Island

Gundam
0 komentárov

Spisovateľ In-Wan Yoon a výtvarník Kyung-Il Yang sú zohranou a pomerne populárnou kórejskou dvojicou, ktorá má na konte už viacero spoločných diel, ako sú rozsiahle Šin Angjó Onši, ktoré sa dočkalo filmovej anime adaptácie, zbierka tragicko-romantických jednorázoviek Déja-vu a nakoniec výborná akčno-hororová seinen manga Island, ktorej recenziu práve čítate.

Netradičnejšie spracovanie príbehu, reálna kresba a osobitá atmosféra. To sú tri obvyklé prvky, ktorými manhwa odlišuje od mangy. Manhwa Island nie je z tohto žiadnou výnimkou.

Miho Won je dcérou multimilionára, s ktorou si nie je radno zahrávať. Svetaznalá, tvrdohlavá, inteligentná, pekná a najmä s mimoriadne silnou voľou, mladá žena neskloní svoju hlavu pred ničím a nikým, a moc peňazí jej zakaždým otvára každé dvere. Až do okamihu, keď sa dostane na kórejský ostrov Cheju, kde bola za trest poslaná svojim otcom pracovať ako učiteľka. Ako však zistí hneď v prvý deň svojho príchodu, malý ostrov je preplnený diabolskou energiou a iba sa hemží temnými stvoreniami noci. Z jej vlastného šoféra sa vykľuje netvor; démon, ktorý ju autom zavezie von do lesov a túži ju zabiť. Miho však prežije, démona totiž zabije iný muž. Sériový vrah, absolútne nemilosrdný Pan, ktorý mladú ženu nerozreže na kúsky iba z toho dôvodu, že  mu navrhne istý obchod. Keďže sa stala terčom všetkých démonov v okolí a Pan je ich nepriateľom, ponúkne mu, že za každého démona, ktorého pre ňu zabije, mu zaplatí veľa peňazí. Aj ona sama však už tuší, že aj keď unikla pre tentokrát smrti, s psychotickým Panom neustále v okolí a temnými stvoreniami sa hemžiacimi v tmavých kútoch, môže prísť o svoj drahocenný život kedykoľvek. A v tomto jej nepomôže ani všetka moc jej peňazí…

Ako som už spomínal na začiatku, manhwa Island sa od priemernej mangy odlišuje v troch veciach:
V prvom rade sa jedná o príbeh a postavy. Island je dielo, ktoré sa drží tej najlepšej tradície akčno-hororových seinen máng. Ak preto očakávate detektívku previazanú fantastikou a mystériom, ste na omyle. V  tejto manhwe strieka krv ľudí a démonov vysoko, a každý bez výnimky musí zaplatiť cenu za svoje činy. Démoni, duchovia a poltergeisti mrzačia a zabíjajú vinných aj nevinných a sú na oplátku lovení mníchmi, exorcistami a zaklínačmi, ktorí však nemusia mať tie najčistejšie úmysly. A uprostred tohto chaosu iba spola skrytej smrti a hnilobného zápachu dávno mŕtvych vecí balansuje na tenkej hranici života nikto iný ako Miho. Žena, na ktorú je toho občas priveľa, ale ktorá sa vďaka svojej mimoriadne silnej vôli dokáže preniesť cez všetko. A práve tu sa dostávame aktuálne k tomu, čo je jednoznačne najsilnejším bodom Islandu –  postavám.

Každému, kto čítal Zombie Huntera a Island, bude hneď jasná jedna vec. Že Kyung-Il Yang má určite rád ako hlavné postavy anti-hrdinov. Toto je najlepšie vidieť práve v tejto manhwe. Pan, vytvorený Younom a dokonale stvárnený Yangom, je totiž anti-hrdinom, akému nájdete iba málo rovných. Psychotický maniak; sériový vrah, z ktorého pohľadu sála temná vražda a brutalita; loví démonov jedného za druhým a neraz Miho zmrazí pohľadom svojich čiernych, neľudsky nemilosrdných očí. Protikladom k nemu je John. Mladý Kórejčan, ktorý vyrástol v USA a svojich rodičov nikdy nepoznal, a ktorý je mimoriadne schopným exorcistom. Jeho optimistická a otvorená povaha, cit pre spravodlivosť a viera v Boha ho stavajú do veľmi silného protikladu k nemilosrdnému vrahovi Panovi a ich nevyhnutného stretu; aj keď možno vykresleného slabšie, než mohol byť; sa dočkáte určite. No a nakoniec je tu hlavná protagonistka celej série. Inteligentná, pekná Miho s nervami zo železa, ktorá prežila a prežíva tam, kde by ostatní už dávno  umreli, alebo sa psychicky zrútili. Pokiaľ si myslíte, že sa pri tomto trojlístku budete nudiť, ste na omyle.

Samozrejme, ak sú pri podobných mangách ako Island postavy „soľou“, grafické spracovanie a atmosféra budú veľmi chutným „cukrom“. Skutočne nádherný charakter dizajn a monster dizajn, podaný hutným, krvou podliatym štýlom majstra výtvarníka Kyung-Il Yanga – to je základ celej atmosféry v tejto manhwe. Pokiaľ sa vám páčia hrôzostrašne vykreslené monštrá, psychotický pohľad vražedného maniaka (v podaní Pana, samozrejme) a najmä zaujímavo a adrenalínovo podané boje, Island vás nesklame a ponúkne vám pod obalom zaujímavého príbehu dávku krvavej akcie. Jediným drobným subjektívnym nedostatkom je to, že zatiaľ čo krvi sa dočkáte viac než dosť, nahota v prípade tejto manhwy nejako pokrivkáva, čo je podľa mňa iba na škodu.

Potiaľto je myslím už jasné, že fanúšikom seinen máng by som túto manhwu určite odporúčal si prečítať. Zaujímavý príbeh, podopretý  najmä vynikajúco vykreslenými postavami, hutnou kresbou a krvavou akciou. Čo viac si môže fanúšik priať? Iba jedno jediné. Riadny koniec. Ako sa sami autori na konci Islandu vyjadrili, s manhwou končia, a to aj napriek tomu, že celé dielo by mohlo mať vyše 20 zväzkov, namiesto iba 7. Toto je bohužiaľ smutnou pravdou. Aj keď je táto manhwa už komplet ukončená, z jej konca je až zúfalo cítiť, že sa jedná iba o koniec jedného arcu z mnohých. Priveľa otázok zostane nezodpovedaných, priveľa osudov a pokračovaní skrytých, aby s tým mohol byť čitateľ spokojný. Aj tak však zostáva faktom, že toto dielo za prečítanie stojí určite a pokiaľ ste fanúšikmi podobného typu seinen mangy/manhwy, ujsť by vám určite nemalo.

Zdroj: gundam.sk

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ

Pridaj komentár

Tento obsah sa nedá kopírovať.