  • Rozmer: 128 × 182 mm
  • Rok vydania: 2023
  • ISBN:  978-80-277-2116-0, 978-80-277-2117-7

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.