Bokko

Gundam
0 komentárov

Príbeh

Pred 2300 rokmi v Číne, v období známom ako Éra Vojen, bol čínsky kontinent rozdelený na sedem bojujúcich zemí. Kan, Cchi, Tcho, Sei, En, Cchin a So boli krajiny, ktorých  krvavé, večné boje a šarvátky nikdy neustávali a vyžiadali si nespočetné množstvo ľudských životov. Zároveň s túžbou ovládať a dobývať sa však zrodila aj túžba brániť a skončiť všetky vojny. A tí, ktorí sa stali nositeľmi tejto túžby, sa nazývali Muži Bokka. Bojovníci zo slávnej školy bojových umení, Muži Bokka pokladali masakre, ktoré vojny prinášali, za ten najväčší zo zločinov proti ľudskosti, a preto sa vydávali na pomoc mnohým napadnutým mestám. Pracujúc za nízky alebo žiadny plat, ochotní obetovať svoje životy, títo bojovníci vstúpili svojimi schopnosťami do legiend.

A teraz napadla armáda kráľa Tcho malé mesto Ryo na území krajiny En. Vystrašení obyvatelia, ktorí budú musieť čeliť mnohonásobnej presile, vyslali žiadosť k Mužom Bokka o pomoc. Namiesto očakávaných sto bojovníkov sa však dočkali iba jedného jediného  muža. Kakuriho. Jedného z mála bojovníkov, ktorí zostali verní ideálom Bokka v čase, keď sa jeho klan vydáva na cestu deštrukcie. Kakuri, muž veľkých schopností, vytrvalosti a inteligencie, ktorý sa aj napriek zákazu svojho náčelníka vydal ľuďom v núdzi na pomoc, ale nemá vôbec ľahkú úlohu. Za necelý mesiac si totiž musí získať dôveru vystrašených a sklamaných obyvateľov Rjo, ktorí nemyslia na nič iné ako porážku, alebo ním pohŕdajú a premeniť štyritisíc mužov na silu schopnú vystáť útok pätnásťtisícovej armády…

Mangaka

Historická manga Bokko, ktorá začala prvýkrát vychádzať už v septembri roku 1992, je originálnym dielom Keničiho Sakemi, tvorcu OVA Like the Clouds, Like the Wind, a animátora Hidekiho Mori. Aj keď však bolo toto dielo prvým a zároveň posledným spoločným výtvorom tejto nie moc známej dvojice, určite nebolo neúspešné, keďže bolo nielen preložené do viacerých jazykov, ako napríklad francúzštiny, ale v roku 2006 vyšiel aj 16-miliónový hongkonský film Battle of Wisdom od režiséra Jacoba Cheunga, ktorý je založený práve na tejto mange.

Gundamov kútik

Vojna, smrť a utrpenie ľudí v Ére Vojen – to je tematika, ktorou sa zaoberá 11-volumes dlhá manga Bokko. Naturalisticky  podaný príbeh, ktorý nezatvára oči pred ľudskou krutosťou, hnevom a úpadkom, zobrazených v područí reality tvrdého života obyčajných ľudí dávnej Číny. Osobitná, detailná kresba, ktorá iba túto realitu podtrhuje a vynikajúco sprostredkováva dávnu atmosféru krvi a bojov. A nakoniec muž, okolo ktorého sa príbeh točí. Muž, ktorý ide za svojim cieľom bez ohľadu na prekážky, ktoré sa mu stavajú do cesty. Muž zakalený bojom, s krvou množstva ľudí na svojich pošpinených rukách, ale stále vyznávajúci ideály mieru. A nakoniec muž schopný položiť život za cudzích ľudí pri ich obrane, pre ktorého je zomrieť nepochovaný na holej zemi tou najväčšou poctou…

Už to bolo veľmi dávno, čo som sa naposledy tak začítal do nejakej mangy, ako som sa začítal do Bokko. Spočiatku odstrašený osobitou kresbou, toto vynikajúce dielo mi dlho ležalo na počítači, než som sa konečne odhodlal sa doňho začítať, a teraz som nesmierne rád. Bokko totiž podáva príbeh bojov v starej Číne, ale na rozdiel množstva ostatných máng nelieta v oblakoch. Keniči Sakemi dokázal podať príbeh turbulentnej éry čínskej histórie a zobraziť život vtedajších obyvateľov v celej svojej naturalistickej kráse. Nedokonalí ľudia snažiaci sa prežiť v nedokonalom svete, ako najlepšie vedia, mysliac v prvom rade na seba a svoje zdravie, vediac, že onedlho padnú v obeť krutému nepriateľovi. Násilie a krv, slepé k pohlaviu a veku, reálne vykreslené postavy v podaní majstrovskej ruky Hideki Moriho a hrôzostrašné zbrane upadajúceho klanu Bokko, ktorý sa pod vplyvom Kakuriho nepriateľa vydáva na cestu skazy. To je Bokko. Čítanie, ktoré sa nedá označiť za nijaké iné ako fascinujúce, reálne a skutočne návykové.

Samozrejme, aj keď je naturalizmus príbehu, postáv a dávnej éry jednou z tých najsilnejších čŕt tejto mangy, zďaleka nie je tou jedinou. Bokko je totiž predovšetkým mangou akčnou a akčná manga nemôže existovať bez spádu. A to je niečo, kde Bokko exceluje práve tak ako vo svojom naturalizme. Od úplného začiatku, prvej kapitoly prvého zväzku, až po úplný koniec, táto manga vám nedá vydýchnuť. Už od prvých chvíľ budete sledovať vytrvalého a bojmi zoceleného Kakuriho, ako sa preplazí nepriateľskými líniami, postaví sa nepriateľstve a beznádeji obyvateľov Rjo a pomôže im vybudovať obrany, ktoré musia odraziť vojakov krajiny Tcho, ak majú ľudia za hradbami Rjo prežiť. Z kapitoly do kapitoly, z boja do boja, Kakuri sa musí vyrovnať s inteligenciou nepriateľa, pochybami svojich spojencov, úkladnými vrahmi a nakoniec aj s so svojimi bývalými priateľmi z klanu Bokka. Po skončení Rjo arcu sa príbeh ešte viac dramatizuje a Kakuri sa musí vydať na cestu do svojho rodného sídla, kde sa Muži Bokka pripravujú na porušenie svojich zásad; inváziu do ostatných krajín dávnej Číny pod vedením krajiny Šin. Bude však jeden jediný muž, nech už akokoľvek silný, odvážny a inteligentný, schopný zastaviť nepriateľa, ktorý sa počíta na desiatky  tisíce vojakov, medzi ktorých budú patriť aj jeho bývalí spolubojovníci, zocelení v boji a využívajúci taktiky svojou zákernosťou a vychytralosťou dovtedy nevídané?

To všetko sa dozviete v Bokko. Mange, ktorú vám, pokiaľ vás predchádzajúce riadky aspoň trochu zaujali, odporúčam určite si prečítať. Viem totiž, že zaručene neoľutujete.

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.