Slečna Hokusai

Aneta "Youko Akira" Jones
0 komentárov

Píše sa rok 1814. Hlavné mesto Edo, neskôr známe ako Tokio, prekypuje životom. Od roľníkov, obchodníkov až po samurajov a šľachtu, Edo patrilo k najpočetnejším mestám svojej doby. To znamená, že svoj domov tu našli aj rôzni umelci, medzi ktorými je dnes najznámejšie jedno meno: Kacušika Hokusai. V tej dobe známy ako Tecuzó, už za svojho života si vydobyl slávu. Prekypujúci sarkazmom bez väčšieho záujmu o svetskú zábavu či peniaze, pokiaľ sa mu objednávka nepozdávala, dokázal si vypýtať slušný balík peňazí.

V tesnom závese pracujúc pod Hokusaiovým tieňom bola jeho vlastná dcéra z druhého manželstva, Kacušika Óei. Dvadsaťtriročná Óei zdedila otcov talent aj tvrdohlavosť. Veľmi často dokonca maľovala miesto neho, i keď úcty a kreditu sa nedočkala.

Film podľa rovnomennej mangy adaptuje život tejto slečny cez nádhernú kresbu zachytávajúc historický život aj spirituálnu vieru. Óei to nemá ľahké, okrem márnej snahy vymaniť sa z otcovho tieňa jej nepomáha ani vtedajšia spoločnosť, ktorá v ženách nevidela nič viac než domáce manželky svojich pánov. Ani osud k nej nebol ľahostajný, počas života musí čeliť niekoľkým neľahkým rozhodnutiam.

Kým film sa snaží vzdať poctu nedocenenej Óei, naráža na dosť podstatný problém: O živote tejto talentovanej ženy veľa nevieme. Tušíme, že sa narodila niekde okolo roku 1800 a zomrela pravdepodobne sedemnásť rokov neskôr ako jej otec, čiže mala asi okolo šesťdesiatpäť rokov. Umeleckú tvorbu študovala pod ďalším známym umelcom Cucumim Torinom III, kde spoznala svojho manžela, vtedajšieho študenta svojho majstra. Rozviedli sa ale len tri roky po svadbe, pričom sa hovorí, že priamo kritizovala jeho dielo. Óei sa vrátila k otcovi a začala produkovať vlastnú tvorbu. Bola uznávaná za jej bidžin-ga (obrázky pekných žien) a kaligrafiu. Oproti majstrovi Hokusaiovi o nej vieme prakticky minimum. Film je preto z väčšiny vymyslený.

Pravdepodobne pretože autori nechceli vymýšľať detaily o skutočnej historickej postave, čím by mohli vytvoriť falošný obraz, film pôsobí ako vystlaný vatou. Chýba mu poriadny príbeh. Slečna Hokusai je nevyvážený film s roztriešteným dejom. Dokázala síce do seba schovať trošku drámy, melanchólie aj humoru, ale inak vo vás zanechá prázdne pocity. Napriek tomu to nie je kompletná tragédia. Film nevyhral ocenenia pre nič za nič.

Do vierohodného zobrazenia devätnásteho storočia bolo zamiešané zrnko ezoteriky. Atmosféra doby je skvelo zachytená. Na obrazovke ožívajú legendy a mýty, ktoré boli pre Japoncov vždy súčasťou samotného žitia. Slečna Hokusai v sebe nosí posolstvo. Vyobrazuje mnohými opomínanú osobnosť, ktorá si určite zaslúži viac uznania. Bez tejto adaptácie by o Óei počulo len veľmi málo nadšencov histórie a umenia.

Japonský názov: 百日紅~Miss HOKUSAI~
Anglický prepis: Sarusuberi: Miss Hokusai
Anglický názov: Miss Hokusai
Počet epizód: 1 (film)
Rok vydania v Japonsku: 2015

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.